- Reklam -

 

Müstakil bir  eve veya yazlığa sahip iseniz  evinizin dış tarafında sizi ilk karşılayan  tabi ki de bahçeniz ve kapınız tabi bunlardan en fazla göze  çarpanlardan biri ise kapınıza giden ve ya bahçenizde ki yürüme hatlarıdır. Sizlere  bahçenizde en şık ve kendinizde yapabileceğiniz yürüme yolları ve paspas fikirlerini  sizlere sunacağız.

YÜRÜME YOLLARI OLUŞTURMA


Taş Yürüme Yollu:Popüler olarak  kullanılan ve çoğu kez bağzı evlerde  gördüğümüz bu taş bloklar ile yürüme yolları  oldukça maliyetli gözükse de aslında değil. Basit  bir çimento harcı hazırlayarak ve bir kalıp oluşturularak (istediğiniz geometrik şekilde oluşturabilirsiniz)tek yapmanız gereken  yolu belirleyip temel için 50 cm aşağı kazıp kalıp üzerine çimento eklemek.

 

Peyzajınız da  daha fazla değişiklik istiyorsanız  eğer yeşillendirme ve yeni bir sandalye bank ve masadan oluşan basit bir bahçe takımı hazırlayarak da  harika bir bahçeye sahip olabilirsiniz.Oturma yeri hem bahçeniz hemde misafirleriniz için harika bir ortam hazırlamak iyi bir fikir.

 

Spiral Taş Bitki Alanı

 

Bu bitki bahçesi gibi spiral taş bahçeler , popüler bir permakültür tekniğidir. Bahçenizde daha fazla yer kaplamaksızın kullanılabilir yeşillik alanını artırırlar. Bunun için sadece taş, tuğla, ahşaptan ya da toprağı kazarak kolayca inşa ederek oluşturabilirsiniz. Bitkilerin sıra dışı şekli ve girdabı bahçenizde göz alıcı bir odak noktası yapar. Çimenlik ve güller tercih edilen bitki ve yeşillik türüdür, ancak bir spiral içinde her şeyi büyütemeyebilirsiniz. Bu yüzden ufak ve kökleri pek fazla yer kaplamayacak bitki türü seçmeniz oldukça sağlıklı olacaktır.

Ateş Çukuru veya Şömine

Ateş çukuru oluşturmak oldukça ortama  sıcak hava katacaktır kış ve bahar aylarında  dışarda bahçenizde vakit geçirmenizi  kolaylaştıracak hemde ortama  güzel bir görünüm katmış olcaktır.

Tabi ki de  dikkatli olunmak zorunda en iyi yerde ateş çukuru yerleştirmek için dikkat etmeniz gereken konulara dikkat edilmeli bunların temel sebebi tabii ki, güvenlik gereksinimleri. Açık ateşin etrafında oturabilmek için güzel bir ortam oluşturmaktadır .

Bahçe Işıklandırıması

Bahçenizin yola döşenen ufak loş ışıklar bahçenizin geceleğin bile  hala güzel ve doğal görünümü devam etmesini sağlar. Aynı şekil de ışıklandırma  ile akşamları kolaylık sağlayıp bahçenizi akşamda kullanışlı halle getirmektedir. Bu yüzden bahçe ışıklandırılması hem ihtiyaç hemde  dekoratif bir  gereksinim olarak da tanımlayabiliriz.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here