- Reklam -

Çoğu insanın hayalindeki evin özelliklerinden biri de mutlaka bahçeli olmasıdır. Bunun en büyük nedeni de tabii ki bahçelerin huzur dolu ve dinlendirici yaşam alanları olması. Düzenli bir bahçenin, yemyeşil ve bakımlı çimlerin, mis kokulu ve rengarenk çiçeklerin, gölgesiyle serinleten ağaçların yarattığı huzurlu ve dingin atmosferi evin içinde başka bir yaşam alanı ile ortaya çıkarmak pek mümkün değil elbette. Gelgelelim kusursuz bir bahçe için de iyi bir peyzaj tasarımı gerekiyor.

Bahçe tasarımlarında profesyonel peyzaj mimarları ile çalışmak bu yüzden oldukça önemli. Deneyimli bir peyzaj mimarı bahçenizde hangi bitkilerin kullanılması, bahçenin iklim koşullarına göre ne şekilde düzenlenmesi, hem güzel ve iç açıcı hem de bakımı ve kullanımı kolay bahçe alanlarının nasıl yaratılması gerektiğini bilir.

Su sesinin insanı iyileştiren doğal bir ses olduğunu hepimiz biliyoruz. Suyun dokusu ve serinliği de bu iyileştirici etkiyi katlayan faktörler tabii ki. Bu yüzden peyzaj mimarları da kusursuz bir bahçe tasarımı yaratırken suyun bu gücünden sık sık yararlanırlar. Bahçe çeşmeleri, süs havuzları ve yapay göletler her zaman bir bahçeyi güzelleştiren, onu daha huzurlu ve doğal hale getiren unsurlardır. Ancak peyzaj yaptırırken doruk noktasına ulaşmak ve bahçenizin iyileştirici bir sığınak haline gelmesini istiyorsanız o halde bahçenize yapay bir şelale yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bahçe mini şelaleleri görünümleriyle oldukça etkileyici, natürel ve odak noktası oluşturan bir estetik ortaya çıkarırken, sürekli akan suyun şırıltısıyla da huzuru en üst seviyeye çıkarıyorlar. Sıcak iklimlerde klima etkisi yaratarak serin bir bahçe keyfi yaşamanızı sağlamaları da cabası… Bu yazımızda bahçelerinin peyzajını mükemmelleştirmek isteyen okurlarımız için resimlerine baktığınızda bile içinizi açan ve serinliğini hissettiren birbirinden güzel yapay şelale örneklerini derledik. Üstelik sadece geniş bahçeler için değil, küçük bahçe alanları için ve hatta balkonlar için bile farklı ve pratik yapay şelale fikirlerimiz de var!

Doğal ve taş ve kayalardan şık tasarımlar

Doğal bir şelale ortaya çıkarabilmek için tabii ki en öncelikli malzeme doğal taş ve kayalardır. Bahçenizdeki ya da çevredeki doğal taş ve kayaların kullanılması ile oluşturulan şelaleler çoğunlukla merdiven şeklinde tasarlanıp yerleştirilerek hayata geçiriliyor. Tabii bu tasarımlar küçük de olsa bir süs havuzu ya da yapay gölete dökülüyor ve dolayısıyla evinizin bahçesinde sanki bir göl kenarındaymışsınız gibi hissedebiliyorsunuz.

Yapay göletler ve şelaleler bahçe peyzajınız için sadece estetik katkıdan çok daha fazlasını sağlar ve evinizin açık yaşam alanlarına ambiyans katarak huzurlu ve zihni rahatlatan bir ortam ortaya çıkarır. Özellikle su bitkileri ile de desteklenen yapay şelale ve gölet ya da süs havuzu tasarımları doğal yaşamı da kendine çeker ve kelebeklerin, kuşların ve hatta büyük bir yapay göletten bahsediyorsak kurbağaların da etrafınızda olmasını sağlar. Bu tabii ki aklınıza hemen böcek ve sineklerin de bahçenizi istila edebileceği fikrini getirebilir; çünkü elbette su böcek ve sinekleri de kendine çeker.

Ancak bu konudaki ezberler aslında çok da doğru değil çünkü profesyonel bir yapay gölet tasarımcısı zararlı böcekleri ve sinekleri uzaklaştıracak bitkilerin hangileri olacağını bilir ve zaten kuşlar ve kurbağalar gibi canlılar da sizi rahatsız edecek olan sinek ve böceklerle beslenecektir.  Yani doğru peyzaj ve doğru bitkilendirme ile mükemmel bir doğal denge kurulacaktır, bu doğal denge de bırakın fazla sinek ve böceklenme yaratmayı, aksine halihazırda olan sinek rahatsızlığınızdan sizi kurtarabilir bile!

Zaten bu yüzden tüm dünyada artık eski tip yüzme havuzlarının yerini geniş yapay göletler ve doğal havuzlar almaya başladı. Evine havuz yaptıracak olanlar için doğal kayaların arasından dökülen şelaleli bir doğal yüzme havuzu fikrini değerlendirmelerini de şiddetle tavsiye ediyoruz. İnanın sıradan havuzlu evlerden çok daha farklı bir ambiyans ortaya çıkaracak olan bu fikir sayesinde göl kenarında yaşama keyfini tadabileceksiniz.

Küçük alanlar için bahçe şelalesi modelleri

Eğer yapay göletlere, doğal yüzme havuzlarına ve büyük kayalarla oluşturulan bahçe şelalelerine yetecek kadar büyük bir bahçeniz yoksa bu yapay şelale hayalinizden vazgeçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor.

