- Reklam -

Havalar ısınacak ısınıyor derken sonunda güneş yüzünü gösterdi ve bahar geldi. Baharın gelişi enerjimizi yükseltirken evde de birtakım değişiklikler yapmaya başladık. Bahar temizliği bitti eve taze bir hava girdi ama eksik bir şeyler var sanki. Şöyle renkli, cıvıl cıvıl bir şeyler lazım dekorasyonumuza. Öyleyse işe saksılardan başlayalım. Standart, herkeste olan, kahverengi plastik saksılar size de sıkıcı gelmeye başladıysa bahara yakışır renkli ve özgün saksılar yapmaya ne dersiniz? O halde; masrafsız bir o kadar da eğlenceli saksı süsleme fikirleriyle evinizde renkli bir atmosfer yaratmak için buraya 🙂

Kendin Yap Fikirleri | Saksı Süsleme
Kendin Yap Fikirleri | Saksı Süsleme

Kendin Yap: Saksı Boyama

Plastik saksılar rahat kullanımı nedeniyle en sık kullanılan saksı türlerindendir. Bu tür saksıları, biraz eğlenceli hale getirmek ve dekoratif bir görünüm vermek için evde kendi zevkinize ve dekorasyonunuza uygun boyalar ile renklendirebilirsiniz. Nasıl mı?

Kendin Yap Fikirleri | Saksı Boyama
Kendin Yap Fikirleri | Saksı Boyama

Öncelikle boyanıza karar vermelisiniz. Piyasada akrilik boya ve cam boyası diye tabir edilen boyalardan birini seçmekle işe başlayabilirsiniz. Akrilik boya; yağlı boya kıvamında, sulu boya parlaklığında su bazlı bir boya türüdür ve saksı boyamak için idealdir. Cam boyasını tercih edecekseniz eğer saksınızın oldukça pürüzsüz olması ve iyi temizlenmesi gerekmedir ki aksi takdirde boyanız dökülecektir. Bu boyalara alternatif olarak arzu ederseniz sprey boya da kullanabilirsiniz.

Kendin Yap Fikirleri | Saksı Boyama
Kendin Yap Fikirleri | Saksı Boyama

Sıra geldi boyama işlemine. Boyama yaparken ponpon süngerlerden ya da bir fırçadan yardım alabilirsiniz. İlk boyamada istediğiniz sonucu alamazsanız ikinci katı sürebilirsiniz. Dümdüz bir boya yapmak istemiyorsanız eğlenceli ve renkli bir çalışma için bantlardan yardım alabilirsiniz. İstediğinize göre kesip yapıştırdığınız bantlarla boyama yaparak saksı üzerinde değişik desenler oluşturabilirsiniz.

Kendin Yap Fikirleri | Saksı Boyama
Kendin Yap Fikirleri | Saksı Boyama

Kumaş İle Saksı Süsleme

Saksı boyamak beni uğraştırır şöyle alternatif bir şeyler yok mudur dediğinizi duyar gibiyim. Elbette var. Mesela kumaş ile saksı süsleme. İster dantellerinizi kullanarak isterseniz de sevdiğiniz desenlerde bir kumaş kullanarak saksılarınızı dekoratif hale getirmek mümkün. Nasıl mı? İhtiyacınız olan şeyler bir adet tutkal, makas ve kumaş. Kumaşınızı saksınıza göre kestikten sonra yapıştırma işlemine başlayabilirsiniz ve sonra da içine rengarenk çiçekler ekebilirsiniz.

Kendin Yap Fikirleri | Kumaş İle Saksı Süsleme
Kendin Yap Fikirleri | Kumaş İle Saksı Süsleme

Ya da kullanmadığınız dantelleriniz var ise kumaşta uyguladığınız yapıştırma işlemini danteller ile de yapabilirsiniz. Dekorasyonunuzun için şahane bir görünüm olacaktır.

Kendin Yap Fikirleri | Dantel İle Saksı Süsleme
Kendin Yap Fikirleri | Dantel İle Saksı Süsleme

Oje İle Saksı Süsleme

Oje ile saksı süsleme biraz alışılagelmiş metotların dışında yapılan bir işlem. Elbette ojelerinizle direkt olarak saksınızın üzerinde şekiller oluşturabilirsiniz fakat ben sizlere daha eğlenceli bir yol sunacağım. Büyükçe bir kovanın içine suyu doldurun sonra farklı renklerdeki ojelerinizden birkaç damla olacak şekilde suyun içerisine damlatın ve bir çubuk yardımıyla şekiller verin tıpkı ebru sanatında olduğu gibi. Daha sonra saksınızı hazırladığınız ojeli suyun içerine batırın ve kurumaya bırakın. Tam da bahara yakışır rengarenk bir saksınız var artık 🙂

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here