- Reklam -

Rustik stil kullanılarak yapılan dekorasyonlar son yıllarda büyük bir popülerlik kazandı.  Bunun en önemli nedenlerinden biri de tabi ki son dönemlerde dekorasyon ve mimaride sık sık karşımıza çıkan doğal olana dönüş akımı. Doğallık yaşadığımız mekanlarda her zaman olumlu bir etki meydana getiriyor. Rustik stil de doğallığı en ham haliyle yansıtan stillerden biri olarak bu yüzden dekorasyon ve tasarımlarda her geçen gün daha da fazla etkisini göstermeye devam ediyor.

Tabi ki rustik stil de bugünün ihtiyaçlarına ve estetik anlayışına uygun bir şekilde evlerimizdeki mekanlarda yeniden yorumlanıyor aslında. Yeni rustik olarak adlandırılabilecek modern ve doğal tarz her odada farklılık yaratıyor. Ama bu tarzın hem minimal modernizmle, hem country tarzı sıcaklıkla en çok denge kurabildiği ve fonksiyonel yapı ile de uyum sağlayabildiği odaların başında mutfaklar geliyor.

Rustik mutfak tasarımları bugün Türkiye’de oldukça yaygın; kullanıcıların da, profesyonel iç mimarlar ve mutfak planlayıcılarının da ilk tercihlerinden birini bu tarz oluşturuyor. Biz de bu yazımızda beğendiğimiz ve sayfalarımızda öne çıkan örnekleri derledik.

1. Doğal ve ham malzemeler

Rustik stili en sade ifadeyle tanımlayacak olursak, doğal güzellik diyebiliriz. Doğadan esinlenen dokular, sade ve natürel renkler, iç açıcı bir estetik yaratan doğal malzemeler rustik tarzı oluşturan en temel unsurlar. Doğal ve ham malzemeler denilince de akla ilk olarak gelenler masif ahşap, tuğla ve taş oluyor elbette. İlk örnek mutfağımızda tuğla ve ahşap bir arada kullanılmış. Tavan eğiminden yararlanılarak ortaya çıkarılan ahşap desteklerin verdiği doğallık, mutfak tezgahındaki ahşap panellerle kuvvetlenirken ocağın etrafını saran duvarın kırmızı ateş tuğlaları ile örülmesi dekorasyona eşsiz bir katkıda bulunuyor.

2. Lambri tavan

Ahşap sıcaklığına mutfağınızda yer vermenin pek çok farklı yolu var. Mutfak tavanını lambri ile kaplatmak da bu yollardan yalnızca biri. Tabi bu örnekte yalnızca lambri ile sağlanmış bir rustik dokunuştan çok daha fazlası var; ahşap mutfak dolapları ve tezgahın üstünde kullanılan açık raf tasarımıyla rustik tarzı kırsal ve geleneksel dekorasyon anlayışı ile bir araya getiren şık bir örnek.

3. Doğal dokunuşlarla rustik bir atmosfer

Dediğimiz gibi, rustik dokunuşlar modern dekorasyonlara da kusursuz bir uyum sağlıyor ve bugünün mutfak tasarımlarında da sık sık tercih ediliyor. Örneğin bu açık mutfak tasarımında yüksek taburelerle oluşturulan masa-tezgah ünitesinden kullanımda kolaylık sağlayan yerleşime kadar her şey modern bir anlayışla dizayn edilmiş. Ahşap mutfak dolaplarının beyazla iç içe geçmesi de modern tasarımlarda kullanılan doğal ögelerden biri. Tavandaki masif ahşap ayrıntılar ise mutfağı tek dokunuşla rustik tarzın sıcaklığına kavuşturmayı başarıyor.

4. Taş ve ahşap ögeler

Bir başka çarpıcı rustik tavan dekorasyonunu da bu örnekte görebiliriz. Country modern tarzında dizayn edilmiş bu mutfakta taş ve ahşap ögelerle de rustik dokuya katkıda bulunulduğunu görebiliyoruz.

5. Çağdaş bir örnek görmek ister misiniz?

