- Reklam -

Kanaviçe, el işleri için kullanılan seyrekçe dokunmuş keten bez üzerine yapılan süsleme sanatıdır. Bir şeyi süslemek, göze hoş görünmesini sağlamak geçmişten bu yana insanlık tarihinin hemen hemen her döneminde süregelen bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kanaviçe İşleme
Kanaviçe İşleme

Kanaviçe işlemeleri Orta Asya Türklerinden bu yana kadar var olan Türkler tarafından değer verilen bir işleme ve süsleme sanatıdır. Orta Asya Türklerinin göçebe yaşam tarzından ötürü Türkler gittikleri yerlerde bu sanatı devam ettirerek diğer ülkeleri de etkilemişlerdir. Türk kültüründe çeyiz geleneğinin devam etmesiyle birlikte kanaviçe işlemeleri de sandıktaki yerini korumaya devam etmiştir. Genç kızlar kanaviçelere duygularını işleyerek duygularını çeyizlerine aktarmaya devam etmiştir.

Karga Motifli Kanaviçe İşleme
Karga Motifli Kanaviçe İşleme

Öyleyse şimdi hep birlikte geleneksel kültürümüzün vazgeçilmez süsleme sanatlarından biri olan kanaviçe işlemelerine bir bakalım. Duyguların tercümanı, çeyizlerin baş tacı kanaviçe işlemeleri nerelerde kullanılır, nasıl yapılır merak ediyorsanız okumaya devam edin:)

Kanaviçe İşleme
Kanaviçe İşleme

Kanaviçe İşlemeleri Nasıl Yapılır?

El işi işlemelere meraklıysanız ve süsleme sanatını seviyorsanız, kanaviçe işlemeleri için gerekli malzemeleri not almaya başlayın. Kanaviçe süslemesi için gerekli malzemeler; kasnak, iğne, kumaş, nakış ipliği ve motif ve işleme için kanaviçe kumaşı. İlk deneyiminizse işleyeceğiniz motifi basit geometrik şekillerden tercih edebilirsiniz. İşleme detaylarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kanaviçe İşlemeleri Nerelerde Kullanılır?

Son zamanlarda kıyafetlerde trend olmasıyla birlikte pantolonlarda, gömleklerde, ceket ve eteklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte aklınıza gelebilecek her türlü alanda kanaviçe işlemelerini kullanabilirsiniz. Havlu ve çarşaflardan çantalara, tablo ve ev aksesuarlarından takı tasarımlarına varana kadar her türlü nesne için kullanıma uygundur.

Baykuş Motifli Kanaviçe İşleme
Baykuş Motifli Kanaviçe İşleme

 

Havlularda Kanaviçe İşlemeleri

Farklı renk ve desenlerde çeyizlerinizi süsleyecek kanaviçe işlemelerini havlularda deneyebilirsiniz.

Bisiklet Motifli Havlu İçin Kanaviçe İşlemesi
Bisiklet Motifli Havlu İçin Kanaviçe İşlemesi

Kanaviçe İşlemeli Kolyeler

Farklı tasarımlarda kolyeler için kanaviçe işleme detaylı kolye modellerine bakabilirsiniz.

Sonbahar Temalı Kanaviçe İşlemeli Kolye
Sonbahar Temalı Kanaviçe İşlemeli Kolye

Kanaviçe Süslemeli Tablolar

Tablolara yeni ve farklı bir hava kazandırmak için kanaviçe süslemeli tablo modelleri harika bir seçim olacaktır.

Kanaviçe İşlemeli Tablo
Kanaviçe İşlemeli Tablo
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here