- Reklam -

İç mimar, evin tüm iç dekorasyonunu belirleyen iç dekorasyon süreçlerini yöneten kişiye denir. İç mimar ne yapar başlıklı içeriğimizde de iç mimarın ne yaptığını, nasıl çalıştığını daha detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Biz ise bu içeriğimizde sizlere iç mimar fiyatları ve tasarım ücretleri hakkında tablolar ile sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

İç Mimar Fiyatları Tablosu

İç mimar fiyatları elbette ki pek çok faktörden etkilenmektedir. Fiyatları belirleyen hizmetin niteliğidir. Biz de sizler için iç mimarlık ücretleri nasıl belirlenir hangi şartlarda anlaşmalar sağlanır sizlere aktarmaya çalışacağız. Öncelikle işe yalnızca iç mimari tasarım ve iç mimari çizimler yapıldığında nasıl fiyatlandırılır onu anlatarak başlayalım.

 Evin Metrekaresi İç Mimari Tasarım Fiyatları
 50-100 m2  5.000 TL – 7.000 TL
 100-150 m2  7.000 TL – 9.000 TL

Burada yalnızca çizim ve tasarım fiyatları yukarıdaki tabloda belirttiğimiz gibi olup evinizin ve ofisinizin tüm konsept çalışmaları da yapılacak keşifler sonucunda fiyat değişimleri olabilir.

İç Mimar Hizmet Ücretleri

İç mimarlık yalnızca tasarım yapmaktan ibaret değildir. İç dekorasyon faaliyetlerini tümünü üstlenen ve yapım süreçlerini kontrol eden kişiye de iç mimar denmektedir. Bu nedenle bir daire veya ofisin tadilat işlemlerinde iç mimar genellikle %10 almaktadır. Örnek vermek gerekirse 100.000 liralık bir tadilat işleminde iç mimar 10.000 TL iç mimarlık bedeli alır. Eğer böyle bir kar koyma durumu olmazsa iç mimar fiyata kendi karını da ekleyerek direkt olarak fiyat verebilir.

icmimaritasarimlar

Odaya Göre Fiyat Değişir Mi?

İç mimari tasarımlarda odaya göre fiyat değişikliği olmaz. Bazı iç mimarlar odaya göre ayrı ayrı fiyatlar verse de esasında yapılan iş aynı olduğu için fiyat değişikliği olmaz. Bizler Evde Mimar olarak oturma odası tasarımı ile salon tasarımını, mutfak tasarımını aynı kefeye koyuyor, aynı fiyatlandırma tablosu ile ücretlendiriyoruz.

icmimaritasarimornek

Neden İç Mimar İle Çalışmalısınız?

Evinizi veya ofisinizi yenilemeye karar verdiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız iç mimarınızla anlaşmanız. Peki neden iç mimarla çalışmalıyım sorusu aklınıza geldiyse yazımızın devamında bu sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Öncelikle hata payı neredeyse sıfıra düşer. Profesyonel çalışma ortamında hazırlanan eviniz için en uygun dekorasyon bulunup bu görüntü kazandırılmaya çalışılır. Bundan dolayı bireysel olarak yapacağımız işlerden çok daha az hata payı bulunur. Her işlemin belli bir planı ve süresi olduğu için yenileme işlemi oldukça kısa bir sürede bitecektir. Bu da zamandan kazanmanıza neden olacaktır. Bunların yanı sıra evinizde herhangi bir sürpriz durum ile karşılaşmazsınız. Örnek olarak hem maliyet hem de dekorasyon verilebilir. İç mimar harcamaları kontrol altında tuttuğu için her şey en başta planladığınız ücrette sona erer. Kendi başınıza yapamadığınız bazı durumları iç mimar rahatlıkla halledebilir. Mesela boruların yenilenmesi buna güzel bir örnektir. Yine iç mimar sizin ayırdığınız belli bir bütçeye göre size piyasada bulunan en iyi ürünü kolay bir şekilde bulabilir. Ancak bunu siz yapamayabilirsiniz. İşçi arama derdinden ise saniyeler içerisinde kurtulabilirsiniz.

İç Mimar Ne Kadar Sürede Tasarım veya Çizim Yapar?

İç mimar tasarımları ve çizimleri eğer standart bir evi düşünürken 7 iş günü olarak ifade edilebilir. Bu süreç içerisinde keşif yaparak evi inceleyen iç mimar için  süre ile yapılacak işin detayı paralellik gösterir. Eğer çok detaylı çok fazla kalemin barındığı bir işe süre elbette ki artacaktır.

Bu yazımızda size iç mimar fiyatları ve mimari tasarım ücretleri ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here