- Reklam -

Hepimiz çocuklarımızın oyun oynaması, ev ödevlerini yapması, uyuması ve hayal etmesi için aydınlık, keyifli, özgün ve en önemlisi düzenli bir odaya sahip olmalarını isteriz. Bugün sizlere çocuklara mükemmel bir yaşam alanı yaratmak için çocuk odası dekorasyonu önerilerimiz ve fikirlerimizle sizlere ilham vermeye çalışacağız. 

Boya Kalemlerini Hazırlayın

Çocuklar resim çizmeyi severler. Siyah kara tahta gibi yüzeyler çocukların yaratıcılıklarını yansıtmaları için güzel alternatiflerdir. Bunun yanı sıra duvara montelenebilen çizim kağıt rulosu çocuklar için heyecan verici olabilir. Eğer ‘’ben çocuğumun hayal dünyasını sınırlandırmak istemiyorum’’ diyorsanız da bütün oda duvarını bir tuval, resim kağıdı olarak düşünebilirsiniz ve kendinden şekilli, boyanabilir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. 

Yaratıcı Çocuklar

Minik sanatçınızın eserlerini odasının duvarında sergilemesine izin verin. Büyük, renkli bir çerceve kullanıp kolaj yapabilir veya dekoratif mandallar ve ip düzeneği ile yaratıcı bir duvar oluşturabilirsiniz. 

Çocuk Odası Dekorasyonunda Yeni Moda; Teepee Çadırı

Hepimiz çocukken evin ortasına, minderlerle kurduğumuz çadırlarda oynadık ve kendimize ait bir ağaç evin hayalini kurduk. Ünlü geleneksel Hint çadırlarından esinlenerek kendimiz yapabileceğimiz bir teepee çadırı kesinlikle bütün çocukların ilgilisini çekecektir. Üstelik bu çadırı çocuğunuz ile birlikte zaman geçirerek kendiniz yapabilirsiniz! 

Boş Duvarlara Veda Ediyoruz

Duvar Kağıtları ve boya seçiminde çocuklara yönelik, fazla göz yormayan seçimler yapmanızı öneririz. Küçük kuş desenleri, pastel renkler, uzay konsepti, yıldızlar, çiçekler. Hatta çocuğunuzun ismini duvar kağıdında kullanarak duvarları kişiselleştirebilirsiniz. Eğer desen boyutu büyük ise odanın tek bir duvarının kaplanması daha ferah bir görüntü sağlayacaktır.  

Tasarım Mobilyalar ile Fark Yaratın

Küçük boyutlu odalar için bir diğer önerimizde tasarım ranzalar. Marangozunuza içeriğimizdeki ilham alabileceğiniz örnekleri göstererek odanıza daha uygun bir ranza yaptırabilirsiniz. 

Yastık Savaşı Zamanı

Dev yastıklar ve puflar çocukların çizgi-film izlemek ve müzik dinlemek için kullanabilecekleri harika mobilya alternatifleri olabilirler. 

Oyuncak Saklama Sanatı

Çocuğunuz kocaman bir oyuncak koleksiyonunu sahip ise özgün bir depolama alanı yaratabilirsiniz. Yatağın altını Legolar, ortalığı dağınık gösterecek oyuncaklar için istenildiğinde kolayca açılabilen bir depolama alanı oluşturabilirsiniz.  

Kitap Okumayı Seven Minikler için; Okuma Köşesi

Çocuğunuzun odasında güzel bir rahat okuma alanı veya kitap köşesi oluşturun. Yaratıcı davranmaktan çekinmeyin. Rahat bir koltuk seçmeyi yada kitap okumayı eğlenceli hale getirecek bir salıncak seçmeyi unutmayın! 

Uzay Çağı Etkisi

Büyüleyici bir gece efekti yaratmak için karanlıkta parlayan dekoratif yıldızlar ve gezegenleri tavanınızda kullanabilirsiniz. Odasında uzay konseptini hangi çocuk sevmez ki? 

Dağınıklığı Sevmeyen Ebeveynler İçin Depolama Fikirleri

Dolap alanında, ayakkabılar ve küçük eşyalar için bol miktarda raf ve saklama alanı oluşturarak özelleştirin. Renkli kutular kullanarak oyuncakları muhafaza edebilirsiniz. Çocuk odası dekorasyonunda renkli kutular kullanmak daha eğlenceli bir çocuk odasına sahip olmanızı sağlar.

Paylaşımlı Odalar; Hayali Duvar

Çocuklarınızın bir odayı paylaşması gerekebilir, ancak bu onların odalarında kendilerini yansıtamayacakları anlamına gelmez. Dekoratif duvar kağıtları sayesinde odayı görünmez bir duvarla bölebilirsiniz. 

Dekoratif Öneriler; Cibinlik

Özellikle kız çocukları için yatak başında cibinlik kullanımı çok keyifli olacaktır. Değişik renklerdeki bu gölgelikleri kullanırken odada karamsar bir hava yaratmamaya özen gösterin. 

Bu yazımızda sizlere çocuk odası dekorasyon fikirleri sunmaya ve örnekler vermeye çalıştık. Umarız sizlerde çocuğunuzun yaşam alanını dizayn ederken önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here