Avize Seçimi Önemlidir.

- Reklam -

Evlerimize ışık saçan, aydınlatıcı avizeler, dekordan çok bir ihtiyaçtır aslında. Gün ışığı sayesinde, gündüz saatlerinde, ışığa pek ihtiyaç duyulmasa da evlerin yapıldığı cepheye ve mimarisine bağlı olarak bazı evlerde gündüz saatlerinde de aydınlatmaya ihtiyaç olabiliyor. Bunun en şık hali de avize seçimi ile gerçekleşiyor.

Klasik salonlarda klasik avizeler kullanılmalıdır.

Günümüz Aydınlatması

Aydınlatma bir zorunluluk bir ihtiyaç ise bu ihtiyacı şık bir hale getirip dekorasyona uyum göstermesini sağlamalıyız. Gelişen teknoloji ve mimari ile birlikte günümüzde avize kullanmadan asma tavan, spot ve led aydınlatma sistemleri ile de evlerin aydınlatma sistemi mümkün olabiliyor.

Bugün dekorasyonda avize kullanımını sizler için ele alıyoruz. Avize seçimi, dekor edeceğiniz alanlarda farklılık gösterir. Örneğin mutfak, salon, yatak odası, koridor gibi alanların aydınlatma dekorunda her çeşit avizeyi kullanmak dekor açısından doğru karar olmaz.

Modern çizgideki alanlarda modern avizeler kullanılmalıdır.

Salon Aydınlatmasında Avize Seçimi

Salon aydınlatmasında avize seçimi yapılırken ilk önce dekorasyon tarzına uygun kategorilerden avize seçmek gerekir. Örneğin; salonunuzun dekorasyonu spor ve modern bir çizgide ise avizenizi seçeceğiniz kategori de spor ve modern çizgide olmalı. Eğer salonunuz şık bir çizgi de ise taşlı avize seçiminde bulunabilirsiniz.

Avize seçiminde alanın genişliğine bağlı avizeler seçilmelidir.

 

Mutfak Aydınlatması

Mutfak aydınlatmasında genelde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ışık gücüdür. Mutfak sürekli bir faaliyet alanı ve temizlik konusunda en hassas alanlardan biri olduğu için ışığın direk yayılmasını sağlayan avizeler kullanmak en doğru seçim olacaktır. Mutfak aydınlatmasında çok büyük avize kullanımı da yanlış tercihler arasındadır. Mutfak alanları bir çok mobilya ve beyaz eşya niteliğinden kalabalık bir alan olmasından dolayı büyük avize seçimi bu alanı daha da küçük ve kalabalık bir hale getirebilir.

Mutfağında sadelik arayanlar için küçük ve sade avizeler kullanılması gerekmektedir.

Yatak Odası Aydınlatması

Yatak odası aydınlatması denildiği zaman loş bir alan gelir akla. Dinlenme alanı olmasından dolayı çok güçlü olan ışıklar gözü yorar. Bu nedenle yatak odasında avize seçimi yaparken ışığı direk yansıtmayan avizeler kullanılmalıdır. Yatak odanızın dekorunda klasik mobilyalar kullanış ise daha klasik avizeler, romantik mobilyalar kullanılmış ise romantik avizeler kullanılmalıdır.

Dinlenme odası da denilen yatak odasında loş bir aydınlatma kullanılmalıdır.

Koridor ve Banyo

Koridor ve banyolar gün ışığı almayan alanlardan olmasından dolayı günün her bölümünde aydınlatılmak istenilen bir alandır. Bunun için kolaylık bakımından, günümüz teknolojisinde sensörlü aydınlatmalar icat edilmiştir. Bunların daha şık ve dekorasyona uygun hali, sensörlü avizeler ile gerçekleşmektedir. Koridor ve banyo evlerin en sade alanlarından olmasından dolayı daha sadece küçük boyutlu avize seçimleri en doğru karar olacaktır.

Koridor ve banyoların dekorasyonunda daha fazla ışık veren avizeler seçilmelidir.

Avize Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Nokta

Ayrıca avize seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken nokta, alanın büyüklüğüne olarak avize seçimi yapmaktır. Küçük bir alana sahip bir odaya normal boyutlardan daha büyük bir avize kullanımı o odayı daha da küçük hale getirebilir. Bu nedenle alanların boyutlarına uygun avize seçimi dekorasyonda en doğru karar olacaktır.

- Reklam -

1 Yorum

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here