Kompostoları Değerlendirin

- Reklam -

 

Kompostlama sadece gıda atıklarını azaltmanın harika bir yoludur, aynı zamanda bahçeniz için de birçok fayda sağlar . Daha iyi toprak, daha sağlıklı bitkiler ve daha önemlisi daha sağlıklı bir gezegen için kompostlamayı deneyin. Eğer bir bahçeniz bulunmuyor ise  keklerin içine meyve posalarını da değerlendirebilirsiniz.

Plastik İçermeyen Kiler Oluşturun 

Plastik içermeyen kiler

 

Çünkü atıkları azaltmak aslında mutfağınızda çok tatlı görünebilir. Kilerinizi  çevre dostu bir rüyaya dönüştürmek için cam kavanozlara ve kaplara yatırım yapın . Buzdolabınızda bir daha asla bir şey kaybetmeyecek, aynı zamanda dökme ürünler üzerinde stok yapmak için kavanozları ve kapları doğrudan markete getirebileceksiniz.

Geri Dönüşüm Yapın

Geri dönüşüm Kutusu

 

Tek kullanımlık ürünlerde kesinti yapmak, atıkları azaltmanın daha iyi bir yoludur, geri dönüşüm ise bir sonraki en iyi şeydir. Nesne ne olursa olsun, doğru bir şekilde geri dönüştürmenin bir yolu vardır.  Evinizdeki öğelerin nasıl geri dönüştürüleceğini öğrenin ve çöp kutunuzu kullanmanız gerekmeyecek. Bir şey geri dönüştürülemezse, bir dahaki sefere (mümkün olan her yerde) geri dönüştürülebilir bir seçenek satın alın.

Kendi Sabunu Yapın

El yapımı sabun

Temizlik ve güzellik ürünleri kolayca yığılıp evinize çok miktarda tek kullanımlık plastik ekleyebilir. Kendi sabunlarınızı, temizlik ürünlerini ve güzellik ürünlerinizi yaparak temel bilgilere dönmeyi deneyin. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok yemek tarifi var ve bunları yapmak gerçekten eğlenceli.Çevre dostu yüz fırçaları bile yapabilirsiniz .İşte Onlardan  birisi…

Zeytinyağını sabun yapmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?Cildinizi sağlıklı tutan nem oranını ve yağları dengede tutmaya yardımcı olur ve böylece dış patojenik mikroorganizmalara karşı cildinizi korur.

Malzemeler

  • 1 litre sızma zeytinyağı
  • 300 ml su (1 ½ bardak)
  • 125 g kül suyu (½ fincan)

Hazırlık

  • Kül suyunu yavaş yavaş suya ekleyin ve ilk tarifte olduğu gibi karıştırın. Yine, bu karışım çok yüksek sıcaklıklara ulaşabileceği için kendinizi yakmamaya dikkat edin.
  • Yağı bir tencerede, ilk tarifte olduğu gibi aynı sıcaklığa ulaşıncaya kadar ısıtın (çok yüksek olmamasına özen gösterin).
  • Her iki karışımı dikkatli bir şekilde -tercihen bir çırpıcı ile- karıştırın.
  • Düşük ateşte tutun ve yaklaşık 30 dakika karıştırın. Katılaştığı zaman, altını kapatın.
  • Macun kıvamına gelinceye kadar ısıtmadan karıştırmaya devam edin. Bu noktada, istediğiniz otları ya da esansiyel yağları ekleyin.
  • Kalıplara dökün. Katılaştıktan sonra kalıplardan çıkarın ve sabunlaşmaya bırakın.

Her Yerde Kullanabileceğiniz Cam  Şişe

Limon ve limon suyu

Cam  Şişe  kullanmak hem size  hemde  doğaya oldukça fayda sağlayacaktır. Tekrar doldurulup kolay yıkanabilen  bir  cam şişe ile bir çok  mekanda  kullanılabilir. Plastik  malzemeden yapılan şişeler sıcağa maruz kaldığında büyük bir  risk  faktörü  oluşturmaktadır.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here