- Reklam -

Cam şişe ve kavanozlar sağlıklı ürün olduklarından dolayı, alışverişlerimizde seçimimiz hep bunlardan yanadır. Evimize sürekli girip çıkan cam şişeler ve kavanozlar ne yazık ki cam olmalarına rağmen pek değerlendirmediğimiz, içindekiler biter bitmez çöpü boylayan malzemeler olarak kalıyor.  Oysa onları daha iyi değerlendirebilir, geri dönüşüme ufak da olsa katkı sağlayabilir, camın verdiği sağlıktan yararlanabiliriz. Bugün sizlerle, o çöpe attığımız cam şişeler ile neler yapılabilir, nasıl değerlendirilir, birbirinden güzel ve yaratıcı fikirleri paylaşacağız.

Kavanozdan Mumluk

Kavanozları boyamak için cam boyası kullanabilir, boyadıktan hemen sonraysa kabarcıklı torba ya da streç filmlerle kavanozların üzerinde desenler oluşturabilirsiniz. Biliyorsunuz ama biz yine de hatırlatalım: Kavanozların içinde mum yaktıktan sonra kapağını kapatmayın.

Şişelerden Sunumluk Kaseler

Şişeleri cam elması denilen cam kesme aracı ile dikkatli bir şekilde kesebilir istediğiniz şekli verebilirsiniz. Bununla uğraşmak istemiyorsanız en yakın camcıya giderek şişelerinizi kestirebilir ve farklı bir yaratıcı fikir olan şişeden kaseleri sunumlarınızda kullanabilirsiniz.

Masa Aranjmanları

Son yılların trendleri arasında masa ortasına konan aranjmanlar var. Siz de her masaya oturduğunuzda mis gibi çiçeklerin size merhaba demesini istemez misiniz. Bunun için bir kaç şişe ve eski tahta parçaları yeterli olacaktır. İlk olarak tahta parçalarını 2 küçük 2 büyük dikdörtgen olarak kesin. Dikdörtgen olanlara şişe sayınıza göre delikler açın. Deliksiz olan tahtaları birleştirin. Cam şişeleri yerleştirip delikli tahtayı da üzerine koyun.

Şık Mutfak Avizeleri

Dekorasyonun özünde uyum yatar. Mutfakta kullandığınız malzemelerle bu uyumu yaratmak inanın çok kolay. Şişelerinizi alıp camcıya götürün. Kestirdiğiniz şişelerin üst kısımları ile çok güzel bir avize oluşturabilirsiniz.

Dekoratif Raflar

İlk olarak 6 ya da daha fazla eşit boyutlarda cam şişe ve 6 ya da daha fazla tahta parçasına ihtiyacınız var. Yapmanız gerekenler aslında çok da zor değil. 3 adet tahta parçasına şişeleri geçirebileceğiniz büyüklükte delikler açın. Daha sonra deliksiz olan tahtalardan birine şişeleri sabitleyin. Delikli bir tahta geçirin. Şişe yüksekliği kadar bir takozu tahtaya yapıştırıp deliksiz başka bir tahtayı üzerine monte edin. İşleme bu şekilde devam ederek dilediğiniz yükseklikte rafa sahip olabilirsiniz.

Şamdan

Güzel bir akşam yemeği planınız var ama evde şamdan yok diye bir şeyler eksik kalacak gibi hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Evde istediğiniz kadar şık ya da sevimli şamdanlar yapmak için tek ihtiyacınız boş cam şişeler. Boş şişeleri boyayın ya da kumaş parçaları ile farklı bir havaya sokun, mumlarınızı da yerleştirin, şamdanınız hazır olsun.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here