- Reklam -

Masa örtüleri, pek çok hanenin mutfak ve yemek masaları için dekorasyonu tamamlayan köşe taşlarından birini oluşturur. Masa örtüleri, desenleri ve dokuları ile iç tasarımın tarzının ve karakterinin altını çizmenin benzersiz bir yolu oldukları kadar, aynı zamanda da masa düzeninin dekoratif ve fonksiyonel parçalarını birleştiren birer aksesuar olarak tasarlanırlar. Masayı yalıtan ve koruyan pratik bir dekoratif araç görevi görmelerinin yanı sıra etkin ve doğru bir seçim yapıldığında bir masa örtüsü kalabalık bir odadaki gürültü seviyesini bile düşürebilir. Peki yemek odaları ya da mutfaklar için doğru masa örtüsünü nasıl seçebilirsiniz? Aşağıda masalarınızı süsleyecek en güzel örtüyü bulabilmeniz için ipuçlarını derledik.

Masa örtüsü seçiminde beş anahtar nokta

Dekorluk – dekorluk masa örtüleri: eklektik tarz tarz Yemek Odası

Masa örtüsü alışverişinizi yaparken hesaba katılması gereken beş anahtar tasarım öğesi vardır: Baskınlık, görsel ağırlık, renk, doku ve desen.

1. Baskınlık

Binbirdekorasyon İç Dış Ticaret – 12 Kişilik 83 Parça 8556 Desenli Yemek Takımı: modern tarz Mutfak

Baskınlık derken mevcut tasarım unsurlarına veya tasarım modelinin ana odak noktasına işaret eden odanın genel ambiyansına hakimiyet oranından bahsediyoruz. Doğru masa örtüsü, yemek takımı ve oda dekorasyonunun baskın rengini, desenini ve dokusunu vurgular. Dekorasyonunuzda yer alan renklerle benzer renklerde, ancak odanın içindeki dekorun tüm tasarım ögelerini de birleştiren bir örtü modeli seçmek en iyisidir.

2. Görsel ağırlık
Sofra Takımları – Linen Lale Sofra Takımı : klasik tarz tarz Yemek Odası

Görsel ağırlık, odanın büyüklüğüne göre masa örtüsünün desen boyutları ile ilgili bir konudur. Masa örtüsü seçiminiz masanızın işgal ettiği alanı kolayca vurgulayabilir veya maskeleyebilir. Profesyonel dekoratörler, büyük bir odada, özellikle de geniş salonun içinde yer alan büyük yemel alanlarında masa düzeninin odanın içinde görsel olarak kaybolmasını engellemek için büyük, sıkı düzenlenmiş desenlerle örülmüş bir masa örtüsü kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Daha küçük ya da dar bir odada yer alan yemek masalarında ise hafifliği vurgulayan bir masa örtüsü çok daha iyi bir izlenim yaratacaktır, bunun için de küçük yemek odası ve mutfaklarda aralıklı, hafif, havadar desenlerle dokunan açık renkli bir masa örtüsü çok daha idealdir.

3. Renk

Palmiye Koçak Mobilya – Tül Runner Beyaz Masa Örtüsü:  tarz İç Dekorasyon

Masa örtünüzün rengi, sofra takımını değiştirmeden sofranın etrafında şekillenen ambiyansı ve odanın havasını değiştiren bir araçtır. Mavi ya da yeşil gibi soğuk renkler, grimsi tonlarla dekore edilmiş yemek takımlarıyla mükemmel bir uyum sağlar. Kırmızı ya da sarı gibi sıcak renkler ise sarımsı veya toprak tonlarının yoğun olarak kullanıldığı yemek alanları için ideal renk tercihlerini oluşturur. Fildişi, bej veya ten rengi gibi nötr renkli masa örtüleri de toprak tonlu, ahşap yemek masaları ve sofra takımlarına uyum sağlar, ayrıca koyu renkli yemek alanları ile de dengeli bir ambiyans ortaya çıkarıyorlar.

Dekorasyonun tarzı ve odadaki mobilyaların yoğunluğu da genellikle renk seçimlerini etkiler. Bu nedenle yemek masası etrafındaki görsel ortamı oluşturan dekorasyona masa örtünüzün desen ve renkleriyle katkı sağlarken daha benzersiz ve şık kombinasyonlar oluşturmak için renkli aksesuarlar ve sofra takımında yer alan cam eşyaları yaşam tarzınızı tansıtacak şekilde kullanmaktan da çekinmeyin. Unutmayın, masa örtüleri yalnızca masayı ve sandalyeleri değil aynı zamanda tabak, bardak ve çatal bıçak takımlarını da tamamlayan bir araçtır.

– Resmi yemek odaları için renk seçimi

Mimoza Mimarlık – BILGE & AHMET SEZER EVI: klasik tarz tarz Yemek Odası

Her hane için yemek odası tarzı farklıdır ve bu tarzlar da yemek masasında kullanılacak örtünün rengini belirler. İş yemeklerinin ya da daha formel toplantıların gerçekleştiği, daha ağır ve oturaklı geniş yemek odası tasarımlarında hedeflenen resmi ambiyansın masa örtülerine yansıyan renkleri tipik olarak beyaz, fildişi ve ekrudur. Resmi bir stili olan yemek odalarında elbette pastel renkli örtüler de zaman zaman kullanılıyor ancak çoğu resmi odasında pastel tonlar yemek alanının ciddiyetine uyum sağlamakta zorlanacaktır. Resmi yemek odalarında, masa örtüsü rengi yemek takımının rengiyle eşleşen bir uyum içinde olmalı ve göz yorucu geçişlere yer verilmemelidir.

