- Reklam -

Günümüz şehir hayatındaki yüksek katlı binalar ne yazık ki küçük dairelerden oluşmaktadır. Durum böyle olunca ferah bir alan oluşturmak da bir hayli zorlaşmaktadır. Odalarım çok küçük ama misafirlerimi daha rahat hissedebilecekleri geniş ve konforlu alanlarda ağırlamak istiyorum dediğinizi duyar gibiyim. Sizler için araştırdığım yazımda 5 maddede salonları olduğundan geniş göstermek fikirlerine yer verdim. Renk seçiminin ne kadar önemli olduğu, hangi renkleri tercih ederseniz daha ferah ve geniş bir alan yaratabileceğiniz, ne tür mobilyalar seçmeniz gerektiği, aydınlatma ve aksesuar seçimlerinizin nasıl olması gerektiği, mobilyalarınızı salonunuza nasıl yerleştirebilirsiniz gibi soruların cevabını yazımda bulabilirsiniz. O halde 5 maddede salonları geniş göstermek için sizleri yazıma bekliyorum ve varsa alternatif çözümlerinizi yoruma bekliyorum:)

Açık Renk Tonlarında Dizayn Edilmiş Salon Dekorasyonu
Açık Renk Tonlarında Dizayn Edilmiş Salon Dekorasyonu

Renk Seçiminde Açık Tonları Tercih Edin

Renk seçimi demişken öncelikle 60-30-10 kuralını hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum. Salonunuzda kullanacağınız dekorasyon renginizi belirlerken 60-30-10 kuralını baz alarak 3 renk kullanmanız tavsiye edilir. Öncelikle bir ana renginiz olmalı. Ana renginizi duvar renginiz olarak belirleyebilirsiniz. Ana renginiz %60 ‘lık kısmı oluşturacaktır. Eğer geniş ve ferah bir salon istiyorsanız duvarlarınızı koyu tonlarda boyayarak alanınızı daraltmamanızı öneririm. Açık mavi, krem tonlarındaki boyalar ferah bir alan yaratmanızı sağlayacaktır aynı zamanda tavanınızı da duvar rengine boyarsanız tavanınız olduğundan yüksek algısı oluşacaktır. %30 luk kısmında ise duvar renginizi tamamlayan renklerde mobilyalar tercih edebilirsiniz. Eğer biraz renk istiyorsanız %10 luk kısmı sıcak tonlarda seçtiğiniz aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz.

Salonları Olduğundan Geniş Göstermek İçin İşlevsel Mobilyalar Kullanın

Salonunuz küçükse ve daha ferah bir alan istiyorsanız minimalist dekorasyonu tercih etmenizde fayda var. Yani yer kaplamayan mobilyalar, gereğinden fazla eşya kullanılmaması gibi detaylara dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte mobilya satın alırken işlevsel olmasına da dikkat etmelisiniz. Mesela yemek masanızın açılır kapanır olması alandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ya da orta sehpanızı çekmeceli olanlardan seçmeniz bir parça da olsa odadaki dağınıklığı hafifletecektir.

Çekmeceli Orta Sehpa | Dekorasyonda İşlevsel Mobilyalar
Çekmeceli Orta Sehpa | Dekorasyonda İşlevsel Mobilyalar

Aydınlatma Seçimi de Önemli

Salonunuzdaki loş köşeler alanınızı dar gösteren etmenlerdir. Salonları olduğundan geniş göstermek için kesinlikle iyi bir aydınlatma seçmelisiniz. Tavandan sarkıttığınız aydınlatmalara ek olarak duvar aplikleri ya da lambader kullanabilirsiniz. Unutmayın ki; iyi aydınlatılmış bir ortam her zaman alanı daha geniş gösterecektir.

Küçük Salonlarda Aydınlatma Seçimleri
Küçük Salonlarda Aydınlatma Seçimleri

Fazla Aksesuar Kullanmaktan Kaçının

Salonları olduğundan geniş göstermek için mümkün olduğunca sade bir dekorasyon oluşturmanızda fayda var. Aksesuar kullanmayı seviyorsanız aşırıya kaçmadan kullanmanız önerilir. Işığı yansıtan cam masalar, şeffaf tablolar tercih edebilirsiniz. Ya da derinlik duygusu katan aynalara salonunuzda yer verebilirsiniz.

Minimalist Küçük Salon Dekorasyonu
Minimalist Küçük Salon Dekorasyonu

Mobilya Yerleştirme

Salonları olduğundan geniş göstermek için mobilyaların doğru şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Mesela koltuklarınızı duvara paralel olarak yerleştirmelisiniz ki ortadaki açıklığı korumuş olalım. Masa ve sandalyelerinizi ise duvara yaslamamanız gerekir bu şekilde keskin köşeleri kapatmış olacaksınız. Eğer siz de salonları olduğundan geniş göstermek istiyorsanız yazımda yer verdiğim 5 maddeyi deneyebilirsiniz. Artık salonlar olduğundan daha ferah, konforlu ve geniş…

Küçük Salonlar İçin Mobilya Yerleştirme
Küçük Salonlar İçin Mobilya Yerleştirme
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here