- Reklam -

Her zaman evinizin önünde kendinize ait bir bahçe hayal ediyor ve yaşam şartları nedeni ile bir türlü ulaşamıyorsanız, üzülmeyin. Hayallerinizde kurduğunuz o muhteşem bahçeler artık sadece hayallerinizde kalmayacak. Hayal dünyanızdaki bahçeyi her şeyi ile minyatür bir şekilde hayata geçiren teraryum ile bu mümkün artık. Teraryum, hayallerinizde yarattığınız dünyayı, minimalize olarak hayata geçirmenize yardımcı olur. Dekoratif olarak da son trendler arasında yer alırken hayallerinize kısmen de olsa kavuşmanızı sağlıyor.

Teraryum ile hayalinizdeki yeşil alana kavuşun.

Teraryum Tam Olarak Nedir?

Uzaktan akvaryum sanılan, yakınlaştıkça toprak ve bitkiler fark edilince ne olduğu anlaşılamayan teraryum kelimesi, kendisini yeterince anlatıyor aslında; “terra” latince’de toprak demek, “arium” ise “aquarium“, yani bildiğimiz akvaryumdan geliyor. Yani “terrarium“; toprak akvaryum anlamına geliyor.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi teraryumlar hayallerinizdeki bahçeyi canlandırmayı sağlayan dekoratif bir aksesuardır. Dilerseniz direk satın alacağınız gibi kendinizde teraryumunuzu oluşturabilirsiniz. Hayallerinizdeki bahçede olan aksesuarların minyatürlerini alarak cam fanusların içine bahçenizi hazırlayabilirsiniz. Bu minyatür aksesuarları çiçekçilerden ya da internetten kolaylıkla alabilirsiniz.

Minyatür aksesuarlar ile hayalinizi canlandırın.

Teraryum Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Teraryumunuzu hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kullanacağınız bitkilerdir. Her bitki teraryumda kullanılamaz. Çünkü her bitki cam fanus içerisinde yaşayamaz, uzun ömürlü olamaz. Teraryumlar için en ideal bitki kaktüs çeşitleridir. Çok fazla bakım ve su isteyemeyen bu bitkiler uzun ömürlü olup, uzun süre canlılığını yitirmeden teraryumda yaşayabilirler. Üstelik bitki çeşitliliği olarak da oldukça geniştir. Teraryumu oluştururken kullanmanız gereken malzemeler; çakıl taşları, sphagnum, aktif karbon, sukkulent ya da kaktüs bitkileri ve minyatür dekor malzemeleri. Bundan sonrası tamamen hayal gücünüz ve yaratıcılığınıza kalıyor.

Teraryum hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalara önem verin.

Hayallerinizi Hediye Edin

Son zamanlarda dekorasyonda da sıkça rastladığımız teraryumlar, evde, ofiste her türlü mekanların vazgeçilmez aksesuarı olmaya başladı. Bu nedenle de en çarpıcı hediyeler arasında yerini aldı. Kendi hazırladığınız teraryum ile hayallerinizi sevdiğiniz insana hediye edebilirsiniz. Hem oldukça anlamlı bir hediye olurken hem de el emeğinizi hediye etmiş olursunuz. Tebrik, yeni iş, kutlama hediyesi gibi alanlar içinde mükemmel bir hediye olacaktır.

Çarpıcı hediyeler için teraryumu kullanabilirsiniz.
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here