- Reklam -

Her yeni ev kuran ve düzenini tekrar yenileyen kişilerde sıkça yapılan hatalardan biri olan koltuk ve oturma düzeni pek umursanmaz. Fakat, yanlış hizalanmış koltuklar ve televizyonun konumu ve duvarda ki hizası size boyun bel gibi sağlık problemleri geri dönecektir. Oturma düzeninde ki ayarlamalar ile dekorasyonunuz da  büyük ölçüde sağlık değişiklikler olacaktır. Koltuk ve kanepe tasarım ve modelleri sizin dekorasyon tarzınızı yansıtır bu yüzden seçimlerinizde özen göstermek oldukça önemlidir. Örneğin; retro ve vintage bir dekorasyon tarzına sahipsiniz yada minimalist bir ev tipiniz var ise ayaklı ve sade renkli bir koltuk seçimi sizin için ideal olacaktır. Tabi bunlar olurken dikkat edilmesi en önde gelen etken ise ergonomikdir. Koltuk dizaynı ve düzeni hakkında pek fazla bilginiz yok ise size bu yazıda koltuk dizaynları ve düzeni hakkında bilgiler sunacağız. Bu sayede yazımızı rehber alarak koltuk düzeninizi ve dizaynızı sağlayabilirsiniz.

Çapraz Koltuk Dizilimi

Çapraz koltuk tasarımı oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu düzenin avantajları alanın oldukça verimli bir şekilde kullanılması ve orta sehpaya yakınlığından dolayı kolay ve konforlu bir sosyalleşme alanı olabilir. Koltukları sadece çapraz yerleştirerek bırakmayıp aralarına zigon sehpa ve puflar yerleştirerek de ortamın davetkarlığını arttırabilirsiniz.  Bu oturma düzenin bir dezavantajı bulunur o da televizyon yada sinema konuna elverişsiz olmasıdır.

Görünüme Yönelik Düzen

 

Bir çok kişi böyle yaptığını ve bu yöntemle yaptığını düşünür fakat bir kaç noktayı ve detayı gözden kaçırır. Bunlar konfor ve oturma odasının dekorasyonu görünüme yönelik dekorasyon sadece eşya düzeni ile değil komple bütün dekorasyonla uyumu ile yapılmalıdır. Evin fiziksel yapısı da göz önüne alınıp doğru koltuk türleri ve adetleri seçilmedir. Bunlardan örnek isterseniz eğer size köşe takımlarını örnek olarak gösterebilirim.

Oturma Odasını Koltuk İle Bölümlere Ayırma

Bu yöntem de diğer yöntemler gibi oldukça popülerdir. Koltuğunuzu belirleyeci bir faktör yapmanız oturma odası dekorasyonun da en dikkat çekecek eşyalarınızdan biri olacaktır. Bundan dolayı  koltuk seçimlerinizi özenli bir şekilde yapmanız her zaman daha makul olması gerekir. Doğru bir bölme işleminden sonra ise oturma odasının diğer kısmına dilerseniz bir yemek salonu dizayn edebilirisniz.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here