- Reklam -

Hasta olmaya sebebiyet veren etkenler nedir? Son zamanlarda artan  grip ve soğuk algınlık vakaları ile ilgili  almanız gereken bazı önlemler ile bu tarz hastalıklardan korunabilirsiniz.

Bunun bir çok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ufaklarından bahsetmek gerekir ise ani mevsimsel değişikler ve düzensiz beslenmeden olabilmektedir. Tabi bunların dışın ise çevrenizin ve ortamınızın hijyeni ve düzeni de bir o kadar önemlidir. Bunlar nedir diye soracak olursanız vereceğimiz liste sayesinde

Klima ve Isıtma

Konfor arayışımızda, çoğu ev merkezi bir ısıtma ve soğutma sistemi (HVAC) kullanır. Ve sistemi kullanma maliyetini korumak için, sızdıran kapıları ve pencereleri kapatarak evlerimizi daha verimli hale getirmeye çalışır. Bu bizim cüzdanlarımız için ideal olsa da, özellikle solunum hastalıkları ve rahatsızlıkları olan kişiler için tehlikeli olabilir.

Merkezi ısıtma sistemleri  ve elektrikli ısıtıcı sistemleri temiz hava çekmez, iç ortamdaki havayı filtreler ve geri dönüştürür. Bunlar sigara dumanı, radon gazı, küf, temizlik kimyasalları, uçucu organik bileşikler ve karbonmonoksit içerebilir . Birçok evde, iç mekan havası dışarıdaki havadan daha kirli olabilir. İç mekan temizliği tehlikeye girer Buda bağzı rahatsızlara neden olabilir…

Oda klimaları kullanan evler için, filtreler ve havalandırma delikleri sık sık temizlenmedikçe, genellikle küf ve küf sporları yaymaktadır. Şömineler ve elektrikli ısıtıcıları ayrıca solunum sistemlerinde tahriş edici parçacıklar yayarlar.

Evinizde hava kalitesini ve sağlıklı alanı arttırmak için:

  • Mümkün olduğunda pencereleri ve kapıları açarak temiz hava alın.
  • Banyo yaparken veya pişirirken iç havayı dışarı çekmek için havalandırma fanlarını kullanın.
  • Zehirli temizlik kimyasallarının kullanımını sınırlayın.
  • Herhangi sigara içilebilen yerlerde sadece sigara içilebilir.
  • Havadan havaya ısı değişim sistemi kurun.

Mutfağınız

Gıda güvenliğine ek olarak mutfakta da başka tehlikeler vardır . Düzenli olarak temizlenmeyen lavabolar, drenaj açıklıkları ve çöp atıkları E.coli de dahil olmak üzere bazı koliform bakteriler üreyebilir. Bu da ciddi şekilde sağlık sorunları oluşturmaktadır. Bu yüzden mutfak temizliği dikkat edilmesi gereken  konudur.

Kesme tahtası kullandığınızda, bakteri barındırabilen ve üremesini sağlayan bıçak kesikleri ve ya mikroskopik kesikler oluşur. Bunun için dikkatli kullanmanız etler için ayrı bir kesme tahtası kullanmanız gerekmektedir.Kullandığınız temizlik araçları bile iyiden daha fazla zarar verebilir. Süngerler ve bulaşık bezleri Salmonella ve E.coli’yi barındırabilir ve mutfak tezgahlarını silmek için bunları kullanarak bakterileri yayar. Uygun ve sık temizlik yapılması şarttır.

Sert Temizlik Kimyasalları

Sert temizlik kimyasalları cilde zarar verebilir, nefes alma sorunlarına neden olabilir ve hamile kadınlar için tehlikelidir . Klor ağartıcı ve amonyağın karıştırılması gibi bazı kimyasalların kullanımı, çok hızlı bir şekilde ölüme neden olabilecek zehirli dumanlara neden olabilir.Temiz malzemelerin  kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır.

Güçlü bir ürün kullanmanız gerekiyorsa, her zaman yönergelere dikkatlice uyun, pencereleri açın ve hava akışını artırmak için bir fan kullanın. Önce insanlara ve evcil hayvanlara çok daha az toksit olan daha doğal temizlik yöntemleri için tercih edin.

 

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here