- Reklam -

Günümüze kıyasla geçmişteki yıllara göre artık daha kolay ve rahat bir şekilde elbise ve kıyafet leke çıkarma ve kıyafet temizliği yapabiliyoruz. Bunun sebebi teknoloji veya detarjanların geliştirilmesi değil. Her lekeye farklı bir method ile temizlenmesi ve lekeye göre ayrı yıkama şekilleri sayesine çıkmaktadır. Bir çok kişi gibi sizde pek bir bilgi sahibi değil iseniz bu yazıda sizlere temizlik ipuçlarını ve elbise temizliği methodlarını sizlere anlatacağız. Bu sayede ise doğru temizlik methodları ile hiç uğraşmadan doğru bir şekilde lekelerinizi temizleyebilirsiniz. Leke çıkarma teknikleri ve ufak ipuçları sayesinde  lekeleri kolaylık ile çıkarabilirsiniz.

Zamanlamaya Dikkat Edin

ketçap lekesi - https://dekoroneri.com
ketçap lekesi çıkarma; ketçap; leke çıkarma; yöntemleri; dekor fikirleri; dekoratif fikirler; Dekoration; dekoröneri; leke nasıl çıkarılır;

Lekelere en kısa sürede müdahale etmeye dikkat edin. Taze lekelerin çıkarılması, 24 saatten eski olanlardan daha kolaydır.Bunun nedeni ise lekelerin kurumadan kolay müdahale edilebilmesi ve çözülebilmesinden kaynaklanır. Ancak, lekeler “sertleşmişse”, bile sökme işleminde hala aynı adımları izlemelisiniz; Fakat, kalıcı bir iz kalma ihtimal vardır. Bundan dolayı hızlı ve doğru bir şekilde müdahale etmek gerekir.

Sıvı Lekeler

kahve lekesi çıkarma; kahve; leke çıkarma; yöntemleri; dekor fikirleri; dekoratif fikirler; Dekoration; dekoröneri; leke nasıl çıkarılır; https://dekoroneri.com

 

Yağ benzeri sıvı lekeler için yapılmaması gerekenlerden ilki lekeyi ovalamaktır. Lekeyi ovalamak lekenin kumaşa işlemesine ve yayılmasına neden olur ve temizliği oldukça güçlendirir. Yapmanız gereken ise fazla zaman kaybetmeden kuru havlu veya peçete ile lekenin emilimini sağlamaktadır. Daha sonra ise  lekenin temizlenmesi için makineye atılması yada daha pratik bir çözüm için -bu  özel bir toplantıya giderken veya acil bir iş için ise – temizlik kalemi kullanılarak. Hızlı bir şekilde sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Aynı zamanda çamur lekeleri içinde geçerlidir. Yapmanız gerekenler  sırası  ile  katı lekeyi kumaştan ayırmak fazla sıvı ise mendil veya havlu ile emilimini sağlamak.

Soğuk Su Kullanımı

kıyafet durulama

Bilinmeyen bir leke veya kir ile karşılaşırsanız. Yapmanız gerekenler aynıdır fakat yıkanırken soğuk su ile başlamanız her zaman daha güvenli olacaktır. Bunun nedeni ise  süt, yumurta gibi protein türevi  lekelerin sıcak su ile buluştuğunda proteinler bozunuma uğrar ve kalıcı lekeler bırakabilir.  Tabi eğer leke çıkmıyor ise yağlı ve bir leke olma olasılığı yüksektir. Sıcak su ile yıkamak için ise ilk yapmanız gereken ürün etiketini okuyup doğru su sıcaklığında yıkmanız gerekir.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here