- Reklam -

Kış ayları yaklaşıyor. Peki kışa hazır mısınız? Soğuk hava koşulları, kapalı mekanları daha kullanışlı hale getiriyor. Evi kışa hazırlamak ise plan yapmak ve detaylı temizlik gerektirebilir. Kış aylarına girmeden önce evin kullanım alanları belli bir düzene oturtulur. Yaz aylarında dekorasyonda kullanılan ince kumaşlar yerini kalın ve sıcak tekstil ürünlerine bırakır.

Kışa hazırlık yapmak için, ısıtma sistemlerinin kontrolü ve bu sistemlerle ilgili petek ya da kombilerin temizliğinin yapılması gerekir. Soğuk havalarda evde da fazla vakit geçirmekle beraber düzen ve temizlik oluşturma ihtiyacı duyarız. Bu aşamada soğuk hava sızıntılarını önleyecek önlemler alınmalı, yazlık ürünler kaldırılarak kış ürünler yerini almalı.

Kışa hazırlık, kış depresyonu için de alınabilecek önlemlerden biridir. Ev konforunu sağlarken, soğuk hava koşullarına uygun ve sıcak bir atmosfer oluşturmak daha iyi hissettirecektir. Nasıl ki kış aylarının yaklaşmasıyla beraber yazlık giysilerin yerini kışlıklar alır; perdelerden koltuk örtüleri ve kırlentlere, döşemelerde kullanılan tekstil ürünleri değişebilir. Daha sıcak tutan tekstil ürünleri ile kış aylarında konfor ve rahatlık sağlayabilirsiniz.

Yağmur oluklarının temizlenmesi, kombi ve peteklerin kullanıma hazır hale gelmesi, pencereler ve çevresinde soğuk hava sızıntılarına karşı alınacak yalıtım önlemleri gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Evinizi kışa hazırlamak için ilham verecek önerileri alt başlıklarda bir araya getirdik. Kışa hazırlık için konutlarda alınabilecek önlemler ve kış temizliği ile ilgili fikirleri bir araya getirdik, işte alt başlıklar!

Kombi temizliği ve bakımı

kışa hazırlık

Kışa hazırlık yaparken ısıtma sistemlerini unutmamak gerek. Kombi bakımı burada öncelik olarak alınır. Çünkü sıcak bir kışa hazırlanmak için radyatörlerden borulara bakım ihmal edilmemelidir. Kombilerin düzenli olarak çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Herhangi bir aksaklık oluşması durumunda yetkili kombi servislerini çağırmanız gerekecektir.

Kombi bakımı için gerektiğinde yetkili kombi servisleri ilgilenir. Kombi parçalarının temizlenmesi ya da değişimi söz konusu olabilir. Kombi bakımı ile ilgili bu aşamalarda mutlaka profesyonellerle iletişime geçmeniz gerekir. Genel olarak kombi dışı ve kaplama ile ilgili temizliklerin yapılması aşamasında aktif olarak rol alabilirsiniz. Ancak kombi parçalarının temizlenmesi ya da bakımı için yetkili servis elemanlarından yardım almanız gerekecektir.

Petek temizliği

Kalorifer kullanıyorsanız, kullandığınız filtreler bulunuyorsa bu filtreleri düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre bu filtreler değiştirilebilir. Toz ve kirlerin alınması için, iç kısımlar dahil olmak üzere bir elektrikli süpürge yardımıyla tozlar alınır.

Peteklerde eğer kireç oluşmuşsa, kireç çıkarıcı temizlik ürünleri ile temizleyin. Ayrıca yıkayabilir ve kuruduktan sonra kirece karşı koruyucular kullanabilirsiniz. Petek altı ve arkasında biriken kirleri temizleyin. Temizlerken beyaz sirke ile su karışımını bir bez yardımıyla ya da sünger kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Regülatörler ya da girintiler için ayrıca bir fırça kullanabilirsiniz. Eğer radyatörden ötürü bulunduğu duvar yüzeyinde kirler oluşuyorsa burayı da temizlik ürünü ya da beyaz sirkeli bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Peteklerin dış kısmını temizleyebilirsiniz ama iç kısımları ya da boru içlerini temizletmek için mutlaka yetkili servis elemanlarından destek almanız gerekecektir.

Pencere yalıtımını gözden geçirin

EZGİ AYDOGDU İçmimarlık Danışmanlık ve İnşaat Hiz. – Bakırköy_Konut: rustik tarz tarz Oturma Odası

Pencere yalıtımından çatı izolasyonuna birçok faktör kış aylarında soğuk hava sızıntılarına sebebiyet verir. Kışa hazırlık için pencere etrafını soğuk hava koşullarına hazır hale getirmeniz gerekir. Kendinden yapışkanlı süngerli yalıtım ünitelerini kullanabilirsiniz. Yalıtım filtreleri ya da eski usül macunlar da hava sızıntısına engel olacaktır. Pencere ile petek ya da kalorifer mesafesi, yalıtılması gereken alanlar tespit edilebilir. Pencereler izole edildikten sonra genel bir temizlik yaparak, petek arkasında ısı kaybını önleyecek önlemler alabilirsiniz.

