- Reklam -

Evlerin neşesi ve hayatın anlamı olan çocuklarımız için bir çocuk odası tasarlamak ve tasarladığımız bu dekorasyonun hem onun isteklerine, hem bizim isteklerimize, hem de onun sağlıklı gelişimine uygun olmasını sağlamak oldukça zahmetli ve zaman isteyen bir iştir. Üstelik sürekli ve çok hızlı büyüyen ve zevkleri değişen çocuklar için her sene değiştirilmek zorunda kalınacak bir dekorasyon ortaya çıkarma fikri de hiç çekici değil ve çok masraflı.

çocuk odası tasarımı
çocuk odası tasarımı

Dolayısıyla çocuk odası dizayn ederken, çocuk odaları için mobilya seçerken göz önünde bulundurulması gereken pek çok unsur var. Bunlardan biri mümkün olduğunca uzun süreli olacak bir tema ve dekorasyon yaratabilmek için gerekli önemler; diğeri çocuğumuzun içinde sıkılmayacağı, kendine ait bir alan olarak hissedebileceği ve seveceği bir dekorasyon yaratacak olan faktörler; bir diğeri ise çocuğumuzun fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunacak sağlıklı bir dekorasyon oluşturacak önemli noktalar.

Tüm bu önemli noktalar doğrultusunda çocuk odası nasıl tasarlanmalı? İşte farklı örnek dekorasyon fotoğrafları ile birlikte madde madde cevaplar:

çocuk odası dizaynı
çocuk odası dizaynı

– Renk paleti seçme

Çocuklar söz konusu olduğunda değişmeyen tek şeyin değişim olduğu gerçeğini çok daha hızlı kavrayabiliyorsunuz. Çünkü zevkleri ve tarzları televizyonda gördükleri tek bir reklamın etkisinde kaldıklarında bile hemen değişebiliyor. Bu da renk paleti seçerken çocuğunuzdan çok sizin karar vermeniz gerektiği anlamına geliyor elbette. Eğer çocuğunuza sorarsanız muhtemelen rengarenk bir oda isteyecektir ancak bu odanın atmosferinin yorucu olmasına neden olur, üstelik çok daha hızlı sıkılmasını sağlar. Bu yüzden sizin seçtiğiniz nötr renklerin ana renk olarak kullanıldığı, onun seçtiği renklerinse ayrıntılarda ve kolay değiştirilebilecek nesnelerde kullanılması en sağlıklı tercih olacaktır.

dekoratif çocuk odaları
dekoratif çocuk odaları

– Dekorasyon genelinde de uzlaşma sağlamak gerek

Çocuğunuz için en iyisini sizin bildiğiniz bir gerçek. Ancak çocukların küçük yaşlardan itibaren kendi kararlarını vermelerini, kendi tercihlerini yapmaları ve bu tercihlerin sonuçlarını deneyimlemeleri çocuklarda karakter gelişimi açısından çok önemli. Bu yüzden de dekorasyonda bir uzlaşma sağlayabilmek ve çocuğunuza kendi seçtiğiniz temayı ya da mobilya tasarımlarını dayatmamak gerekiyor.

çocuk odası duvarları
çocuk odası duvarları

– İlgi alanlarına yoğunlaşan aksesuarlar

Çocuklar aslında mesleklerine karar verme sürecine çok küçük yaşlarda başlarlar. Eğer çocuğunuzun bir şeye özel bir ilgisi varsa bu ilgiyi beslemeli ve bu konudaki yeteneğini gelişitirmesine eğlenceli yollarla yardımcı olmalısınız. Örneğin coğrafyayla ilgilenen, dünyayı gezmek, farklı kültürler tanımak isteyen ve bu konularla ilgilenen bir çocuğun çalışma masasında mutlaka bir yer küre olmalı.

