- Reklam -

Bakteriler ve mikroplarla mücadeledeki en önemli savaş yöntemimiz kuşkusuz temizlik malzemelerimizdir. Temizlik yaparken kullandığımız kimyasal temizlik malzemeleri ise kimi zaman sağlığımızı tehdit edici maddelere dönüşebilmektedir. Hijyen güzel ama kimyasal kullanarak elde edilen hijyen ise çoğu zaman zararlı olabilmektedir. İçerisinde ne olduğunu tam olarak bilemediğimiz kimyasal temizlik ürünleri özellikle çocuklarımızda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Eğer sizler de bu durumdan şikayetçiyseniz, sizler için araştırdığım yazımda mis kokulu ev yapımı doğal temizlik spreyi konuma bakmanızı öneririm. Evinizde bahara neşe katacak limon ve portakal kokularının hakim olduğu bir havaya ne dersiniz?

Evde Doğal Temizlik Spreyi
Evde Doğal Temizlik Spreyi

Ev Yapımı Doğal Temizlik Spreyi İçin Malzemeler

Ev yapımı doğal temizlik spreyi için en temel malzememiz sirke. Üzüm ya da elma fark etmeksizin sirke, geçmişten bu yana ev temizliğinde kullanılan ürünlerden biri olmuştur. Muhtemelen sirke kokusundan rahatsız olduğunuz için bugüne kadar temizlikte kullanmayı pek düşünmediniz. Sizlere, sirke kokusundan eser kalmayan evinizin misler gibi kokmasını sağlayacak ev yapımı doğal temizlik spreyi tarifi veriyorum. Hem çok basit hem de organik olan tarif için malzemelerimiz;

  • 1 adet limon, portakal ve greyfurt kabuğu (eğer evinizde yalnızca limon varsa 2-3 adet limon kabuğu kullanabilirsiniz)
  • 2,5 su bardağı sirke (elma ya da üzüm fark etmez)
  • Kapaklı kavanoz
  • Boş sprey şişesi (evinizde bitmiş cam sil şişesi varsa kullanabilirsiniz)
Limon, Portakal, Greyfurt ve Sirke İle Evde Doğal Temizlik Spreyi
Limon, Portakal, Greyfurt ve Sirke İle Evde Doğal Temizlik Spreyi

Hazırlanışı: Boş kapaklı kavanozun dibine limon, portakal ve greyfurt kabuklarını koyuyoruz. Ardından 2,5 su bardağı elma ya da üzüm sirkesini kavanozdaki kabukların üzerine döküyoruz. Kavanozumun ağzını sıkıca kapatarak tıpkı kışlık menemen hazırlar gibi serin, kuru ve karanlık bir yerde baş aşağı koyarak 5 gün boyunca beklemeye bırakıyoruz. 5 günün sonunda kavanozun kapağını açarak kabuklarını almadan sirkeyi sprey şişesine koyuyoruz. Ve artık Akdeniz’in muhteşem kokulu turunçgillerinin hakim olduğu ev yapımı doğal temizlik spreyiniz hazır. Nerelerde kullanırım diyorsanız…

Doğal Temizlik Spreyi Nerelerde Kullanılır?

Mis kokulu ev yapımı doğal temizlik spreyimiz hazır ama evin hangi alanlarında kullanıma uygundur diye soru varsa aklınızda birkaç öneride bulunacağım. Hazırladığımız ev yapımı doğal temizlik spreyini cam sil ile yaptığınız temizlik alanlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynalar, şifonyerler, ahşap mobilyalar, banyo fayansları, duşa kabin, mutfak tezgahı, lavabo gibi hemen hemen her alanda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Evde Doğal Temizlik Spreyi Yapımı
Evde Doğal Temizlik Spreyi Yapımı
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here