- Reklam -

Bir mekanı dekore ederken birkaç farklı faktörü göz önünde bulundurmalısınız; zevkleriniz, ihtiyaçlarınız ve mekanın ebatları… Dar bir oturma odasına sahipseniz, onu doğru bir şekilde dekore ederek kullanışlı ve rahat bir ortam yaratabilirsiniz. Peki, dar oturma odası dekorasyonu nasıl olmalıdır? Dekorasyon sırasında hangi detaylara dikkat edilmelidir?

dar-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali-8

Oturma odanız dar bir mimariye sahipse, o halde ilk olarak işe doğru mobilya seçimi ile başlayın. Salonda kullandığınız geniş ya da yarım ayı anımsatan fasulye koltuk olarak tabir edilen koltuk modellerini oturma odasında kullanamazsınız. Özellikle dar alanlarda köşeleri değerlendirmek size yerden tasarruf sağlayacak. Dolayısıyla dar bir oturma odasına sahipseniz, köşe koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz.

dar-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali-7

Televizyon konsolu dar mekanlarda sandığınızdan daha fazla yer kaplayabilir. Oturma odasında televizyonu duvara monte ederek yerden tasarruf edebilirsiniz. Dekoratif televizyon üniteleri dar oturma odası dekorasyonu için şık ve kullanışlı mobilyalar.

dar-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali-6

Dar mekanlarda, mekanı daha geniş ve ferah göstermek için tercih edebileceğiniz detaylardan biri de doğru perde seçimidir. Oturma odanızda tül perde kullanmak yerine fon perdelerle yalnızca kenarlarda perde kullanabilirsiniz. Böylece şehrin manzarasını da kapatmamış olacaksınız.

dar-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali-5

Geniş mobilyalardan kaçının. Dar mekanlarda daha küçük ve daha kullanışlı mobilyalar tercih edin. Büyük üçlü koltuklar yerine berjerlerden yardım alabilirsiniz.

dar-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali-4

Ton olarak birbirine yakın renkler, dar mekanların dekorasyonunda doğru bir seçimdir. Fazla yoğun ve canlı renkler, dar mekanların boğucu görünmesine neden olabilir. Dar oturma odası dekorasyonu için renk seçiminde yakın tonları tercih ederek ferah ve modern bir ortam yaratabilirsiniz.

dar-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali

Mekanı maksimum ışık alacak şekilde dekore edin. Böylece dar olan oturma odanız, olduğundan daha geniş ve ferah görünecek.

dar-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali-2

Dar mekanlarda küçük halılar tercih edin. Büyük bir halı ile zemini kapatmak yerine, daha küçük halılar kullanmalısınız. Dar alanlarda hem kare hem de uzun halıları tercih edebilirsiniz. Dar ve uzun bir oturma odanız varsa, uzun bir halı dekorasyon için iyi bir seçim olabilir.

dar-oturma-odasi-dekorasyonu-nasil-olmali-3

Dar oturma odası dekorasyonu için minimal detayları tercih edin. Fazla mobilya ya da yoğun aksesuar kullanımı küçük ve dar alanlar için doğru bir seçim değildir. Onun yerine sade ve şık seçimler yaparak daha doğru bir dekorasyon yaratın.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here