- Reklam -

Sanıyoruz ki mum sevmeyen insan yoktur. En azından biz mum sevmeyen birini henüz görmedik. Ev dekorasyonunda da en çok kullanılan aksesuarlardandır. Özenli ve şık sofralar, romantik ve loş ortamların vazgeçilmezidir. Yansıttığı ışığı ile rahatlık hissesi verirken, kokulu olanlarının verdiği o soft kokular ile de huzurlu bir ortam yaratır. Mum tutkusunu abartanlar, muma para harcamaktan sıkılan veya para harcamaktan istemeyen, kendini mum tasarımını, kendisi yapmak isteyen ya da hayallerindeki mumu gerçeğe dönüştürmek isteyenler için, mum yapımı fikirlerini sizler ile paylaşıyoruz.

Kendi mumunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Nedir Bu Mumu Oluşturan Malzemeler

Birçok farklı malzeme ile mum yapımı gerçekleştirilebilir. Bizim size önereceğimiz malzemeler, dışarıdan aldığınız mumları oluşturan ham maddelerin aynısı ve aynı ölçüleridir. Bu malzemeler;

  • Stearin – 100 gram (hobi malzemeleri satan dükkanlardan temin edebilirsiniz)
  • Parafin – 1 kilogram (aktardan temin edebilirsiniz)
  • Renklendirici (pastel boya veya mum boyası)
  • Saf pamuklu ip ya da mum fitili
  • Çeşitli esanslar (çiçek, meyve vb. isteğinize göre)
Hobi malzemeleri satılan yerlerden kolaylık bu malzemelere ulaşabilirsiniz.

Gelelim El Yapımı Mumun Yapılışına

Öncelikle mumu yapmaya başlamadan, etrafın kirlenmemesi için ve kendinize zarar vermemek için önlemlerinizi alın. İlk olarak mumunuzu koyacağınız kabı ( cam, plastik vb. ) alın ve yüksekliğine göre kestiğiniz saf pamuklu ipi veya mum fitilini içerisine yerleştirin. Bir ucunu tahta çubuğa bağlayarak kabın üzerine koyun. Bu fitilin dik durmasını sağlayacaktır. Daha sonra katı halde kalıp şeklinde aldığınız parafini kısık ateşte eski bir kapta eritin. Erimeye başladıktan sonra içerisine stearini ekleyin ve iyice eriyene kadar karıştırın. Mum boyası ve esansı da içerisine koyup karıştırın. Hazırladığınız bu sıvı mumu, kabınızın içerisine dikkatli bir şekilde dökün ve kurumaya bırakın. Ve artık kendi el yapımı mumunuz hazır.

Mum yapından oldukça dikkatli davranmak gerekir.

Farklı Tasarımlar

Meyve görünümlü mumlar yapın. Meyvelerin kabuklarını, hazırladığınızı mumu koyacağınız kaplar olarak kullanın. Örneğin; portakalı ortan ikiye kesin ve içini çıkartın. Daha sonra hazırladığınız sıvı mum karışımını fitil ile birlikte portakala dökün ve kurumaya bırakın. Meyve görünümlü mumunuz hazır.

Meyveler yardımı ile hoş kokulu ve dekoratif mumlar elde edilir.

Dekoratif Mumlar

Hazırladığınız mum karışımını, keserek istediğiniz boyutlara getirdiğiniz, plastik meyve suyu ya da su kutularına dökünüz. Kuruduktan sonra kutuyu dikkatli bir şekilde keserek mumu içerisinden çıkartınız. Daha sonra mumun dışına ister kahve çekirdekleri yapıştırabilir, ister çubuk tarçınları dik bir şekilde koyarak ip ile bağlayabilir, isterseniz de halat ip ile etrafını sararak dekoratif tasarımlı mumlar üretebilirsiniz.

Hazırladığınız mumları istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Jel Mum Yapımı

Şeffaf jel görünümlü mum yapmak istiyorsanız, verdiğimiz malzemelerden sadece parafini katı değil de jel parafin ile değiştirerek ve içerisine mum boyası koymayarak şeffaf görünümü elde edebilirsiniz. Hazırladığınız bu mum karışımını cam bir kaba koymadan önce içerisine küçük taşlar, boncuklar, deniz kabukları vb. dekoratif ürünlerden koyarak hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Şeffaf jel mumlar ile gerçekçi bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kendi mumunuzu yaptıktan sonra evinizde nasıl dekoratif bir şekilde kullanacağınızı öğrenmek için aşağıdaki yazımıza da göz atın;

Ektileyici Şıklık ve Rahatlatıcı Özellikteki Aksesuar; Mumlar

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here