- Reklam -

2019 Yılının bahar ayına girmiş olmaktayız her bahar da yapıldığı gibi bir çok ev bahar temizliği fiili anlamda başlamıştır. Bahar temizliği ile ilgili pek bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahip değil iseniz hiç problem değil. Size bu yazıda bahar temizliği nedir? nasıl yapılır? nelere dikkat edilmelidir? – gibi soruları yanıtlayacağız.

Bahar temizliği her ne kadar karmaşık görünse de aslında gayet basittir. Normal genel bir temizlik yapılır. Fakat, bunun dışında eklenmesi gereken bazı noktaları bulunmaktadır. İşte, işin zor kısmı burada devreye girmektedir. Genel temizlikten sonra nereden devam edilmeli süreç nasıl olmadır? İlk yapmanız gereken işlerden bir tanesi temizlik malzemelerin kontrolü ve gerekli temizlik araçlarının yeterliliğini kontrol etmektir. Daha sonra ise  aile bireyleriniz var ise iş paylaşımı yapıp süreci hızlandırmak için plan oluşturmanız. Plan oluştururken temizlikte atlanan ve gözardı edilen noktaları  belirleyin ve temizlik zamanı gelen eşyaları seçin bunlar (halı, perde ,koltuk kılıfları…) olabilir. Daha sonra yapılan iş listesinde görev dağılımı yapılmalıdır.

Yukarıda ki diğer sorunlara gelince işte size bahar temizliği hakkında temizlik ve dekor önerileri

Mevsimlik Eşyaların Düzenlenmesi 

 

Baharda yapılması gereken işlerden bir tanesi olan mevsimlik eşyaların düzenlenmesi oldukça önemlidir. Bu konu hakkında yazdığımız makaleye ulaşabilirsiniz.

Mevsimlik kıyafetlerin düzenlenmesi | Dekor önerileri

Buzdolabı ve Mutfak Dolapların Temizlenmesi

Buzdolabı içeriği

Bahar temizliği denince akıllara gelen temizlenecek alanlardan olan bu alanları es geçmemenizi tavsiye ederiz. Tabak ve yiyeceklerinizin koyulduğu ortamın temiz olması sizin sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bir çok genel temizlikte ihmal edilebilir. Fakat dönemsel olarak temizlenmeye ihtiyaçları vardır. Buzdolabı ile birlikte mutfak aletlerin temizlenmesi oldukça önemlidir. Fırın ve mikrodalga gibi aletlerin rutin bir şekilde temizliğe ihtiyaçları vardır fakat dönemlerde bakımların yapılması da tercih edilebilir.

Banyo Temizliği

Bahar temiz banyo rafları

Bahar temizliği sırasında  sizi tahminimizce mutfaktan sonra en yoracak olan kısım hiç şüphesiz banyodur. Bunun nedeni ise genel ve iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Fayansları ve pek temizlenmeyen banyolarda kirin buhar ile cildinize geldiği hatta soluduğunuzu söylesek sizin için yeterli olur sanırım. Banyo temizliği de genel olarak paspasların temizlenmesi fayansların temizlenmesi gibi genel temizlik ile birlikte raf ve dolapların temizlenmesi önemlidir.

 

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here