- Reklam -

Yaşadığımız alanların kimlik kazanmasının yanında etkileyici bir görünüme kavuşmasını sağlayan dekorasyon unsurlarından biri de döşeme malzemesi olan parkelerdir. Farklı renkler de olması, dokusu ve ölçüleri ile dekorasyona karakteristik kazandıran parkeler uzun ömürlü olmaları ile de ekonomik açıdan size avantaj sağlıyor.

Ahşap malzemeler olması ve yaşayan bir malzeme olması nedeniyle evinize doğallık kazandıran bir malzemen olarak da bilinen parkeler kendi arasında farklı sınıflara ayrılır.Parke sınıfları içinde en çok tercih edilen parke türleri laminant parkelerdir. Özel dokuları, ses yalıtımı ve ısı yalıtımı özellikleri ile  tercih edilen laminat parkeler  kullanım yoğunluğuna göre de 8, 10, 12 mm kalınlıklarında tercih edilebilir. Çok geniş bir renk yelpazesine sahip olan laminat parkalar içinde en çok tercih edilen laminant parke renkleri ahşap rengi, açık beyaz gül rengi, meşe rengi, kül grisi renkleridir.

Renk seçiminde etkili olan faktör ise parke tercih eden kişinin yaşam tarzına ve dekorasyon ile ilgili tercihlerine bağlıdır. Aydınlık, ferah ve etkileyici bir dekorasyon yapmak istiyorsanız beyaz ve gri tonlarındaki laminant parkeleri tercih etmeli, sofistike bir tasarım veya dekorasyon yapacaksanız ahşap rengi ve ahşap tonlarını tercih etmeli,doğal ve sıcak bir oda dekorasyonu yapacak ve zemin döşemesinin dekorasyon içinde etkili olmasını istiyorsanız koyu renkler tercih etmelisiniz.

Parke seçerken dikkat etmeniz gereken faktörler arasında parke renkleri dışında parke kalitesi de yer alır. 31 – 32 – 33 sınıf parkeler evler ve ofis gibi yaşam alanları için ideal kalitede parkelerdir. Bu sınıf parkeler içinde yer alan parkelerden açık renk parke seçmek daha ferah bir dekorasyon yapmanıza yardımcı olacağı gibi zemin kaplamasının hem doğal olmasını hem de ferah bir dekorasyona katkı sağlamasına yardımcı olur.

Açık renk parke renkleri arasında beyaz, süt beyaz, gri tonları, beyaz kırık gir karışımı, ağaç desenleri ile beyaz rengin harmanlanmış renkleri  seçebilirsiniz. Bu parke renkleri dekorasyon içinde sizi yönlendirecek ve dekorasyon planınızın istediğiniz gibi hayat geçmesini sağlayacaktır.

Geçmişte en kullanışlı parke rengi olarak ahşap tonları tercih edilirken günümüzde en çok tercih edilen ahşap rengi ise açık renk parke renkleri arasında yer alan beyaz tonlarıdır.Günümüzde ofis ve çalışma alanlarında kullanılmaya devam eden ahşap tonları ve sarı tonlar evlerde yerini açık renklere bırakmıştır.

Açık renk parke renkleri arasında en çok tercih edilen parke rengi ise akağaç parke rengi olan beyaz renkli laminat parkelerdir. 32. sınıf laminat parke olarak bilinen akağaç parke rengi evlerde ferah bir zemin oluşmasına ve ferah bir dekorasyon yapılmasına  katkı sağlar. Akağaç bir ağaç türü olsa da renkleri ile büyüleyen bir güzelliğe sahip olması en fazla tercih edilen parke türünün akağaç parke rengi olmasını sağlamıştır. Bu parke renkleri dışında koyu renkli parkeler ve baskılı parkeler de tercih edilebilir.

Koyu renkli parkeler evin ağır ve karakteristik dekorasyonların hayata geçirilmesinde tercih edilir. Koyu renkleri ile sofistike dekorasyonlar yapabileceğiniz, baskılı ve yazılı modelleri ile modern akım dekorasyonlarını hayata geçirebileceğiniz koyu renk parke türleri ile evinizde aykırı ve tarzınızı yansıtan dekorasyonlar yapabilirsiniz.

Açık renk parke türleri ile eviniz daha havadar, daha ferah ve daha huzurlu bir dekorasyona sahip olur. Koyu renkler ile yapılan dekorasyonlarda ise daha ağır ve daha aykırı dekorasyonlar yapabilirsiniz. Evinizde zemin döşemesi olarak tercih edeceğiniz parke türünü seçmekte zorlanıyorsanız yer döşemeleri arasından tarzınıza uygun bir parke seçebilirsiniz.

