- Reklam -

Evler de hayatın içinde yer alan her şey gibi eskimeye meyillidir. İçinde yaşadığımız evler kullanıldıkça eskiyen, bozulan, yıpranan unsurlara sahiptir. İçinde yaşanmayan ve uzun süre boş kalan evlerse kullanılanlardan daha hızlı eskir çünkü evleri aslında yaşayan yapılar olarak görebiliriz. Bu yüzden de tadilat yaptırmak her ev sahibinin hayatında yer tutar ve küçük ya da büyük tadilatlar belirli aralıklarla her evin ihtiyacıdır. İçinde yaşadığınız evde tadilat yaparak yenilemek daha konforlu, daha sorunsuz ve sağlıklı ve tabii ki daha güzel görünen yaşam alanlarına sahip olmanızı ve dolayısıyla da yaşam kalitenizin artmasını sağlar.

tadilat, ev tadilatı, evde tadilat
tadilat, ev tadilatı, evde tadilat

Evinizi Yenileyin!

Tabi bugünlerde ev yenileme projeleri ve büyük tadilatlar eski evlere de sık sık uygulanıyor çünkü özellikle kırsal bölgelerden eski, içinde uzun süredir yaşam olmayan, hatta harabe durumunda diyebileceğimiz müstakil evler satın alınıp yenileyerek hayata katılıyor ve bu konsept de her geçen gün yaygınlaşıyor. Bunun sebebi şehir stresinden kaçmak isteyenler için eski bir evi satın alıp tadilatlarla yenilemenin daha ekonomik ve yeni bir ev yaptırmaktan daha stressiz ve zahmetsiz bir çözüm olması.

stressiz ev, evde dekorasyon, ev dekorasyonu, kaliteli ev
stressiz ev, evde dekorasyon, ev dekorasyonu, kaliteli ev

Her iki durumda da, yani içinde yaşadığınız evi yenilerken de, yeni satın aldığınız eski bir evi yenilerken de tadilata başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken önemli şeyler var. Ev yenileme planını bir iş planı olarak ya da sıfırdan başladığınız özel bir proje olarak düşünmek gerekiyor. Evinizi belirli bir bütçe içinde en kusursuz şekilde yenilemenin anahtarı öncelikle tüm süreci etkin bir biçimde planlamaktır. Bu yazımızda da size bu planı doğru ve size zaman ve para kazandıracak şekilde nasıl yapabileceğinizin ipuçlarını verecek ve özellikle dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.

muhteşem tasarımlar, ucuz tasarımlar, ucuz tadilat
muhteşem tasarımlar, ucuz tasarımlar, ucuz tadilat

Ev tadilatında dikkat edilmesi gerekenler

Evde tadilat yaptırmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle başlayalım… Dediğimiz gibi tadilatın en kolay gibi görünen ama aslında en zor kısmı planlamadır ve doğru planlama ile her şeyin yolunda gittiği ve sorun yaşamadığınız bir yenileme projesine imza atabilirsiniz. Tadilat planınızı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken şeyleri mutlaka notlar alarak ve liste çıkararak belirlemeli ve planı bunlara göre yapmalısınız. Tadilata başlamadan dikkat etmeniz gereken şeyleri kategorilere ayıracak olursak:

ev dekorasyonu, ev tadilatı, ev tadilatı fiyatları, ev tadilatı ücretleri
ev dekorasyonu, ev tadilatı, ev tadilatı fiyatları, ev tadilatı ücretleri

 

  • Bütçe Hesabı

Elbette herkes evini en ekonomik şekilde yenilemek ister. Ama tadilat masrafları ilk etapta düşündüğünüzden çok daha fazlasına mal olabilir. Bunun için de tadilata girişmeden önce toplam harcama gereksinimlerine ve bütçe sınırına karar vermeniz çok önemlidir. Bunu da bütçenizi abartmadan ama aynı zamanda tadilat masraflarını hafife almadan yapmanız gerekir. Kalitesiz malzemeler kullanmak size daha ucuza mal olacakmış gibi görünse de aslında tadilat sürecinde size sorun çıkarabilir ve bunun için de tadilata ayıracağınız zaman uzayabilir. Bu da işçilik ücretleri ve zaman açısından size daha pahalıya mal olan bir yenileme süreci doğurabilir. Bu yüzden bütçenizi ayırırken önce iyi bir araştırma yapmanız ve buna göre gerçekçi bir maliyet hesaplamanız şart.

