- Reklam -

Evde ailece en çok vakit geçirdiğimiz alan genellikle salon oluyor. Akşamları televizyon izlediğimiz, misafirleri ağırladığımız ve genellikle akşam yemeklerini de burada yediğimiz düşünüldüğünde, akşamları salonda oldukça fazla zaman harcıyoruz. Bu durumda salon dekorasyonu da oldukça önemli hale geliyor. Küçük bir salona sahipseniz ve eşyaları nereye, nasıl koyacağınızı bilemiyorsanız; küçük salonlar için dekorasyon önerilerimize göz atabilirsiniz.

1) Köşe Koltuk Kullanın 

kucuk-salon-dekorasyonu-onerileri-5

Küçük bir salonunuz varsa yerden tasarruf etmenin en iyi yolu köşe koltuk takımları kullanmaktır. Böylece salonda fazlasıyla yer kaplayan koltuklar yerine köşeleri değerlendirerek daha modern ve kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz. U şeklinde ya da L şeklinde bir köşe koltuk, salonda hem fazlaca oturma alanı sağlayacak hem de şık ve trend bir dekorasyon yaratacak.

2) Açık Renkleri Tercih Edin

kucuk-salon-dekorasyonu-onerileri-4

Küçük mekanlar için verdiğimiz önerilerde bu maddeyi her zaman söylüyoruz. Çünkü koyu ve çok fazla dikkat çeken renkler, mekanın daha küçük ve sıkışık görünmesine neden olabilir. Örneğin duvarlarda çok canlı bir sarı ya da pembe, bir süre sonra mekan küçük olduğu için gözlerinizi yoracak ve salonun daha küçük görünmesine neden olacak. Oysa mobilya ve duvarlarda krem rengi, bej rengi, lila rengi, uçuk pembe, su mavisi gibi açık renkleri tercih ederek, daha ferah bir salon görünümü yaratabilirsiniz.

3) İşlevsel Ürünler Kullanın 

kucuk-salon-dekorasyonu-onerileri-3

Büyük bir konsol yerine TV ünitesi kullanarak hem daha modern bir görünüm yaratabilir hem de konsolun kaplayacağı alandan da tasarruf etmiş olursunuz. TV üniteleri, özellikle küçük salon ve oturma odaları için ideal. Salonda yemek masası seçiminde misafir geldiğinde açtığınızda genişleyecek, günlük kullanımda daha az yer kaplayan modelleri tercih edin. Salon aksesuarları için duvarlarda şık ve dekoratif raflar kullanın.

4) Her Alanı Doğru Kullanın 

kucuk-salon-dekorasyonu-onerileri-2

Küçük salon dekorasyonu yaparken her alanı doğru kullanmak oldukça önemli. Mümkün olduğunca köşeleri kullanarak orta kısımları boş bırakmaya çalışın, böylece salonunuz olduğundan daha geniş ve ferah görünecek.

5) Doğru Aydınlatma 

kucuk-salon-dekorasyonu-onerileri

Küçük mekanlarda doğru aydınlatma çok daha önemli hale geliyor. Küçük salon dekorasyonu için bol bol aydınlatma kullanabilirsiniz. Tabloların üzerinde dekoratif bir aplik, tavanda led ışıklar ve modern bir avize kullanarak hem göze batmayan hem de akşamları bile aydınlık bir salona sahip olabilirsiniz.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here