Koyu renk parkeler ile şık tasarımlar

Açık renk parke türleri gibi koyu renk parke türleri de evinizde şık tasarımlar yapmanıza yardımcı olur Örnek zemin uygulamasında olduğu gibi farklı tonlarda koyu parkeler bir arada kullanılarak zeminde özel bir desen yaratılabilir, şık bir tasarım yapılarak parke yardımı ile oturma odası evin en özel alanı haline getirilebilir.

Koyu renk ve farklı tonlardaki parkeler ile şık tasarımlar yapmanın dışında özel desenlere sahip halılar tercih ederek zemin dekorasyonunu pekiştirebilirsiniz.  Zeminde koyu renk parkeler tercih edecekseniz oturma odası dekorasyonu içinde de açık tonlara  yer vermelisiniz. Bu sayede açık – koyu renk karışımı ile oldukça özel bir dekorasyon yapmış olursunuz.

Kül grisi desenler ile zemin dekorasyonu

Klasik bir dekorasyon yapmak ve evinizde klasik izler oluşturmak istiyorsanız resimdeki gibi kül grisi renklere sahip ahşap desenler ile bezeli bir  parke tercih edebilirsiniz. Açık tonlar ile destekleyeceğiniz bu parkeler ile evinizde bahar esintisi oluşturabilir, beyaz renkli mobilyalar  oturma odanızda harikalar yaratabilirsiniz.

Masa örtüsü olarak resimdeki gibi koyu renkli kumaşlar tercih etmek bahar esintinizin daha gerçekçi olmasını sağlayacağı gibi evinizde de koyu renklerin açık tonlar ile uyumlu bir kontrast oluşturmasını sağlayacaktır. Kül grisi renklere sahip parkeler ile klasik dekorasyonlar yapabilir veya oturma odası içinde tarzınıza uygun farklı bir dekorasyonda tercih edebilirsiniz. Oturma odası dekorasyonları ile ilgili olarak ilham alabileceğiniz ilham veren oturma odası dekorasyonlarını inceleyebilirsiniz. Bu dekorasyon örnekleri ile evinize uygun parke türünü kolaylıkla seçebilirsiniz.

Ahşap tonlarında parkeler ile doğal dekorasyonlar

Açık renkli parke türleri ve koyu renkli parke türleri arasında yer alan ve geçiş renkleri olarak bilinen ahşap tonları aynı zamanda doğal dekorasyon yapmak isteyenler içinde bulunmaz fırsat. Doğal ahşap renklerine sahip olan laminat parkeler ile evinizde hem doğallığı hissedebilirsiniz hem de ahşap mobilyalar ile uyumlu ve görsel açıdan birbirini bütünleyen bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Doğal özellikleri ile evinizi bir ormana çeviren bu ahşap türleri doğal ahşap tonları ile evinizde farklı bir güzelliğe imza atmanıza yardımcı olacaktır.

Baskılı parkeler

Klasik renkler ve açık renklerin dışında farklı renkler ve modellere sahip parkeler istiyorsanız tarzınızın dışında baskılı ve yazılı görsellere sahip koyu renkli parkeler tercih edebilirsiniz.

Koyu renk olarak genelde siyah renkler tercih edildiğinden siyah renk üzerine beyaz renkli baskılar, motifler veya yazılar tercih ederek koyu açık renk harmanı oluşturabilirsiniz. Özel tasarımlarda dahi üretilebilen bu parke modelleri ile evinizde karakteristik ve zarafeti ile göz dolduran dekorasyonlara imza atabilirsiniz.

3 boyutlu parkeler

Farklı bir tarza sahipseniz evinizde 3D tasarım parkeler tercih edebilirsiniz. Üç boyutlu parkeler olan bu parke türleri ile evinizin zemininde hareketli ve üç boyutlu bir zemin dekorasyonuna imza atabilirsiniz. İstediğiniz renklerde ve tonlarda üretilen bu parkeler ile evinizin dekorasyonuna uygun tercihler yapabilirsiniz.

Şıklığı ile göz kamaştıran üç boyutlu parkeler ile yapacağınız dekorasyonlar aynı zamanda zamanının çok ötesinde dekorasyonlar olacaktır. Ahşap rengin üzerine beyaz desenler veya beyaz üzerinde koyu renklerin yer aldığı motifler ile evinizde muhteşem zemin dekorasyonlarına imza atabilirsiniz.

Siyah beyaz dalgalar

Evinizde hem açık renklerde parke renkleri tercih etmek istiyor hem de zeminde açık ve koyu renklerin bir arada olmasına özen gösteriyorsanız siyah ve beyaz renklerin dalgalı bir şekilde yer aldığı parke türlerini tercih edebilirsiniz.

Örnek tasarımdaki gibi beyaz mobilyalar ile desteklenen bu parkeler dekorasyonun parlayan incisi olacaktır. Şıklığı ve zarafeti ile insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip olması aynı zamanda dekorasyona katkı sunması bu parke türlerinin çok fazla tercih edilme sebebini de gözler önüne seriyor.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here