- Reklam -

Düşünün; mevsimlerden kış, dışarıda lapa lapa kar yağıyor ve sıcacık evinizde şöminenizin karşısında odunların ateşle dansını izleyerek kış çayınızı yudumluyorsunuz. Biraz romantik biraz da huzurlu bu atmosferi sizler de evinizde yaşatmaya ne dersiniz?

Rüstik Mimari - Şömine
Rüstik Mimari – Şömine

 

Şömine denildiğinde hemen hemen herkesin aklına eski tip bacalı ve rüstik görünümlü stiller geliyordur. Şömineler, eskiden yalnızca bağ evleri ve müstakil binalar için mümkünken; gelişen teknoloji ve yenilikler sayesinde artık geleneksel kalıplardan sıyrılarak çeşitlenmeye başlamıştır. Böylece, çok katlı apartmanlarda da kullanımı mümkün olan ve baca gerektirmeyen şömineler mevcuttur.

Rüstik Mimari - Şömine
Rüstik Mimari – Şömine

Klasik ve rüstik görünümün yanı sıra modern mimariye de kavuşan tasarımların her evin dekorasyonuna uygun olabilecek seçenekleri bulunmaktadır. Bununla birlikte şömineler yakıt tipine göre de alternatifler oluşturmaktadır. Eski tip şöminelerde katı yakıtlar mevcutken; gelişen teknolojiyle birlikte sıvı, gaz ve elektrikli yakıt türlerinden de oluşabilmektedir.

Şömine Yaptırmak İstiyorum Ama Dumansız Olsun Diyorsanız…

Evinize şömine yaptıracaksınız ama çok katlı bir apartman dairesinde oturuyorsunuz ve bir şömine bacanız yok. Bu zevkten mahrum kalmayacaksınız. Elektrikli şömineler baca gerektirmeyen mekanizmaları sayesinde her daireye uygun olarak tasarlanmıştır. Kül ve duman sorunsallarının olmadığı ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir bu stiller dışarıya fazla ısı yaymadığı için genel olarak dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Ankastre, plazma ve giydirmeli seçenekleri bulunan elektrikli şömineleri evinizin tarzına göre seçebilir, evinizde gerçek ateş görünümlü şömine konforu sağlayabilirsiniz.

Elektrikli Şömine - Modern Mimari
Elektrikli Şömine – Modern Mimari

Modern Şömineler

Şömineler yalnızca rüstik stillere sahip bir eve uygun olabilecek ürünler değillerdir. Modern, çağdaş çizgilere sahip bir ev dekorasyonu için de seçenekler sunabilmektedir. İster L tipi, ister plazma, ister U tipi, isterseniz de köşede konumlandırabileceğiniz şömineler ile evinizin modern çizgisine yeni bir soluk kazandırabilirsiniz.

L Tipi Şömineler

Cam kapaklı ve iki taraftan da görünüme uygun olan bu şömine türü eviniz için şık bir tasarım olabilir. İki yönlü model ile diğer alandan da görüş açısına sahip L tipi şömineler ile dekorasyonunuza zarif bir görünüm kazandırabilirsiniz.

L Tipi Şömine - Modern Mimari
L Tipi Şömine – Modern Mimari

Plazma Şömineler

Şömine yaptırmak istiyorsunuz ama yeterli alanınız yoksa plazma şömineleri tercih edebilirsiniz. Genel olarak duvara gömme şeklinde tasarlanan plazmalar ile küçük ve modern çizgilere sahip eviniz sıcak bir görünüm kazansın.

Plazma - Gömme Şömine
Plazma – Gömme Şömine

 

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here