- Reklam -

Gündelik hayatın koşturmaca9sın da bir çok iş ve bakımlardan fire vermek zorunda kalıyoruz. bunlardan bağzıları ise giyim düzeni ve giyim temizliği bunlardan biri olan ayakkabı temizliği gibi. Ayakkabı temizliği bir çok kişinin hala aklını karıştıran ya da bilinçsiz temizlik ile ayakkabıların deformansyonu ile sonuçlanan olaylar ile karşılaşmaktadırlar. Halbuki ayakkabı temizliği ayrı ayrı kategorilerde farklı temizlik yöntemleri  ile temizlenmesi gerekmektedir. Bir çok kişi pratik ve çok olmasından kaynaklı ıslak mendil ya da alkol türevi  sıvılar ile temizlemekte. Fakat bu maddelerin deri ayakkabınızı ve bağzı kumaş ayakkabılarınıza zarar vermektedir. Bu gün ki yazımızda ise sizlere ayakkabılarınızı temizlemenin yollarından bahsedeceğiz.

Süet, NuBuck ve Koyun Derisi Ayakkabı

 

Süet ayakkabılar

 

Süet ya da süet türevi herhangi bir yüzey ayakkabısının en iyi şekilde görünmesini sağlamanın anahtarı düzenli bakımdır. Yüzeyler mümkün olduğunca kuru tutulmalı ve gevşek toz ve toprağı temizlemek için her aşınmadan sonra yumuşak kıllı bir fırça ile temizlenmelidir. Lekeleri mümkün olduğu kadar çabuk çıkarın ve kurumasına fırsat vermemeye çalışın.

Halat ve Mantar Takozları

 

espadrilles

 

Dört bardak ılık su, dördüncü bardak damıtılmış beyaz sirke ve bir çay kaşığı bulaşık deterjanı çözeltisi karıştırın. Her seferinde küçük alanlara ve yüzeyleri temizlemek için eski bir diş fırçası veya bez kullanın. İp tabanlarında ipin yıpranmasını önlemek için sadece tek bir yönde fırçalamaya dikkat edin.

Atletik ayakkabılar

 

Atletik ayakkabılar

 

Çoğu atletik ve tenis ayakkabısı çamaşır makinesine atılabilir.. İç tabanları ve bağcıkları çıkarın ve bağcıkları ayrı yıkayın. Aşırı kirleri silin ve ayakkabıları bir havluya eklemeden önce ağır lekeleri leke sökücü ile temizleyin.

Kumaş Ayakkabı

 

Kumaş Elbise Ayakkabıları

 

Kumaş ayakkabılar askılı sandalet, topuklu veya babet olabilir. Fakat tarz ne olursa olsun, kumaş nihayet kirlenir. Biraz sabrınız varsa temizlik zor değildir. Çoğu kişi kumaş ayakkabıları çamaşır makinesin de yıkanılması gerektiğini düşünür. Fakat  yanlıştır çünkü yapıştırıcılar ve astarlar suya karşı oldukça hassastır. Bu nedenle ayakkabılarınız kolaylık ile tahrip olur.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here