Ayrıca bu örnek dekorasyondaki gibi yemek masanızın dokusunu ortaya çıkarmak için örtü yerine yalnızca runner kullanmayı da tercih edebilirsiniz, runner seçimlerinde de bu renk prensiplerini uygulamanız yeterlidir.

– Gündelik yemek alanları için renk seçimi

Hoyran Wedre Country Houses – Balayı Evi:  tarz Teras

Resmi olmayan, gündelik yemek alanları söz konusu olduğunda ise aslında renk seçiminde çok daha özgürsünüz. Odanın geri kalanıyla belirli bir uyum içinde olan ama illa ki tam olarak benzeşmek zorunda olmayan istediğiniz bir renk kombinasyonunu kullanabilir ve yemek alanınıza istediğiniz enerjiyi verebilirsiniz.

4. Doku

Asortie Mobilya Dekorasyon Aş.  – BEYZA YEMEK ODASI TAKIMI: klasik tarz tarz Yemek Odası

Masa örtüsünün dokusu, sofra takımının ve masanın dokusuna uyum sağlamalı. Pürüzsüz dokumalara sahip saten ve ipek gibi örtüler porselen, gümüş ve paslanmaz çelik gibi incelikli ve zarif yüzeylerle uyumludur. Gevşek dokunmuş ağır kumaşlar ise, daha natürel bir his sağlar ve toprak çömlekler, taş eşyalar ve kalaylı sofra takımları gibi rustik ve doğal dokular ile daha iyi ilişki kurar.

5. Desen

Dekorluk – dekorluk masa örtüleri: eklektik tarz tarz Yemek Odası

Masa örtüleri, büyükten küçüğe, kalından inceye, belirli bir simetri ya da asimetrik tasarımlara sahip desenlerle üretilir. Elbette yemek alanınız için desensiz, düz renkli masa örtüleri de tercih edebilirsiniz ancak eğer desen kullanmak istiyorsanız o halde yine odanın geri kalanındaki dekorasyonun tarzına ve masanızın yapısal özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.

Palmiye Koçak Mobilya – Tiffany Sandalye Banket Masa Aksesuar:  tarz İç Dekorasyon

Klasik tarzlı ya da formel yemek alanları için en ideal desenler, tekrar eden küçük ve ince, zarif desenlerdir. Bu tarz desenler sofra düzenindeki şıklığı vurgulayan tamamlayıcı bir görünüm sağlar.

Dekorluk – dekorluk masa örtüleri: eklektik tarz tarz Yemek Odası

Rustik ve doğal bir modern tarzı olan gündelik masalara en çok uyum sağlayan desenler çizgili, kareli ya da puantiyeli geometrik desenlerdir. Bu simetrik geometrik desenler ortama sıcaklık ve kır evi samimiyeti katar. Asimetrik ve sıra dışı desenler ise daha çağdaş ve minimalist dekorasyonlar için uygundur.

Palmiye Koçak Mobilya – Kırmızı Runner:  tarz İç Dekorasyon

Eğer duvar kağıdı kullanılan ya da taş ya da tuğla gibi kuvvetli duvar dokusuna sahip olan bir yemek alanından söz ediyorsak ve duvar kağıtlarının desenleri sıkı ve göz alıcı ise, o halde masanızda sade bir desen ya da desensiz düz renkler tercih etmenizi öneriyoruz çünkü hem duvarda hem de masada hareketli desenler olması göz yorucu olabilir.

Masa örtüsü için doğru boyut nedir?

Dekorluk – dekorluk masa örtüleri: eklektik tarz tarz Yemek Odası

Masa örtüsünün büyüklüğü, yemek masasının boyutuna uyum sağlamalı ve yanlardan sarkan uzunluk da verilmek istenen etkiyi yaratacak bir tarzda olmalıdır. Genel olarak büyük masalarda yanlardan sarkma payı daha yüksek, küçük masalarda ise daha az olur ancak bu farklı tarz masalara göre değişebilen bir kuraldır. Masa örtüsü boyutu seçerken en önemli nokta örtünün masanın her yanından tam olarak eşit uzunlukta sarkmasına dikkat edilmesidir.

Ana kural olarak masa örtüsü boyutunu seçerken masanın her kenarından 14-20 cm taşması gerektiğini unutmayın. Yani yemek masanızın uzunluğuna ve genişliğine 30’ar santimetre ekleyerek ideal yemek masası örtüsü boyutuna ulaşabilirsiniz. Masanın kenarlarından sarkan uzunluk büyüdükçe masanın verdiği his resmileşir, gündelik masalarda 15 cm kadar taşma payı yeterlidir.

Masa ile uyumlu şekil

Evlen Home Collection – EVLEN HASIR MASA TAKIMI: klasik tarz tarz Yemek Odası

Son olarak masa örtüsü seçerken mutlaka masanın şekline uyum sağlayan modelleri tercih edin. Yuvarlak masalar için yuvarlak örtüler, dikdörtgen masalar için dikdörtgen örtüler ve oval masalar için de oval örtüler tercih etmelisiniz. Yuvarlak masalarda boyutları uyumlu da olsa kare bir örtü kullanmak ya da dikdörtgen masalara geniş yuvarlak örtüler sermek, bazı bölgelerde istenmeyen katlanma ve şekilsizlikler meydana getirecektir.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here