- Reklam -

Salon ya da oturma odası dekorasyonunda olmazsa olmaz parçalardan biri de orta sehpalardır. Ev dekorasyonunda en çok üzerinde durulan parçalardan biridir. Hem salonun dekorasyonuna uyması gerekirken hem de tarzınızı yansıtmalıdır. Orta sehpa seçiminde, kullanılacağı odanın dekorasyonuna uymasına dikkat ederken, aynı zamanda da fonksiyonel olmasına özen göstermelisiniz.

Sade ve şık sehpalar

Sehpa Boyutları

Öncelikle odanızın şekline uygun olan sehpaları seçmelisiniz. Orta sehpa alırken kullanacağınız odanın ya da salonun büyüklüne göre boyut tercihi yapmalısınız. Kullanılacak oda dar bir oda ise küçük boyutlu sehpaları tercih ederken, geniş odalarda ise büyük sehpaları tercih edebilirisiniz.  Salonunuz en çok vakit geçirilen alanlardan olduğu için ferah bir alan yaratmaya dikkat etmelisiniz.

Boy boy sehpalardan oluşan orta sehpa

Küçük Alanlı Salonlar

Salon veya oturma odanız küçük ve dar ise, daha çok işlevselliği fazla olan sehpaları tercih etmelisiniz. Örneğin, hem orta sehpa, hem kitaplık, hem de masa olarak kullanılabilen sehpalar,  odanızı geniş tutarken aynı zamanda da modernlik katar. Bu gibi dar alanlar için önerimiz, cam malzemeden yapılmış ürünleri kullanmanız. Cam malzeme odanızı daha geniş gösterecektir.

Küçük alanlar için kullanışlı sehpalar.

Geniş Salonlar

Geniş alanlı oda veya salona sahipseniz çok şanslısınız. Çünkü dekorunuza uyan her orta sehpayı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ancak, geniş alanda çok dikkatli bir dekor yaratmanız gerektiğini unutmayın. Geniş mekanlar için seçeceğiniz mobilyalar, odada küçük kalmamalıdır. Aksi taktirde oluşan boşluklar, gözü rahatsız eder. Bir de bu alanlar için daha çok kullanışlı ürünler seçerseniz yaşam alanınızda size kolaylık sağlar.

Büyük alanlar için geniş sehpalar

Salon Dekorasyonuna Uygun

Klasik bir salon takımınız varsa tercihinizi yemek takımı ve koltuk takımlarınızla uyumlu tonlarda orta sehpa  seçmelisiniz. Modern salon sehpa modelleri, farklı biçimde farklı detaylara sahiptir. Bu tür orta sehpalarda genellikle iki renk ahşap kullanılır, daha modern çizgi yakalanır ve bazı modeller ise camla hareketlendirilir. İki renk olarak tasarlanan modeller, birçok mobilya ile kolaylıkla uyum sağlayacağı için oldukça kullanışlıdır.

Salon dekorasyonuna uyan sehpalar tercih etmelisiniz.

Aksesuarlar ile Taçlandırın

Son olarak, en doğru şekilde seçtiğiniz sehpanızı çeşitli aksesuarlar ile donatmalısınız. Sehpalarda en çok kullanılan aksesuarlardan biri mumlardır. Renkli, kokulu ve değişik şekilli mumlar,  sehpanıza harika bir görsellik katabilir. Dekoratif objelere yer verebilirsiniz. Birkaç objeyi bir araya getirerek sehpanızın bir köşesinde onları sergileyebilirsiniz. Aksesuar olarak kitap, dergi ya da gazete kullanabilirsiniz. Üst üste koyacağınız dergiler salonunuzda modern bir hava yaratabilir.

Çeşitli aksesuarlar ile sehpanıza hareket katın.
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here