Bu mutfak rustik dokunuşların her tarza uyum sağlayabildiğinin en başarılı kanıtlarından birini oluşturuyor. Oldukça sıra dışı ve etkileyici tasarımıyla çağdaş ada mutfak, doğal ahşabın güzelliğiyle tamamlanıyor. Siyah mutfak dolaplarının dikkat çekiciliği ise bu örnek mutfağa dair öne çıkan diğer ayrıntılardan yalnızca biri.

6. Tasarım da önemli

Rustik tasarımın sıcaklık ve doğallığın bir arada olduğu bir yaşam alanı yaratma amacının odak noktası olduğunu söylemek mümkün. Tabi bu durumda da yalnızca ahşap ögeler kullanmak rustik bir atmosfer yaratmaya yetmeyebilir. Modern mutfaklarda çoğunlukla rustik sıcaklığına erişebilmek için bu örnekteki gibi üst dolaplar yerine açık raflar tercih ediliyor. Açık raf sistemleri daha sıcak, daha akıcı ve daha salaş bir görüntü ile doğallık yaratıyor.

7. Country & rustik

Doğal bir ev sıcaklığı yaratmanın bir başka kolay yolu da rustik tarzı country stil ile bir araya getirmek. Zaten country tarzı mutfak dolapları son yıllarda her geçen gün popülerliğini arttıran trendlerden biri. Bu örnekte de country mutfak dolapları ile dizayn edilen bir mutfak dekorasyonuna rustik dokunuş olarak ocak çevresinin taş duvarlardan tasarlanmasını görüyoruz.

8. Rustik mutfak dolapları için renk seçenekleri

Rustik tarzın renk skalası da country ve İskandinav tarzların renk şemasına çok benziyor çünkü bu üç tarz da özellikle renk aralığı söz konusu olduğunda tasarım özelliklerini doğadan alıyor. Beyaz, bej, toprak tonları ve ahşabın her tonu rustik mutfaklarda en çok kullanılan renklerin başında geliyor.

9. Bağ ve kır evlerinde ekonomik ve pratik seçenekler

Bağ evleri, bungalovlar, konteyner evler ya da kulübeler gibi mini ev projelerinin mutfakları için de rustik stil en ideal seçeneklerden biri. Hem küçük bir alanda oldukça estetik ve doğal bir görünüm yaratabildiği için, hem bu evler çoğunlukla zaten doğanın içindeki bölgelerde konumlandığından, çevreyle uyum sağlayan bir dekorasyon ortaya koyabilmek için, hem de tabi ki bu tarz yapılarda doğal malzeme ile salaş ve rahat bir tasarım yapmanın pratik ve ekonomik açıdan diğer mutfak modellerine göre avantajları olduğu için…

10. Klasik şıklıkla da uyum sağlayabilir

Salaş ve sıcak bir atmosfer olarak tanımlanan rustik tasarımlar genellikle klasik şıklıktan uzak olarak hayal edilir. Bunun elbette doğruluk payı da var çünkü klasik tarz rustik stil ile en az bir araya getirilen gösterişli bir stildir. Ancak yine de özellikle mutfaklardan söz ediyorsak klasiğin rustik dokuyla harmanlanması imkansız değil çünkü mutfaklarda klasik tarzın öne çıkan özelliklerinden biri olan gösteriş ve süs, diğer yaşam alanlarına göre daha farklı şekillerde hayata geçiriliyor. Mesela mutfak dolaplarının farklı ve göze çarpan desenleri ile… Ahşap dokusu ile doğal güzelliği ortaya çıkaran desenli mutfak dolapları da bu iki tarzı harmanlayan harika bir detay.

11. Ahşap evlerde kendiliğinden oluşan estetik

Ahşap evlerde rustik tarzlı bir mutfak ortaya çıkarmak daha da kolay! Çünkü zaten ahşap evlerin çoğunda duvarlardaki doku ile evin iç mimari yapısında rustik estetik özellikleri öne çıkıyor. Bu estetik özelliklere eklemlenen doğal görünümlü mutfak dolapları ve tezgah ünitesi ile rustik doku kendiliğinden ana temayı oluşturuyor zaten…

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here