- Reklam -

Temizlik denilince akıllara gelen ilk şey sabundur tabi ki. Sabunsuz bir temizlik düşünülemez. İlk olarak temizlik maddesi olarak üretilse de zamanla bir çok kullanım alanı oluşturmuştur. Katı halde olan sabun, zamanla sıvı, köpük olarak çeşitlenmiştir. Sabun, artık sadece temizlikte değil evlere, giysilere güzel koku sağlamak amacı ile de kullanılabiliyor. Eski zamanlarda büyüklerimiz kıyafetlerin uzun süre güzel kokmasını sağlamak için aralarına sabun koyarlardı. Şimdi kullanılan dolap içi kokuları ile bu alışkanlık tarih oldu. Her şey dekoratifleştiği gibi sabunlarda dekoratif bir hal aldı. Evlerde dekoratif obje olarak sergilendiği gibi hediyelik olarak da son zamanların trendlerinden oldu. Sabun meraklıları için bugün, evde sabun yapımı fikirlerini sizler ile paylaşıyoruz.

Dekoratif sabun yapımı

Nedir Sabun Yapımında Kullanılan Malzemeler ?

İlk olarak sabunun ham maddesi olan sabun bazı alarak başlayın. İsteğe göre beyaz sabun ya da şeffaf sabunda kullanabilirsiniz. Daha sonra mis gibi kokan sabun yapımı için, istediğiniz kokudaki esanslardan ya da yağlardan alın. Tabi ki renklendirme içinde sabun boyası almanız gerekecek. Sabun boyası yerine gıda boyalarını da kullanabilirsiniz. Son olarak edinmeniz gereken şey kalıplar. Silikon sabun kalıplarını alabileceğiniz gibi evinizde bulunan herhangi bir kalıbı da ( kurabiye, buz kalıbı gibi ) sabun yapımında kullanabilirsiniz. Birde sabunları eritmek için çelik bir kaba ihtiyacınız olacaktır.

Sabun boyaları ile sabunlarınızı renklendirin.

 Nasıl Yapılır Bu Sabunlar ?

İlk adım, yapmak istediğiniz miktardaki sabunları çelik kapta, benmari usulü eritin. Tamamen akışkan, sıvı bir hal aldığında ocaktan alın. İçerisine önce, renklendirme için aldığınız boyayı ekleyin ve homojen bir renk alıncaya kadar karıştırın. Sonrasında istediğiniz esansı ya da yağı ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı kalıplara dökerek iyice donmasını bekleyin. Donduktan sonra kalıplardan çıkartın.

Sabunları benmari yöntemi ile eritin.
Erittiğiniz sabun karışımını kalıplara dökün.

Püf Noktaları

Erittiğiniz sabun karışımına boyayı damla damla şeklinde koyun ki renk yoğunluğunu ayarlayabilesiniz. Sabunu kalıplara dökmeden önce kalıplara sprey yardımı ile çok az kolonya dökün. Bu sabununuz da kabarcıklar olmanı engelleyecektir. Farklı renklerde hazırladığınız sabun karışımlarını kat kat kalıplara dökerek renkli sabunlar elde edebilirsiniz. Şeffaf sabun hazırlarken içerisine çeşitli otlardan koyarak oldukça dekoratif bir görünüm sağlayabilirsiniz. Sabun yapımındaki tüm bu işlemleri olabildiğince hızlı yapmalısınız, çünkü sabun donma hızı oldukça yüksektir. Son olarak da hazırladığınız sabunları dekoratif kutular ile sergileyebilir ya da hediye edebilirsiniz.

Hazırladığınız sabunları dekoratif kutular yardımı ile sergileyin.
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here