- Reklam -

Yoğun geçen bir iş gününün ardından yorgunluğu attığımız, kitap okumak için ayaklarımızı uzatıp oturduğumuz, bir köşesinde bulunan rahat ve konforlu koltukta kahve keyfi yaptığımız, ailece vakit geçirmeyi sevdiğimiz oturma odaları, büyük ya da küçük olsun, doğru dekore edildiğinde evin en kullanışlı ve rahat alanlarına dönüşür. Rahat bir koltuk, ayaklarını uzatıp televizyon izlemeyi sevenler için pofuduk bir puf, göz zevkinize hitap eden aksesuarlar ve kendinizi rahat hissedeceğiniz bir dekorasyon ile oturma odanızdan hiç çıkmak istemeyeceksiniz. Peki, oturma odası dizaynı nasıl olmalı?

1) Duvar Dekorasyonu Önemli 

oturma-odasi-dizayni-nasil-olmalidir-5

Duvar dekorasyonu, evin diğer tüm alanlarında olduğu gibi oturma odasında da oldukça önemlidir. Tek renkli bir duvar yerine, duvar kağıtları ya da dekoratif çözümler ile duvarlarınızı renklendirin, ruhunuzu ve zevklerinizi oturma odası duvarlarına yansıtın. Örneğin sevdiğiniz bir şehrin ya da gitmek istediğiniz bir ülkenin resmini ya da haritasını üç boyutlu olarak oturma odasının bir duvarına yaptırabilir, farklı ve dekoratif bir görünüm yaratabilirsiniz.

2) Bir Odak Noktası Oluşturun 

Style At Home

Evin her odasında bir odak noktası oluşturulması gerekir. Salon, yatak odası ya da oturma odası. Her mekanda bir odak noktası oluşturarak en doğru dekorasyonu yaratabilirsiniz. Örneğin geniş bir oturma odasında, şömine şık ve dekoratif bir seçim. Gerçeği yerine elektrikli bir şömine de şık bir oturma odası dizaynı yaratmak için yeterli olacak.

3) Doğru Oturma Grubunu Bulun 

oturma-odasi-dizayni-nasil-olmalidir-3

Koltuk takımı mı yoksa köşe koltuklar mı? Oturma odaları, salonlara göre daha küçük mekanlar olduğundan, oturma grubunu doğru seçmek de iki kat önemli hale geliyor. Küçük bir otur odanız varsa, köşe koltukları seçerek yerden de tasarruf edebilirsiniz.

4) Renk Seçimini Doğru Yapın 

oturma-odasi-dizayni-nasil-olmalidir-2

Oturma odasına renk seçimi oldukça önemli. Bu rahat ve konforlu ortamda, gözü yoran renkler yerine iç açıcı ve yumuşak renkleri tercih etmenizi öneriyoruz.

5) Aydınlatmayı Atlamayın

oturma-odasi-dizayni-nasil-olmalidir

Sıradan bir aydınlatma yerine, oturma odasını kullanımınıza göre doğru bir aydınlatma ile aydınlatın. Kitap okumak istediğinizde ya da müzik dinlerken loş bir ışığa ihtiyacınız olabilir. Işıkları kapatıp ayaklı bir aydınlatma ile oturma odanızda loş bir ortam yaratabilirsiniz.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here