- Reklam -

Dekorasyonu gösteren en önemli noktalardan biride tabi ki temizliktir. Ev aksesuarları ya da ev gereçleri zamanla kirlenir, çizilir ya da eskir. Bu gibi durumlarda eşyalar ya atılır ya da bir süre daha o şekilde kullanılmaya devam edilir. Dekoratif açıdan hoş bir görüntü yaratmayacağı için de eşyaları değiştirmek gerekir. Bu yazımızı okuduktan sonra artık eskiyen kirlenen eşyalarınızı değiştirmenize gerek kalmayacak. Pratik temizlik püf noktaları ile kendiniz yenileyebilecek, ilk gün ki görüntüsüne kavuşturabileceksiniz.

Kireçli Duş Başlıkları

Zamanla sularda bulunan kireç yüzünden duş başlıkları kireçlenir ve delikler tıkanarak suyun gelmesini engeller. Su, sirke ve buzdolabı poşeti ile zorlu kireçlerden kurtulabilirsiniz. Buzdolabı poşetinin içerisine sirke koyun ve duş başlığını bu poşetin içerine geçirin ve poşeti bağlayın bir süre beklettikten sonra duş başlığını çıkartın ve yıkayın. Bu temizlik püf noktaları ile kireçlerin tamamen temizlendiğini göreceksiniz.

Duş başlıklarınızı kireçten kurtarın.

Kararan Gümüş Çatal-Kaşıklar

Gümüşler bilindiği üzere zamanla kararır, temizletmek gerekir. Temizletmek yerine kendiniz, alüminyum folyo, tuz ve kaynar su ile temizleyebilirsiniz. Bir kabın içerisini alüminyum folyo ile kaplayın içerisine çatal-kaşıklarınızı koyun ve üzerine bir avuç tuz dökün. Oldukça kanar olan suyu kaşıkların üzerine dökün ve bekletin. Çatal-kaşıklarınız ilk gün ki gibi parlayacaktır.

Gümüş takımlarınızı evde beyazlatın.

Sararan Yastık Kılıfları

Beyaz yastık kılıfları bir süre sonra sararmaya başlar. Ne kadar yıkasanız da asla beyazlatamazsınız. 1 kap deterjan, 1 kap ufalanmış bulaşık deterjanı, 1 kap beyazlatıcı ve yarım kap boraks ile bembeyaz bir hale dönüştürebilirsiniz. Yastık kılıflarını bir kovanın içine koyun üzerine tüm malzemeleri koyduktan sonra kaynar su dökün ve bekletin. Daha sonrasında yıkayın. Temizlik püf noktaları ile beyazladığını göreceksiniz.

Beyaz yastık kılıflarını dahada beyaz yapabilirsiniz.

Kızartma Tavaları

Kızartma tavaları kullanıldıktan bir süre sonra kararır, yanar. Yapışan yemek lekelerinden bir türlü kurtulamayız. Oysa ki sirke, ocak temizleyici, kauçuk eldiven ve çöp poşeti ile bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Tavanıza sirke döküp çöp poşetinin içine koyarak ağzını sıkıca bağlayıp bir süre bekletin. Daha sonra ocak temizleyici döküp kauçuk eldivenler ile ovalayın. Tavalarınız tertemiz olacaktır.

Kararan tavalarınızı kolaylıkla eski haline getirebilirsiniz.

Lavabo ve Küvetteki Küfler

Zamanla lavabo ve küvetlerin ek yerlerinde bulunan beyaz silikon kısım küflenmeye başlar. Ne kadar kimyasal madde kullansanız da çıkmaz. Pamuk, beyazlatıcı ve diş fırçası kullanarak bu küflerden kurtulabilirsiniz. Pamukları beyazlatıcıya batırın ve küf olan kısımların üzerine koyun. Sabaha kadar bekletin. Sabah diş fırçası yardımı ile küfleri temizleyin.

Küf lekelerinden tamamen kurtulun.
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here