zemin tadilatı, duvar tadilatı, çatı tadilatı
zemin tadilatı, duvar tadilatı, çatı tadilatı
  • Araştırma

Tadilat yaptırmadan önce araştırmaya başladığınızda aslında önünüzdeki seçeneklerin sayısına ve olanaklarına şaşıracaksınız. Lüks bir mağazada beğendiğiniz bir aydınlatma ünitesinin aynısının internet mağazalarında çok daha ekonomik bir fiyata satıldığını görebilirsiniz mesela. Bu nedenle, evinizi yeniledikten sonra kullanacağınız mobilyaları ve tadilat sürecinde kullanılacak malzeme ve kapı, pencere gibi iç mimari unsurları, istediğiniz boyayı ya da evinizde olmasını istediğiniz aksesuarları ilk gördüğünüz yerden satın almak yerine başka mağazalardaki fiyatlarla karşılaştırmak ve internetten araştırmak için kendinize belirli bir süre ayırın, notlar alarak neyi nereden satın alacağınızı belirleyin. Böylece malzeme, mobilya ve aksesuarların çok daha ekonomik bir bütçeye mal olabileceğini göreceksiniz.

uygun fiyata mimarlık hizmetleri, uygun fiyata mimari ürünler, ucuz mimarlar
uygun fiyata mimarlık hizmetleri, uygun fiyata mimari ürünler, ucuz mimarlar
  • Profesyoneller ile Çalışma

Tadilat sürecini tek başınıza halledebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz ama özellikle kapsamlı ev yenileme projelerinde profesyonel iç mimarlar sizin için çok daha ekonomik ve zahmetsiz bir tadilat süreci ortaya çıkarabilirler. Özellikle eski bir yapı satın aldıysanız mutlaka bir iç mimarla çalışmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bir iç mimar tadilat için yönetmeliklere uygun gereklilikleri ve evin mimari yapısını bozmayacak değişimleri görebilir ve buna uygun ve şık bir tasarım ortaya çıkarabilir.

Eğer bir profesyonelle çalışacaksanız, tıpkı malzeme seçme sürecinde olduğu gibi seçeneklerinizi değerlendirmenizi ve bölgenizde eviniz için istek ve ihtiyaçlarınızı en iyi anlayan firmayı bulmak için araştırma yapmanızı öneriyoruz.

profesyonel mimarlar, profesyonel mimarların ücretleri
profesyonel mimarlar, profesyonel mimarların ücretleri
  • Böl ve Yönet

Tadilat planlaması yaparken etkili bir organizasyon için evin bütününe dair plana odaklanırken aynı zamanda küçük parçaları da dikkate almanız gerekir. Hem tüm ayrıntıları hem de genel görünüm ve ihtiyaçları hesap edebilmek için de özellikle tadilat süreci yönetimini kendiniz üstleniyorsanız evinizi parçalara ayırarak her odanın ihtiyaçlarını ayrı ayrı belirlemek ve sonra bütüne yönelik ayrıntıları tespit etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin mutfak için tadilat listesini oluştururken tek tek tesisat, duvarlar, mutfak üniteleri, lavabo ve bataryalar, zemin döşemeleri, aydınlatmalar, pencereler ve kapı gibi temel unsurları kontrol edip ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve bunu yaparken mutfağın fonksiyonelliğini ön planda tutmalısınız. Salon içinse önce kafanızda yeni oturma düzenini belirlemeli ve konfor ve sosyal alanların kullanışlılığını ön planda tutarak temel unsurları kontrol ederek ihtiyaç listenizi belirlemelisiniz.

kaliteli mimarlar, kaliteli iç mimarlık ofisleri, iç mimarlar
kaliteli mimarlar, kaliteli iç mimarlık ofisleri, iç mimarlar

Ev yenileme projelerinde tadilat listesi nasıl hazırlanmalı?

