- Reklam -

Evinizi otantik bir şekilde dekore etmek istiyorsanız paspaslardan başlayabilirsiniz. Nereden bulabilirim diye düşünmeyin, kendi paspasınızı kendiniz yapabilirsiniz. Eğer evinizin sıcak bir havaya kavuşmasını ve ortamın canlanmasını da arzu ediyorsanız renkli ipler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Üstelik paylaşacağımız pratik paspas yapımı tekniği ile örgü örmeye gerek kalmadan paspasın örgüymüş gibi görünmesini de sağlayabileceksiniz. Otantik görünümlü bir paspası evinizin ister oturma odasında, ister yatak odasında isterseniz de antrelerde kısacası istediğiniz her yerde değerlendirebilirsiniz. Paspası gören herkesin ona hayran kalacak.

Farklı kalınlıkta ve farklı renklerde ipler kullanın.

Pratik paspas yapımı gözünüzde büyütmenize gerek yok. Hem malzemeleri oldukça basit malzemelerken yapımı da bir o kadar hızlı ve kolay. Otantik paspasınız için sadece renkli ipler (kalınlıkları, dokusu ve renkleri tamamen sizin sevkinize bağlı) ve büyük bir kartona ihtiyacınız olacak. Hadi o zaman başlayalım.

Kalıp Çizin

Paspasınızın hangi boyutta olmasını istiyorsanız o boyutta kartonu düz bir zemine koyun ve daire şeklinde kesin. Sonra kartonu görselimizdeki gibi dikey çizgilerle dilimler halinde şekillendirin. Çizgilerin en dış kısmına ipleri rahatlıkla geçirebilmek için çentikler atın. Sarı renk bir ipi fon ipi olarak kullanabilirsiniz. Bu ipi tüm çentiklere takarak bütün çizgilerin üzerinden geçirmeniz gerekiyor. İpi kesmeye kalkmayın, bütün halinde tüm çizgilerin üzerinden dolaştırın.

İstediğiniz büyüklükte kalıp çizin.
Fon iplerini kalıba geçirmeye başlayın.

Paspasınız Şekillendirin

Fon ipini kartonun etrafından geçirdikten sonra işiniz kolaylaşmış olacak. Diğer iplerden birini alın ve kartonun tam ortasından başlamak üzere görselimizdeki gibi ipliklerin altından geçirerek paspası oluşturmaya başlayın. Tüm ipler için aynı işlemleri uygulayın.

Seçtiğiniz farklı renklerdeki ipleri fon iplerinin içerisinden geçirmeye başlayın.

Ponponlar ile Otantiklik Katın

Pratik paspas yapımı kolay olduğu gibi dekoratif açıdan da otantik bir görüntü katmak için orta kısımlarında normal iplere biraz ara vererek iki kez ponponlu ip kullanabilirsiniz. Ya da ponpon yerine püskül de koyabilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize bağlı.

Ponponlar otantiklik katın.

Fon İplerinden Kurtulalım

Tüm ipleri belirttiğimiz şekilde fon ipinin altından geçirerek kartonun en dış sınırına kadar gelin. Fon iplerini makas yardımıyla kestikten sonra paspasınınız bozulmaması için bu ipleri düğüm atarak sabitleyin. Paspasınızın kaba durmaması için arka kısmında kalan fazla ipleri sağlamlaştırdıktan sonra uçlarındaki fazla kısımları keserek temizleyin.

Fon iplerini kesin ve iyice düğüm atın.
Fazla ipleri kesin.

Son Adım Püskül

Paspasınızın son adımı olarak, şirin bir hava katmak için uçlarına pembe iple püskül yapabilirsiniz. Paspasınız bittikten sonra üzerine basmaya kıyamayacaksınız. Evde fazla olan iplerinizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Pratik paspas yapımı tekniği ile otantik paspasınız hazır.

Son olarak da kenarlarına püskül ya da saçak yapın.
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here