çocuk odasında dikkat edilmesi gerekenler
çocuk odasında dikkat edilmesi gerekenler

– Katmanlı tasarımlar

Bir oda tasarlarken veya evinizi yenilerken, her zaman katmanlı bir yaklaşım benimsemenin en iyisi olduğuna inanıyoruz. Odaya bir bütün olarak bakmak yerine, onu farklı katmanlara ayırmak ve sonra her birini ayrı ayrı ele almak en sağlıklı sonucu verir. Çocuklar için katmanlı tasarım çok daha önemlidir çünkü çocukların dikkati çok hızlı dağılır. Çocuğunuzun odasında mümkünse her alanın sınırları belli olsun. Oyun oynayacağı yer ayrı, çalışma masası ayrı, yatak ayrı bölgede ve sınırları belirli olmalı.

araba şeklinde çocuk yatağı
araba şeklinde çocuk yatağı

– Çocuk odası için ranza modelleri

Çocuk odaları için son yıllarda pek çok zengin modeli üretilen ve giderek de yaygınlaşan mobilyaların başında dolaplı ranzalar geliyor. Bu ranzalar pek çok işlevin bir arada düşünülerek üretildiği, çalışma masasının, yatağın ve depolama alanlarının sınırlarının belirli bir şekilde bir arada olduğu tasarımlar.

çift yataklı dolaplı ranza modelleri
çift yataklı dolaplı ranza modelleri

– İki yataklı ranza modelleri

Bu tip dolaplı ranzalar tek yatak ve diğer alanları bir arada üreten tasarımlar olarak karşımıza çıktığı gibi, çift yataklı ranza modellerinde de oldukça farklılık olduğunu söyleyebiliriz. Kullanışlı ranza tasarımları iki kardeş için de alanı verimli kullanan ve birden fazla görevi bir arada yapabilen modeller üretiyor.

çocuklara özel ranzalar
çocuklara özel ranzalar

– Desenler ve baskılar

Son birkaç yılda çocuk odasındaki geometrik desenler, zarif çizgiler ve hayvan baskıları kullanımında kayda değer bir artış oldu. Çocukların dünyada yaşayan diğer canlılara saygılı bir hayat sürmesi, sevgi dolu olması ve empati yeteneğinin gelişmesi için sevdiği hayvan resimlerinin odasındaki dekorasyona eklenmesi gerektiği öneriliyor. Geometrik desenli baskılar ise zihni uyaran sağlıklı motifler oluşturuyor. Bu sevimli desen ve baskılar odaya eğlenceli bir görünüm verirken, aynı zamanda çocuğunuzun duygusal zekasını ve hayal gücünü geliştiriyor.

sade çocuk odası tasarımları
sade çocuk odası tasarımları

– Çocuk odası için eğlenceli duvar kağıtları

Duvar dekorasyonu çocuk odalarında en önemli şeylerden biridir. Hem çok hareketli ve karmaşık bir duvardan kaçınmanız, hem de onu eğlendirecek ve sıkıcı olmayan bir duvar dekorasyonu sunmanız gerekiyor. Bunun için de ebeveynlerin imdadına birbirinden güzel ve etkileyici neşeli duvar kağıtları yetişiyor. Nötr renklerde ama eğlenceli duvar kapıtları ile kolay sıkılınmayacak neşeli bir çocuk odası ortaya çıkarabilirsiniz.

gemici çocuk odası takımları
gemici çocuk odası takımları

– Çocuk odası dekorasyonunda çalışma masası modelleri

Çalışma masaları özellikle ilkokuldan lise bitene kadar çocuğunuzun odasındaki en önemli alanların başında geliyor. Çocuğunuzun çalışma masasının ve etrafındaki dekorasyonun kesinlikle sıkıcı olmaması gerekirken aynı zamanda düzenli ve yeterince de geniş olmalı. İhtiyaçtan daha küçük bir çalışma masası dağınıklık yaratacaktır.

Ayrıca çalışma masasının etrafında kitap ve defterlerin düzenli bir şekilde depolabileceği bir kitaplık ünitesi de olmazsa olmazlardan.

Çalışma koltuğunun da sağlıklı bir tasarıma sahip olduğuna emin olmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu çocuğunuzun ders yaparken fiziksel olarak daha rahat olmasını sağlayacaktır.

dolaplı ranza çocuk odası takımları
dolaplı ranza çocuk odası takımları

– Düzenleme araçları

Çocukların küçük yaştan edinmesi gereken alışkanlıkların başında da odasını toplayıp düzenleyebilmesi geliyor. Bu elbette kolay değil ve hiçbir çocuk oda toplamayı sevmez, bu bir gerçek. Ama dekorasyonu oluştururken küçüklü büyüklü kutular, farklı raflar ve dolaplar tercih ederseniz dağınıklığı toplamak için pratik seçenekler oluşturursanız bu alışkanlık da çok daha kolay kazanılacaktır.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here