Küçük bir bahçe için de pek çok yapay şelale fikri bulunuyor. Bu fikirlerden biri bu örnekte gördüğümüz gibi yalın bir tasarıma sahip olan ama oldukça etkili bir bahçe şelalesi. Yarım duvar şeklinde örülen taşların arasına yerleştirilen akarsu mekanizması ile oluşturulan bu bahçe mini şelalesi tasarımı, mekanizmanın devamı olan suyun döküldüğü çakıl taşlı ve ışıklı zemini ile birlikte yalnızca üç metrekarelik bir alana ihtiyaç duyuyor. Şırıl şırıl bir su ve çakıl taşlarının iyileştirici etkisinden faydalanmanız için bahçenizin köşesinde 3 metrekare ayırmanız yeterli…

Daha da az yer kaplayan bir başka yapay bahçe şelalesi örneği ise geleneksel bahçe çeşmelerinden ilham alan bir tasarıma sahip. Tıpkı bir köy çeşmesi gibi kesme taşlarla örülmüş duvarların arasından akan suyun çakıl taşlarına dökülmesinin çıkardığı ses huzurun sesi adeta. Tabii tasarımın sıcaklığı ve nostaljik dokusu da bahçe dekorasyonuna istenilen huzurlu ve yuva hissi veren atmosferi kazandıran ayrıntılardan biri.

Bu tarz yapay şelale tasarımlarını özel olarak yaptırabileceğiniz için istediğiniz ölçülerde sipariş vermeniz de mümkün. Yani bahçenizde bir köşeyi huzur ve dinlenme köşesi yapmak istiyorsanız profesyonel tasarımcılarla istediğiniz büyüklükte bir yapay şelale tasarlayabilirsiniz. Kısacası bahçenizde bir şelale olmasını istiyorsanız boyut sınırlamaları söz konusu değil.

Su perdeleri

Su perdeleri ya da başka bir adıyla su duvarları da son zamanlarda tüm dünyada yaygınlaşan muhteşem buluşlardan biri. Su perdesi, teknik olarak suyun cam üzerinden süzülmesi ile tasarlanan ve LED ışıkların yansıması ile de su gölgelerinin etrafa dağılmasını sağlayan dinlendirici ve oldukça şık bir ambiyans yaratan modern bir bahçe şelalesi modeli diyebiliriz.

Su perdeleri bugün pek çok farklı formda tasarlanabiliyor. Sadece şeffaf camla sınırlı kalmayan su perdelerine isterseniz dilediğiniz motifler, siluetler ya da yazılar da eşlik edebilir.

Su perdelerinin en öne çıkan özelliği ise istediğiniz her yaşam alanında kullanılabiliyor olmaları ve dikey bir düzlemde uzandığı için diğer mini şelale modellerine göre çok daha az yer kaplıyor olması. Yani bir bahçe şelalesine sahip olmak için illa büyük bir bahçenizin olmasına gerek yok, hatta bahçenizin olmasına bile gerek yok. Evinizin girişinde, verandada, balkonunuzda, hatta oturma odanızda bile su perdesi kullanabilir ve böylece suyun dinlendirici ve iyileştirici gücüyle sıra dışı ve huzur dolu bir yaşam alanı yaratabilirsiniz.

Dekoratif şelale modelleri

Başkaca modern yapay bahçeye özel mini şelale modelleri de bu örnekte gördüğümüz gibi farklı objelerle tasarlanan ve küçük alanlarda harikalar yaratan tasarımlardan oluşuyor. Bakır renkli metal çanakların birbirlerine akan suyu taşıdığı bu tasarımda oldukça az yer kaplamasına rağmen dinlendirici ve huzur verici özellikleri açısından bir hayli etkili bir modelle karşılaşıyoruz.

Minik kuş havuzları

Bir üstteki model gibi, taş ve kayalarla değil farklı objelerle tasarlanan bir başka mini şelale modeli de özellikle bahçenizdeki kuşların bayılacağı bir tasarım. Toprak kaplardan imal edilen su akıtma çanakları birbirini besleyen bir merdiven oluşturuyor. Bu modelde suyun daha ağır ve ince aktığını görebiliyoruz, bu da kuşların çok daha rahat edeceği mini havuzlar oluşturuyor. Harika değil mi?

Geniş araziler için

Tabii eğer birkaç dönümden oluşan bir çiftliğiniz, geniş arazili bir yaşam alanınız varsa çok daha radikal ve şık şelaleler de oluşturmak mümkün. Yine kaya ve taşlardan yapılan bu şelaleler tam olarak gerçek şelaleleri taklit ediyor. Dolayısıyla da ortaya çıkan doğallık muazzam bir etki yaratıyor.  Özellikle eğimli arazilerde doğal bir peyzaj ortaya çıkarmak için oldukça çarpıcı bir yöntem.

Yapay bahçe şelalesi fiyatları

Bu kadar çok çeşitten ve modelden bahsettiğimizde tabii ki belirli bir fiyat aralığından bahsetmek de güçleşiyor. Büyük kayalardan oluşturulan ve doğal bir şelale hissi veren kapsamlı bahçe şelalesi tasarımlarının ucuz olduğunu söyleyemeyiz elbette. Çevredeki kaya ve taş miktarına bağlı olarak malzeme fiyatları ve alanın genişliğine göre tasarım zorluğu değişse de iyi bir tasarım, bitkilendirme ve yerleşim ortaya çıkarmak bu doğal şelaleler için 10 bin TL’nin üzerinde bir fiyata mal olacaktır.

Ancak çeşmelerden ilham alan şelale tasarımlarının çok daha ekonomik bir bütçe ile ortaya çıkarıldığını söyleyebiliriz. Hatta bu tip şelaleleri internetten çeşitli video ve yapım tekniği rehberleri bularak ve bunları takip ederek kendiniz bile yapabilirsiniz. Bu tarz şelale modellerini 1000-5000 TL fiyat aralığında edinmek mümkün.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here