- Reklam -

Tıpkı perdeler gibi halılar da ev dekorasyonlarının tamamlayıcı ögelerini oluşturuyorlar ve bunun yanı sıra fonksiyonel olarak da her evde mutlaka bulunması gereken tekstil ürünlerinin başında geliyorlar. Özellikle kış mevsiminin yoğun soğuklarından bizi koruyan en önemli unsurlar tabi ki halılar. Halılar yalnızca desen, renk ve dokularıyla odaların dekorasyonunu tamamlamakla kalmıyor aynı zamanda kışın çok daha az yakıtla ısınmamızı sağlıyorlar.

Tüm kış ve sonbahar ayları boyunca, bazı evlerde ise dört mevsim boyunca hayatımızın önemli bir parçası haline gelen halılar zemin yüzeyini kapladıkları için gün içinde çokça temas ettiğimiz unsurlardır ve bu yüzden de halıların temizliğine ekstra önem göstermek gerekir. Özellikle çocuklu evlerde halı temizliği daha da önemli hale geliyor çünkü halıların en önemli özelliklerinden biri de tüylerinin arasında toz ve kir birikmesi; dolayısıyla düzenli ve doğru bir halı temizliği uygulanmadığı takdirde halıların olduğu odalarda sağlık açısından hijyenik olmayan durumlar oluşabiliyor.

Tabi ki bu kadar yoğun bir şekilde kullanılan halıların gündelik yaşamımızda kirlenmeleri ve zaman zaman üstlerine bir şeylerin dökülmesi ile lekelenmeleri sıkça yaşanan durumlardan. Halı temizliği bu yüzden hep zor ve zahmetli bir iş gibi gelir. Ancak doğru yöntem ve ipuçları ile halılarınızı her zaman temiz, hijyenik ve ilk günkü gibi yeni tutabilirsiniz.

Halılarınızı daha pratik bir şekilde temiz tutmanın birinci kuralı her leke ve her temizlik türü için farklı bir yöntem uygulamak aslında. Örneğin çay gibi bir sıvının döküldüğü yeri farklı bir şekilde, genel toz ve kir birikmesinin önüne geçmek için gündelik temizliği farklı bir yöntemle, mevsimlik halı temizliğini farklı şekilde yapmalısınız. Bu yazımızda uzmanların önerdiği farklı tipte halı temizliği ipuçlarını derledik.

İplik türüne göre

Evinin Ustası – Bu Benim Tarzım Diyebilcekmisiniz Hadi Bakalım: klasik tarz tarz Oturma Odası

Öncelikle bilmeniz gereken temel şeylerden biri her halının farklı ipliklerden üretildiği ve üretimde kullanılan ipliğin cinsi ve üretim şeklinin halının kalitesini belirlediği gibi temizlik özelliklerini de belirlediğidir.

Yün halılar en kaliteli halı modellerini oluşturur ancak temizlikleri daha sentetik olan iplik türlerine göre biraz daha zahmetlidir çünkü yün oldukça hassas, doğal ve özel bir malzemedir. Yün halıların su ile temizlenemeyeceği çokça dile getirilen bir bilgi ancak bu bilginin çok da doğru olmadığını söylemeliyiz. Yün halıları, tıpkı yün kazaklarımız gibi düşünebilirsiniz, su ile temizlenebilir ancak sıcak su tüylerin çekmesine ve keçeleşmesine neden olacaktır. Bu yüzden yün halıları silerken soğuk ya da 30 dereceyi aşmayan ılık temizleme suyu kullanın ve mümkün olduğunca hızlı kurumasını sağlayın.

Bunun yanı sıra kimyasal deterjanlar da yün ipliğin özelliğini bozabilir, bunun için yün halılarda leke çıkarmak için doğal sabunları ya da yün halılar için üretilmiş özel halı şampuanlarını kullanmalısınız.

My Home Halı – Diğer Projeler: klasik tarz tarz Duvar & Zemin

Akrilik, polyester gibi halı ipliklerinde ise leke çıkarmak ve gündelik temizlik çok daha kolaydır. Halınızın yüzeyi ne kadar sertse, leke çıkarma işlemi de o kadar kolay olacaktır.  Aşağıda açıklayacağımız yöntemleri yün halılar hariç çoğu halı modeli için uygulayabilirsiniz.

