- Reklam -

Evinizde sadece kendiniz için özel bir alan hazırlamak isteseniz, o alanda yer vereceğiniz ilk unsur ne olurdu? Durun biz tahmin edelim: Berjer, değil mi? Fransız kültürünün ev dekorasyonundaki izlerini taşıyan berjer, arkası uzun ve kabarık, tahtı andıran stilde, tek kişilik koltuklar olarak literatürdeki yerini alıyor. Tasarımına göre klasik ya da modern görünümlere sahip olsa da tek başına evin havasını değiştirmeye yetiyor diyebiliriz. Berjer koltuk modellerinden yararlanarak kendiniz için hazırlayacağınız o özel alanı oldukça şık ve konforlu hale getirebilirsiniz.

Salonlar için de sık sık tercih edilen unsurlardan biri oluyor. Özellikle son dönemde fazlasıyla popüler olan köşe takımları ile birlikte keyifle kullanılıyor. Evini yenileyenlerin ya da yeni evlilerin tercihi olan köşe koltuk takımları, tekli koltuk seçenekleriyle birlikte tamamlandığında ortaya hem konforlu hem de şık bir alan çıkabilir. Ancak burada tekli koltuğun köşeli koltuk için uyumlu olduğundan emin olunmalıdır. Farklı stillere sahip olduklarında bir uyum yakalanamayacağı için dekorasyonu hoşunuza gitmeyebilir. Bu da o alanda zaman geçirmekten keyif almayacağınız anlamına gelir. Keyifli bir ortam oluşturmak için kullanmaktan keyif alacağınız tekli koltuklar, aynı zamanda ortamın konfor unsuru haline geleceği için, ev dekorasyonunda yapmış olduğunuz en iyi seçim haline gelebilirler.

Berjer Seçimi Nasıl Olmalı?

Berjerler her koltuk takımı ile uyum yakalayabilecek türde koltuk modelleri olduğu için, renklerinde uyum yakalandığı müddetçe seçim yapmak çok da zor olmayacaktır. Ancak birlikte kullanılacak olan koltuk takımı ile uyum yakalayacağından emin olmak gerekir. Özensiz bir seçim yapıldığında ortamda oluşturmak istediğiniz hava tam olarak mümkün olmayabilir. Kullanım amacına göre berjer koltuk seçiminde bulunmak önemlidir. Eğer kullanılacağı alanda oturmaktan ziyade, dekoratif amaçlı bulundurulacaksa, oturma alanının genişliği problem olmayabilir. Ancak sürekli kullanılacağı düşünülüyorsa, oturma alanı geniş olan ve konfor sunan berjerleri tercih etmeniz akıllıca olacaktır. Berjer modelleri içinde açık renkli seçeneklerden yana seçim yapıldıysa bu kullanılacağı alanın geniş görünmesine olanak sağlayacaktır. Eğer küçük metrekareli bir alanda berjer kullanmayı düşünüyorsanız, mutlaka açık renkli modellerden yana seçim yapmanızı öneririz.

Berjerler Dekorasyonda Nasıl Kullanılmalı ?

Hayallerinizde bile kendisine yer bulan berjer koltuk modelleri, evinizin en gözde eşyası olarak salondaki yerini alabilir. Odanın bütünlüğünü tamamlayarak daha şık ve gösterişli bir hal almasına da olanak sağlayacak olan bu tekli koltuklar, manzarayı görebileceğiniz şekilde pencere önünde konumlandırılabilir. Ayrıca evde şömine varsa onun karşısı da berjer için uygun olacaktır. İki berjer arasında küçük bir zigon sehpa kullanmak da hem şıklık kazandırır hem de burada keyif yaparken işinizi kolaylaştırır. Berjerler ortamda kullandığınız renkler ve genel stille uyumlu olduğunda çok daha şık bir ortamın yaratılması mümkün olacaktır. Berjer modelleri söz konusu olduğunda renkler de dikkat edilmesi gereken konulardan biri oluyor. Ortamın dekorasyonuna göre sıcak renklere sahip berjerler tercih edilebilir. Eğer birlikte kullanılacağı koltuk takımları tek renk ve sade tasarıma sahipse, tekli koltuk seçimi canlı renklerden yana yapılabilir. Ayrıca patchwork kumaşlarla kaplı olan modeller de iyi bir seçim olacaktır. Eğer uygun alan varsa berjerlerin karşısına ayaklarınızı uzatabileceğiniz puflar da koyabilirsiniz.

 

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here