- Reklam -

İster ofis ortamında ister ev ortamında çalışırken bir düzene ve bir takım ihtiyaçlara gereksinim duyulur. Bunların en başında çalışma masası gelir. Özellikle bilgisayar ile çalışılması gerekiyorsa ya da sürekli yazı yazılması gereken bir işiniz varsa çalışma masası zorunluluk oluyor. Daha verimli çalışabilmek için de masaların düzenli ve ilham verici olması gerekiyor. Bugün sizlere pratik, sizi yansıtan ve düzenli çalışma masası fikirleri vereceğiz.

En Az Kullandığınız Gereksiz Eşyaları Kaldırın

Elbette ki masanızda ayda-yılda bir kullandığınız gereksiz eşyalarınız vardır. Atsan atılmaz, bir gün lazım olur diye masaların bir köşesinde öylece durur. Bu tip gereksiz eşyaları atamıyorsanız masanızın en uzak köşesine, küçük bir kutu yardımı ile koyun. Böylece hem düzenli bir masa yaratırken hem de fazla eşyalarınızı atmadan her an elinizin altında bulundurursunuz.

dekoratif kutular ile az kullanılan eşyaları kaldırın.

Aydınlık Bir Masa

Çalışma masasının olduğu ortam karanlık ise ya da ışık arkadan vuruyor ve gölgeniz tamda masanın ortasına düşüyor ve sürekli sağa-sola kayıyorsanız, masa aydınlatıcılarını tercih etmelisiniz. Bir çok farklı tasarıma sahip aydınlatıcılar ile masanızı aydınlatarak daha verimli bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Masa lambası ile masanızı aydınlatın.

 

Kalemlik Kullanın

Kalemler çalışma masalarının olmazsa olmazıdır. Bir de renkli kalemler ile çalışmayı seviyorsanız, masanızın kalemlerden oluştuğunu düşünebiliyoruz. Kullanacağınız kalemlikler ile masa düzeninizi yaratırken aynı zamanda da hangi kalem nerede diye aramadan kalemliğinize bakarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kalemlik ile kalemlerinizi toplayın.

Raflar

Raf deyince akıllara duvarlar gelir haliyle. “Ofiste duvarı nereden bulayım” dediğinizi duyar gibiyiz. Masa üzerine konulan taşınabilir raflar ile masanızı düzenleyebilir. Kitap, dergi, broşür gibi ürünleri raflara koyarak dağınık bir masadan kurtulabilir, düzenli çalışma masası yaratabilirsiniz.

Raflar ile dosyalarınızı bir araya toplayın.

Masanızı Kişiselleştirin

İster ofis ortamında ister ev ortamında çalışma masanızın sizi yansıtması gerekir. Özellikle ofis masanızı kişisel eşyalarınız ile donatmanız kısmen de olsa sizi ev ortamında gibi hissettirecektir. Sevdikleriniz ile birlikte çekilmiş fotoğraflar, en sevdiğiniz çiçek ya da sevdiğiniz bir biblo gibi aksesuarlar ile masanızı süsleyebilirsiniz. Bu hem sizin motivasyonunuzu arttırırken hemde düzenli çalışma masasını kişiselleştirecektir.

Öze eşyalarınız ile masanızı kişiselleştirin.

Post-it Kullanın

Mutlaka unutmaması gereken notlarınız vardır. Bunları bir kenara yazıyor ve sonra kaybolup gittiği için unutuyorsunuz. Post-it ile bu dertten kurtulabilirsiniz. Yapışkanlı olma özelliği ile masanızın istediğiniz her yerine yapıştırabilirsiniz. Her daim göz önünde olacağı için notlarınızı asla unutmayacaksınız. Ayrıca değişik şekilli ve farklı renk seçeneği ile düzenli çalışma masasını eğlenceli bir ortama dönüştürebilirsiniz.

Renkli post-it ile notlarınızı asla unutmayın.

Dosyalık ya da Bölmeli Kutular

Masaların üzeri, her ne kadar düzenli konulsa da kısa bir süre sonra dağılmış kağıtlar ile dolar. İstediğiniz bir kağıdı ne kadar arasanız da bulmazsınız. Dosyalar ya da bölmeli kağıt kutuları ile bu dertten de kurtulabilirsiniz. Hem düzenli çalışma masası sağlarken hem de aradığınızı hızlıca bulmanızı sağlayacaktır.

Bölmeli kutular ile dağınıklığı toplayın.
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here