Ayrıca halı satın almayı düşünüyorsanız ve hijyen sizin için önemliyse yeni üretim teknolojilerinin ürettiği halıların bazılarında özel leke tutmama, kir tutmama ve kolay temizlenme özelliklerinin olduğunu unutmayın ve bu halı modellerine yatırım yapın. Sayfalarımızdaki profesyonellerden tekstil & kaplamalar sekmesini tıklayarak yeni teknoloji ile üretilmiş leke tutmayan ve hijyenik halı modellerini inceleyebileceğiniz uzman halı üreticilerini bulabilirsiniz.

Lekeye müdahale etmeden önce…

Selam Carpet & Home – Teşvikiye: eklektik tarz tarz Duvar & Zemin

– Halınıza bir şey döküldüğü zaman özellikle dökülen madde sıvıysa o sıvı yavaş yavaş ipliklerin aşağısına doğru süzülecek ve halının dibine çökecektir ki bu da lekenin daha kalıcı olmasına neden olur. Bu yüzden bir şey döküldüğü zaman derhal müdahale etmek en doğrusu ve en kesin çözümdür.

– Halınızdaki leke henüz kurumamışken silerken ıslak bezi sağa ve sola doğru çok fazla yayarak silmeyin çünkü bu lekenin taşınmasına ve daha geniş bir alana yayılmasına neden olabilir. Olabildiğince dar bir alanda bastırarak silin.

– Eğer kurumuş bir lekeyi silecekseniz önce lekenin olduğu bölgeyi elektrik süpürgesi ile iyice süpürmenizde fayda var. Bu işlem sizi vakum gücüyle çekilebilecek olan katı parçacıklardan kurtaracak ve lekenin etrafındaki toz ve kirden arındıracaktır.

– Eğer lekeyi silerken halı şampuanı kullanıyorsanız şampuanın sadece köpüğünü kullanın ve halınızı silerken çok fazla ıslatmamaya çalışın.

Leke türlerine göre halı temizleme yöntemleri

Selam Carpet & Home – Ulus: modern tarz Duvar & Zemin

Dediğimiz gibi, farklı leke türleri farklı müdahaleler gerektirir. Bunun için halınıza dökülen maddenin ne olduğunu bilip buna göre uygulama yapmak en doğrusu.

– Yağ lekesi

LIA Mimarlik İcmimarlik – Özkan Evi Konut İç Mekan Tasarımı: modern tarz Mutfak

En zorlu maddelerden biri olan yağ lekesi en inatçı lekelerden de biridir aynı zamanda. Umarız böyle bir şey başınıza gelmez ama olur da halınıza yağ dökülürse ilk iş olarak hemen halınızın ipliği yağı çekmeden siz başka bir maddeyle çekmeye çalışın: Yani yağın üzerine peçete, kağıt havlu ya da süngerle bastırarak yağı olabildiğince çektirin.

Artık çekilecek miktarda yağ kalmadığında ise heme su ve deterjanla silmek yerine nişasta ya da bebek pudrası kullanmalısınız. Yağlı bölgeye nişasta ya da pudra dökerek bir süre bekletirseniz bu maddelerin tozları iplik aralarında kalan yağı çekecektir. Daha sonra elektrik süpürgesi ile döktüğünüz pudra ya da nişastayı temizleyebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra halı deterjanı ya da beyaz sirke kullanarak son müdahaleyi yapabilirsiniz. Ilık su ile karıştırılmış deterjan ya da beyaz sirkeyi temiz bir bezle yağ lekesine bastırarak iyice silin. Kuruduktan sonra hala yağ dokusunun kaldığını görürseniz pudralama ve silme işlemlerini tekrar etmelisiniz.