Daha önce yukarıdaki diğer maddelerde de belirttiğimiz gibi bir evin tadilat işleri hayata geçirilirken gerekli olan planlamanın doğru ilerleyebilmesi için listeleme çok önemlidir. Tadilat listesi hazırlamak da elbette sadece neler yaptırmak istediğinizi alt alta yazmaktan ibaret değil. Bir önceki maddede söylediğimiz gibi önce her odanın ihtiyaçlarını kontrol etmeli ve listeleri evinizi kategorilere bölerek yapmalısınız. Mutfak için hazırladığınız listede değiştireceğiniz temel unsurlar için gerekli olan malzeme listesi ve alternatif fiyat listesi de bulunmalı. Bütçeleme ve araştırma kısmında değerlendirdiğiniz malzeme, model ve fiyat seçeneklerini tadilat listenize düzenli olarak eklemelisiniz. Bu şekilde bir liste hazırladığınızda hem bütçenizi çok daha kolay belirleyebileceksiniz hem de her şey daha planlı ilerleyecektir.

ev tadilatı, duvar boyası, duvar boyama fikirleri
ev tadilatı, duvar boyası, duvar boyama fikirleri

Tabi listenizi yaparken anlaşacağınız ustalarla da iletişime geçerek işçilik ücretlerini ve işin ne kadar süreceğini öğrenmeniz gerekiyor. Ayrıca bütçenizi hesaplarken işin uzama ihtimalini de hesaba katarak planladığınız sürece bir iki ekstra gün de eklemenizi tavsiye ediyoruz.

ev tadilatı ruhsat, tadilat ruhsat, tadilat ruhsatı bedeli, tadilat ruhsatı ücretleri
ev tadilatı ruhsat, tadilat ruhsat, tadilat ruhsatı bedeli, tadilat ruhsatı ücretleri

Evde tadilat için gereklin olan tadilat ruhsatı nedir ve maliyeti ne kadar tutar?

Peki tadilat yaptırırken tadilat ruhsatı almak gerekli mi? Bu aslında yaptıracağınız tadilatın cinsine göre değişir. Tadilat ruhsatı, evlerde belirli değişiklikler için mutlaka alınması gereken ve bu değişikliklerin kentsel yapı kuralları ve yönetmeliklerine uygun bir şekilde uygulanmasını garanti altına alan bir belgedir. Bu belge yasal olarak yapının siluetini değiştirecek, evin metrekare açısından alanını genişletecek tüm değişimler için gereklidir. Yani aslında daha basit bir şekilde anlatacak olursak, eğer evinizi tadilattan geçirirken dışarıdan da görünecek ya da evinizin içindeki mimari planı farklılaştıracak değişiklikler planlıyorsanız o halde tadilat ruhsatı almanız kanunen şart.

evde mimari değişiklikler, mimarlık ücretleri, ücretsiz mimarlık keşifleri
evde mimari değişiklikler, mimarlık ücretleri, ücretsiz mimarlık keşifleri

Balkon kapatma uygulamaları, dış cephe üzerinde yapılacak değişiklikler, odaları genişletme, iki odayı birleştirmek için duvarların yıkılması, eve ekstra merdiven ekleme vs gibi tüm tadilat ve yenileme işlemlerinin belediyeye bildirilmesi ve tadilat ruhsatı alınması gerekiyor. Eğer bu tür değişimleri gerçekleştirirken tadilat ruhsatı almazsanız o halde eviniz kaçak durumuna düşebilir ve kanunen maddi cezalara ve bazı yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Evde tadilat yaptırmak bu yüzden biraz uğraştırıcı.

Tadilat Ruhsatı Maliyeti

Tadilat ruhsatı maliyeti tadilat yaptıracakların gözünü korkutsa da aslında tadilat işlemlerinin en düşük kalemi sayılabilir. Metrekare bazında hesaplanan ve yapının cinsine, yapılacak değişikliğin türüne ve bölgeye göre değişebilen ücret tarifelerini evinizin bağlı bulunduğu belediyenin internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

ev tadikalatında dikkat edilmesi gerekenler, tadilat öncesi alınacaklar, tadilat öncesi yapılması gerekenler
ev tadikalatında dikkat edilmesi gerekenler, tadilat öncesi alınacaklar, tadilat öncesi yapılması gerekenler

Evde tadilat yaptırmaya karar verdiğiniz zaman gerekli belgeleri toplayıp belediyeye başvurduğunuzda tadilat ruhsatınızın 30 gün içinde çıkacağını da unutmayın ve zaman planlamasını yaparken bu süreci de hesaba katın.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here