- Reklam -

Küçük ya da büyük, kare ya da dikdörtgen, geniş ya da dar… Mutfağınızın şekli nasıl olursa olsun, onu en doğru şekilde dekore ederek mutfakta kendinize maksimum kullanım alanı yaratabilirsiniz. Kimi zaman mutfağı dekore ederken yaptığınız hatalar, mutfağın daha küçük görünmesine ya da daha kullanışsız olmasına neden oluyor. Özellikle küçük ya da dar bir mutfağınız varsa, mutfağın nasıl dekore edildiği de iki kat önemli hale geliyor. Peki, mutfak dekorasyonunda en sık yapılan hatalar neler? Siz bu hataları yapıyor musunuz?

1) Yanlış Masa Kullanımı 

mutfak-dekorasyonu-nasil-olmali-7

Mutfağınızın şekline ya da genişliğine uygun bir masa tercihiniz var mı? Çok büyük bir mutfağınız yoksa, yuvarlak bir masa mutfak için uygun bir seçim olmayacaktır. Mutfakta maksimum kullanım alanı yaratmak için; dar mutfaklarda ince ve uzun masaları, küçük ve kare mutfaklarda ise köşeleri değerlendirebileceğiniz köşeli masaları tercih etmenizi öneriyoruz.

2) Yanlış Renk Seçimi

mutfak-dekorasyonu-nasil-olmali-6

Mutfak dekorasyonunda değişiklik yaparken zevkleriniz kadar mutfağınızın ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Küçük bir mutfağınız varsa, mutfağınızın mekanı daha ferah gösterecek renklere ihtiyacınız var. Başta mutfak dolapları olmak üzere, duvarlar ve mutfak perde ve halılarında soft ve göz yormayan renkleri tercih ederek mutfağınızı daha ferah gösterin.

3) Yanlış Perde Seçimi 

mutfak-dekorasyonu-nasil-olmali-5

Mutfak perdesi seçimi de mutfakta en az diğer detaylar kadar önemlidir. Ocağı camın yanına konumlandırdıysanız, tül perde yerine ayarlanabilen stor perdeleri tercih ederek mutfakta daha güvenli bir ortam yaratın.

4) Yanlış Dolap Seçimi 

mutfak-dekorasyonu-nasil-olmali-4

Genellikle hazır mutfak dolapları satın alan evlerde karşılaştığımız bir sorun. Çok uzun dolaplar, tezgah ile arasında fazla mesafe olan dolaplar mutfakta hem işinizi zorlaştırıyor, hem de dolaptan tabak ya da bardak alırken sakatlanma ihtimalinizi arttırıyor.

5) Yanlış Halı Seçimi 

mutfak-dekorasyonu-nasil-olmali-3

Mutfak halısı satın alırken, halının şeklini mutfağın şekline göre seçin. Kare bir mutfakta uzun bir halı seçerek mekanın daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.

6) Yanlış Konumlandırma

mutfak-dekorasyonu-nasil-olmali-1

Buzdolabını, ocağı, bulaşık makinesini ya da fırını yanlış konumlandırma mutfakta sıkça gördüğümüz hatalardan.

7) Yanlış Yerleştirme 

mutfak-dekorasyonu-nasil-olmali

Yeteri kadar mutfak dolabınız yoksa, dolap içi çözümler kullanarak daha fazla kullanım alanı yaratabilirsiniz. Çekmeceleri gereksiz doldurmak ve aradığını bulamamak da mutfak dekore ederken en sık yapılan hatalardan.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here