- Reklam -

Birçok kadının sıkça gündelik yaşantıların da kullanıdıkları makyaj malzemeleri artık hayatlarında sıradan bir olay gibi gelmektedir. Fakat, bunun yanında sadece makyaj değil. Temizlik olarak da ekstra bir durum söz konusudur. Bunlar makyaj malzemelerinin temizliğidir. Eğer makyaj malzemelerinize pek özen göstermeyip ve temizlemekten kaçınıyor iseniz oldukça sancılı ve sıkıntılı durumlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Fırça ve süngerde bekleyen makyaj malzemeleri ilerde bakteri  oluşumuna sebebiyet verir bu yüzden de dermotolojik rahatsızlıklar kolayca ortaya çıkabilir. Makyaj malzemeleri nasıl temizlenir? konusuna gelindiğinde ise size bu yazdı teker teker anlatmış durumdayız. Dilerseniz yazımızı okuyarak detaylı bir şekilde makyaj malzemelerinizi ve aletlerinizi temizleyebilirsiniz.

Makyaj fırçaları

 

makyaj fırçaları

Aceleniz yok ise, boş bulduğunuz bir vakit de makyaj fırçalarınızı temizlemek için bir zaman ayırın.

 • İlk önce, fırçayı sade ve soğuk suyla iyice ıslatın. Fırçayı tutamağa tutan yapıştırıcının zayıflamasını önlemek için sadece kıl kısmını ıslatmaya çalışın.
 • Avucunuzun içine hafif bir şampuan veya deterjan dökün ve fırçanın ortasına girdiğinden emin olarak fırçayı şampuanın içinden geçirin.
 • Tutamacı kuru tutarak temiz suyla durulayın.
 • Suyu yavaşça kıllardan sıkarak, mümkün olduğunca düz durmalarını sağlayın. Fırçaları kullanmadan önce en az bir gece boyunca havayla kurumaya düz bir havlu üzerine yerleştirin.

Saç Fırçaları, Taraklar ve Saç Aksesuarları

 

Saç fırçası

Saç fırçaları ve taraklar yüzeylerinde çok miktarda yağlı kir, ölü cilt ve saç kılları toplar. Düzenli olarak temizlemezseniz, tüm bu parçalar saçınıza geri aktarılır ve sağlıksız saç derisine sebep verebilir.

Plastik ve metal kıl fırça ve taraklar için :

 • İlk önce, fırçadan mümkün olduğunca çok tüy alın veya parmaklarınızla veya cımbızla tarayın.
 • Ardından, fırçayı nemlendirin veya suyla taraklayın ve biraz şampuanla yıkamayı deneyin. Ellerinizi kullanarak şampuanı kıllara veya iğnelere sokun.
 • Lavaboyu ılık suyla doldurun ve fırçanın ve tarağın en az on beş dakika ıslanmasını bekleyin. Son olarak, gevşetmek ve kalabilecek kalıntıları temizlemek için eski bir diş fırçası kullanın.
 • Ilık suyla iyice durulayın ve temiz bir havlu üzerinde kurumaya bırakın.

Cımbız

 

Cımbız

Cımbızlar birçok görev için kullanılır bu yüzden neredeyse bütün vücut sıvılarıyla teması vardır. Enfeksiyon riskini azaltmak için, cımbız her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

 • Genel temizlik bir temizlik için sabunlu su yada kolonya türevi alkolü temizleyici ile temizleyin.
 • Ardından, uçları ovma alkolü veya hidrojen peroksit içine batırın veya ovma alkolüne batırılmış bir pamuklu çubukla ovalayın.
 • Temiz bir havluda kurumaya bırakın.

 

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here