– Soslu yemek lekeleri

GEKADESIGN – Altıntepe Tunapark / İstanbul: modern tarz Yemek Odası

Özellikle mutfak ya da yemek alanında halı bulunan evlerde sulu yemekler, farklı türde soslar da zaman zaman dökülebiliyor. Yalnızca damlasalar bile leke bırakan bu tür sıvıları temizlemenin en kolay yolu oksijenli su kullanmak. Doğal ürünlerin kimyasal deterjanların yerine geçtiği günümüzde çamaşır suyu yerine kullanılan oksijenli suyun leke çıkarıcı özelliği bulunuyor ve yemek lekelerinde de oldukça etkili bir yöntem oluşturuyorlar. Oksijenli suyu beyaz sirkenin yetmediği durumlarda doğal temizlik deterjanı olarak başka alanlarda da kullanabilirsiniz.

– Çay & kahve lekeleri

Tadilat Firması – Beyoğlu Tadilat: rustik tarz tarz Oturma Odası

Hem oturma odaları hem de mutfaklarda en sık karşımıza çıkan halı lekelerini tabi ki gündelik hayatımızda çok tükettiğimiz çay & kahve lekeleri oluşturuyor. Çay ve kahve lekelerinde de önemli olan dökülen bölgeye hemen müdahale edebilmek. Halınıza çay döküldüğünde hemen kağıt havlu yardımıyla, sürtmeden, yalnızca bastırarak sıvının fazlasını olabildiğince çektirin. Daha sonra halı deterjanı ya da doğal sabunlu ılık su ile iyice silerseniz leke kalmayacaktır.

– Şekerli sıvılar

patchwork carpets – Patchworkcarpets.com : tarz Ev İçi

Tatlı şerbetleri ya da çok şekerli çay ya da kahve gibi şekerli sıvılar söz konusu olduğunda lekeler çok daha kalıcı hale geliyor, bunun için de hiç vakit kaybeden dökülür dökülmez müdahale etmelisiniz. Şekerli sıvıları yok eden en pratik yöntem bulaşık deterjanı kullanmaktır. Bulaşık deterjanı ile lekeli bölgeyi iyice silip daha sonra deterjansız bir su ile silerek durulayın ve kurutun.

– Kalem lekeleri

Golden Carpet – İsimli Halılar: modern tarz Duvar & Zemin

Eğer küçük bir çocuğunuz varsa ve resme özel bir ilgisi varsa belirli yaşlarda evdeki her şeyi boyamak isteyecektir, halılar da dahil… Kalem lekelerinde dikkat etmeniz gereken şey lekeyi deterajnlı su ile silmek yerine birkaç kez tamponlamanız gerektiği. Yani bastırarak silmek yerine deterjanlı bezi lekenin üzerine bastırıp çekerek lekenin halıdan beze geçmesini sağlayın. Böylece mürekkep ya da keçeli kalem boyasının silerken daha da yayılmasını engellemiş olursunuz.

– Kuruyan katı maddeler

My Home Halı – Diğer Projeler: tarz Duvarlar

Yine çocuğunuz varsa sakız, oyun hamuru, mum gibi farklı maddelerin halıya dökülme olasılığı da vardır elbette. Bu durumda bu maddeleri olabildiğince sertleştirmek için buz yöntemini kullanabilirsiniz. Buz poşeti ile mumu ya da sakızı iyice soğutarak katılaştırın ve daha sonra sert, spatula tarzı bir cisimle maddeyi kazıyın. Kalan kalıntıları elektrikli süpürge ile çektikten sonra doğal bir temizlik maddesi ve ılık su ile silerek tamamen kurtulabilirsiniz.

Evde doğal maddelerle halı temizleme

50GR Mimarlık – Toskana_villa: klasik tarz tarz Oturma Odası

Eğer kimyasal deterjanların halınızın içine işlemesini istemiyorsanız ve daha natürel yöntemler arıyorsanız şu üç maddeyi evinizde her zaman bulundurun: Karbonat, maden suyu ve beyaz sirke. Maden suyu doğal bir leke çıkarıcıdır ve halınıza bir şey döküldüğünde maden suyu ile silebilirsiniz. Karbonat ise daha kalıcı olan, kurumuş lekeler için bire bir! Ayrıca kokuyu da önlüyor. Beyaz sirke de tıpkı karbonat gibi kokulu lekelerden kurtulmanın en doğal yollarından.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here