- Reklam -

Farkında olmadığımız küçük mutluluklarımız vardır. Severek aldığımız kazağımızın dokusunun yumuşacık olması gibi… Yeni bir günün sabahına uyanıp yüzümüzü yıkadığımızda tenimizde yumuşacık bir havlunun dokusunu hissetmek gibi…

Havlular gerek banyolarda ve mutfaklarda gerek plajlarda kullanılan tekstil ürünleridir. Günümüzde organik, nakışlı, dantelli, jakarlı, baskılı gibi her zevke hitap edebilecek birçok çeşidi bulunmaktadır. Sizler için derlediğim yazımda havlu hakkında önemli detaylara yer vereceğim. O halde havlu hakkında önemli detaylar için buraya !

Renkli - Havlu Modelleri
Renkli – Havlu Modelleri

Havlu Hakkında Önemli Detaylar: Kaliteli Havlu Nasıl Anlaşılır

Havlu hakkında önemli detaylarda iki etken; su emici ve yumuşak dokulu olmasıdır. Tüyleri uzun yüzde yüz pamuktan yapılmış havlular sizler için en konforlusu olacaktır. Son zamanlarda popüler olan modal liflerden oluşan havlu türleri de en çok tercih edilenler arasındadır. Nemi çok iyi tutması ve yumuşak bir dokuya sahip olması nedeniyle oldukça kaliteli ve sağlıklı havlu türleri arasındadır. Vücut nemini pamuktan daha hızlı emen ve bedenin nefes almasına imkân tanıyan bambu dokulu havluları da plaj havlusu alırken tercih edebilirsiniz.

Dantel Motifli - Havlu
Dantel Motifli – Havlu

Havlu üzerindeki ipliklerin dik duranlarını tercih etmenizde fayda var. Yassılanmış iplikler ilk kullanımdan sonra sertleşerek beklediğiniz dokuyu vermekte başarısız olabiliyorlar. Yeterince yumuşak olmayan havlular zaman içerisinde sertleşerek cildinizi tahriş edecektir. Özellikle cilt hassasiyeti yüksek olan çocuklar için uzun iplikli yüzde yüz pamuk havluları tercih etmenizde fayda var.

Yumuşacık Havlular İçin 3 Basit Öneri

Kimyasal temizlik ürünlerinin gerekmediği tamamen doğal yöntemlerle havlularınızı yumuşatmanız mümkün. Yumuşasın diye bol bol koyduğunuz yumuşatıcıların da havlularınızı sertleştirdiğini biliyor muydunuz? İşte doğanın bizlere sunduğu alternatif çözümler havlu hakkında önemli detaylarda:

Farklı Renk ve Modellerde - Havlu - Pamuklu Havlu
Farklı Renk ve Modellerde – Havlu – Pamuklu Havlu

Sirke:

Sertleşen havlularınızı yumuşatmak için makinanızın içine ya da deterjan bölmesine bir ölçek elma sirkesi koyun ve yıkamaya bırakın sonucu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Sirkenin havlularınızda koku bırakacağını düşünüyorsanız bu işlemi ön yıkama şeklinde yapabilirsiniz. Çamaşır makinasına atmadan önce derin bir kaba bıraktığınız havlularınızın üzerine sirke döküp bir süre bekleyin sonra çamaşır makinasında yıkama işlemine geçebilirsiniz.

Farklı Renk ve Desenlerde - Havlu - Pamuklu Havlu
Farklı Renk ve Desenlerde – Havlu – Pamuklu Havlu

Tuz ve Su Karışımı:

Sertleşen havlularınızı yumuşatmanız için bir diğer yöntem ise ılık su ile hazırlayacağınız tuzlu su karışımıdır. Yıkanmış havlularınızı bu karışımın içine bırakarak 1 saat kadar bekletin ardından temiz su ile durulayarak kurumaya bırakın. Farkı göreceksiniz.

Tuz - Su Karışımı
Tuz – Su Karışımı

Fazla Kimyasaldan ve Makinanızı Doldurmaktan Kaçının

Çok fazla deterjan ve yumuşatıcılar havluları sertleştirmektedir. Bununla birlikte çamaşır makinasını fazla dolduruyorsanız bu da havlularınızın iç içe geçerek yumuşaklık özelliğini yitirmesine neden olacaktır. Doğa bize alternatif çözümler sunarken aşırı kimyasal kullanımından kaçınmaya özen gösterelim.

Kimyasal Temizlik Ürünleri - Havlular
Kimyasal Temizlik Ürünleri – Havlular
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here