Balkon mobilyalarını depolayın ya da muhafaza edin

Kerim Çarmıklı İç Mimarlık – K.T.K Evi İstinye: modern tarz Oturma Odası

Kış aylarında balkon ve teraslar daha az kullanılır. Özellikle kış bahçesi gibi camlı sistemlerle yalıtılmıyorsa, balkon mobilyalarını kaldırmak ve depolamak gerekecektir. Pergola sistemleri ya da cam katlanır sistemler ile balkon ya da teraslarınızı izole edebilirsiniz. Soğuk hava koşullarına karşı alınabilecek önlemlerin yanı sıra, balkonu oturma alanlarına dahil ederek pencere sistemleri ile kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Olukların temizlenmesi

Çatı oluklarını temizlemek kolay bir iş değildir. Dolayısıyla bu aşamada profesyonel yardım alınması önerilir. Çatı sistemleri muntazam çalış halde olmalıdır. Nitekim soğuk hava koşullarında yağışlarda biriken kirler ve atıklar tıkanıklığa sebep olacaktır. Çatı elemanlarının bakımını sağlayarak kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Borular ve olukların temizlenmesi için yaklaşık olarak 2 senede bir kontrol edilmesi önerilir. Yağışlı günlerin ardından ya da yağış esnasında kontroller ve bakım yapılabilir.

Baca temizliği

HannaHome Dekorasyon – Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi… : modern tarz Duvar & Zemin

Evinizde şömine ya da soba bacası bulunuyorsa, aktif olarak kullandığınız dönemler için hazırlık yapmanız gerekecektir. Baca temizliği için profesyonel destek de alabilirsiniz. Şömine ya da soba kullanımı sonrası dumanın çıkışını sağlayan bacalar kontrol edilmediğinde istenmeyen ufak kazalar olabilir. Küçük bir kıvılcım büyüyen bir aleve dönüşmemeli. Şömineler için kullanım alanları ve elinizin uzanabileceği bölgeleri temizleyebilirsiniz. Baca temizleme konusunda deneyimli ekiplerden profesyonel destek alarak bacalarınızı temizletebilir ve kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Gardırobunuzu kışa hazırlayın

50GR Mimarlık – Emre Çolak evi: modern tarz Yatak Odası

Giyinme odaları ya da yatak odalarında bulunan gardıropların kışa hazır hale gelecek şekilde elden geçirilmesi gerekecektir. Kışlıkları çıkarmadan önce ufak bir plan yapın. Yazlıkların kaldırılması, depolanması ve muhafaza edilmesi için gereken önlemleri alın. Raf ve askılık sistemlerinde yer açıldıktan sonra kışlıkları yerleştirmeye başlayabilirsiniz. En fazla kullandığınız ürün göz hizası raflarda bulunmalıdır.

Kalın ve sıcak tutan tekstil ürünlerini hazırlayın

Kışın yazlık ürünleri kaldırırken perdeler ve halılar kullanmaya başlayabilirsiniz. Sıcak bir atmosfer oluşturacak halı modelleri ile zemini kaplayabilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için sıcak bir zemin oluşturmak, merdiven basamaklarında kaymayı önleyecek güvenlik önlemleri almak, merdiven halısı kullanmak, sıcak tutan halı modellerine geçiş yapmak gerekebilir. Kalın perdelerin ise ince perdelere oranla iç mekanı daha sıcak tuttuğu ve sıcak atmosfer sağladığı bilinir.

Detaylı ev temizliği

Evinin Ustası – Salonunuza Uygun Yaşam Üniteleri Nasıl Seçilmelidir?: eklektik tarz tarz Oturma Odası

Ev temizliğini kaba temizlik ve detaylı temizlik olarak ayırabilirsiniz. Kaba temizlik ihtiyaç dahilinde günlük rutinler arasında yapılabilir ve uzun vadede iş yükünü azaltır. Kullanım sonrası banyonun silinmesi ve duşun yıkanması, kullanılan eşyaların kullanım sonrası yerine konması gibi detaylar uzun vadede iş yükünüzü azaltır ve daha düzenli bir ev görünümü sağlar.

Detaylı ev temizliği için haftalık günler belirleyebilir, planlayabilir ve yalnızca belirli günlerde yapabilirsiniz. Cihazların bakımı için teknik servisler ya da kullanım kılavuzunda belirtilen süreçlerde bakım yapabilirsiniz. Camların silinmesi daha uzun vadede tekrarlanırken, yerlerin süpürmesi ya da koltukların tozunun alınması için daha kısa aralıklarla temizlik yapabilirsiniz.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here