- Reklam -

Anneannelerimizden, annelerimize, annelerimizden bizlere kadar ulaşan, el emeği göz nuru dantellere herkes sahiptir. Her genç kızın çeyizinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Her ne kadar “ istemem ben bunları “ deyip, ağız burun kıvırsak da o eski danteller çeyizlere mutlaka konur. Bugünkü yazımızdan sonra eminiz ki o dantellere sahip olmak için can atacaksınız. Ev dekorasyonun dantel detayları son zamanların trend parçalarından. Bir dantel ile istediğiniz her şeyi yapabilir, onu aklınıza gelebilecek herhangi bir yerde kullanabilirsiniz. Kıyafetlerde, avizede, mumluk yapımında, tablolarda… Kısacası her yerde dantelleri kullanabilir, eski danteller ile harikalar yaratabilirsiniz. Dantelden neler yapılabilir gelin bir bakalım;

Eski dantellerinizi değerlendirin.

 

Dantel Avizeler

Dantelden yapacağınız avizeler ile evlerinizde nostalji katabilirsiniz, yapımı da oldukça basit. Dantelinizi istediğiniz renk kumaş boyası ile boyayın. Daha sonra bir balonu istediğiniz boyutlara göre şişirin. Danteli bu balon etrafına sararak üzerine nişasta kolası veya dantel sertleştirici sürün ve kurumaya bırakın daha sonra bir iğne yardımı ile balonu patlatın ve dantel avizeniz hazır.

Dantellerden avizeler yapabilirsiniz.

Nostaljik Tablolar

Tablo denildiğinde fotoğraflar ya da el yapımı resimler gelir akıllara. Peki dantel tablolar? Nesilden nesile aktarılan eski danteller var ve siz ne atabiliyor ne de kullanabiliyorsanız, rengini değiştirerek tablolar içerisinde, duvarlarınızda sergileyebilirsiniz.

Eski dantellerinizi sandıklarda değil tablolarda saklayın.

Dekoratif Mumluk

Mumları kullanılırken yapısından dolayı eriyip giden bir kıvamda olduğu için mumluklar ile kullanılırız. Eski danteller ile oldukça şık bir aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Cam bir bardağın etrafını, istediğiniz renkte (önerimiz siyah) boyadığınız danteli cam bardağın etrafına, nişasta kalası veya dantel sabitleyici ile yapıştırın ve kurumaya bırakın. Daha sonra mumu cam bardağın içine koyun. Dantel mumluğunuz hazır.

Dantel ile çok şık mumluklar elde edebilirsiniz.

Amerikan Servis

Günümüzde masa örtülerinin yerini amerikan servisler almaya başladı. Dantelden yapacağınız amerikan servisler ile harika masalar hazırlayabilirsiniz. Dantellerinizi aynı boyuta getirerek, istediğiniz renge ya da bir kaç farklı renge boyayın ve kolalayın. Dantel Amerikan servisini yapmak bu kadar kolay. Ayrıca daha küçük boyutları kullanarak bardak altlığı olarak da kullanabilirsiniz.

Dantelden renkli amerikan servisler yapabilirsiniz.

Duvar Süsü

Duvarlarınız size çok boş geliyor ve süslemek için değişik tasarımlar arıyorsanız, danteller tam size göre. Eski dantellerinizi kasnağa geçirin ve iyice gerin. Fazlalık kısımlarını kesin. Daha sonra ister sadece öyle kullanın, isterseniz uçlarına ipler yardımı ile tüyler takın. Daha sonra bunları duvarlarınıza asın. Farklı tasarımlı dantel duvar süsünü, her alanın duvarında kullanabilirsiniz.

Dantel ile farklı tasarımlı duvar süsleri yapın.

Dantel Kıyafetler

Kıyafetlerinizde dantel detaylardan hoşlanıyor ve her tarz kıyafetinizde küçükte olsa dantel taşımayı seviyorsanız, iğne ipliği alın elinize. Tişörtlerinize, elbiselerinize hatta şortlarınızın, etekleriniz uçlarına danteller dikebilir, değişik tasarımlar yaratabilirsiniz.

Kıyafetlerinize dantel detayları ekleyin.
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here