- Reklam -

Halılar geçmişten bu yana Türk kültürünün vazgeçilmez sembollerinden biri olmuştur. Yörelerin kendine has dokuduğu halılar, farklı motif ve kalitede çeşitlenmeye başlamıştır.

Halılar günümüzde de her evin olmazsa olmazları arasındadır. Ev dekorasyonunda halı seçimi yaparken evinizin tarzına göre istediğiniz renk, motif, doku ve kalitede halıya sahip olabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Halı Seçimi İçin Püf Noktalar

Halı seçiminde odanın genişliğine ve dekorasyonuna, duvarların rengine, mobilyaların tarzına göre bir stil belirlemelisiniz. Eğer eviniz zor ısınıyorsa duvardan duvara dediğimiz halıfleks halılar tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz var ise leke tutmayan halılar sizler için uygun olacaktır.

Halıfleks
Halıfleks

Halıda Renk Modası

Renkler halıların motiflerini ve ruhunu yansıtan önemli detaylardır. Birçok renk ve motif seçeneği olan halılar arasından odanızın tarzına uygun olanı seçebilirsiniz. Eskiden halılarda odayı boğan koyu renkli ve karışık desenli halılar hakimdi. Şimdilerde ise bütün renkler halı motiflerinde yer bulabiliyor. Siz de ev dekorasyonunda halı seçimi yaparken alternatifleri gözardı etmeyi unutmayın.

Halıda renk
Halıda renk

Halı Temizliği Hakkında Öneriler

Halınızı yıkamamanız, kaliteli bir halı şampuanı ile silmeniz önerilir. Halınızı kızgın güneşin altında kurumaya bırakmamanız tavsiye edilir aksi takdirde halınız güneş ışınlarının etkisinde kalacak ve solacaktır. Halı silmenin bir diğer pratik yollarından biri de sirkeli sudur. Bir kovanın içine azami miktarda sirke damlatılır ve bir bez yardımı ile lekeli olan bölüm silinir ve ardından su ile durulanır. Karbonat da halı temizliğinde kullanılan yöntemlerden biridir. Lekeli olan bölüme bir tutam karbonat serpiştirilir yarım saat beklenir ve karbonatlı alan süpürülür. Süpürme işlemi bittikten sonra ise alan su ile durulanmalıdır. Halıdaki lekeyi çıkarmada en önemli etken lekeyi bekletmeden müdahale etmek ve silme işlemini bastırmadan yapmaktır.

Halıda temizlik
Halıda temizlik

Kullanım Alanlarına Göre Halı Seçimi

Ev dekorasyonunda halı seçimi kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. En doğru halıyı en doğru yerde konumlandırmak için bazı noktaları göz ardı etmemek gerekir.

Çocuk Odası Halıları

Çocuk odası için halı seçerken öncelikle halının anti-alerjik özelliğine bakılmalıdır. Leke tutmayan ve tüy dökmeyen halıların tercih edilmesi çocuğunuzun sağlığı açısından önemlidir. Çocuk odası halı seçiminde çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirebilecek ya da çocuğunuzun sevdiği çizgi film karakterlerinin yer aldığı halıları tercih edebilirsiniz.

çocuk odası halı
çocuk odası halı

Yatak Odası Halıları

Yatak odaları gün içinde fazla kullanılmayan alanlardır. Bu alanlarda genellikle sık dokunmuş halılar yerine iplikli, pelüş halılar tercih edilmektedir. Bununla birlikte yatak odası halısı seçerken anti-alerjik ve tüy dökmeyen halıların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

yatak odası pelüş halı
yatak odası pelüş halı

Oturma Odası Halıları

Oturma odası evin en kullanışlı alanı olduğu için bu alanlarda halı seçerken leke tutmayan halılar tercih edilmelidir. Bu alanda karmaşadan uzak göz yormayan motifler ve renkler seçilmelidir.

oturma odası halı
oturma odası halı
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here