- Reklam -

Dekorasyon eğlenceli bir iş, bir çoğumuz için harika bir hobi. Yaşayacağımız mekanı tasarlıyoruz, içine girince huzur bulacağımız bir mekan. Diğer bir yönüyle bir eser meydana getiriyoruz. Hepimiz evimizi dekore etmek istiyoruz, ama çoğumuz bu konuda uzman değil ve dekorasyon sırasında ufak tefek hatalar oluyor. İş bittiğinde hayal ettiğimiz oda, görünüm veya dizayn ortaya çıkmamış oluyor. Bu da bizi mutsuz ediyor. Bu yazıda sık yapılan dekorasyon hatalarını ele alacağız ve bu hataları nasıl önleyeceğimize dair önerilerde bulunacağız.

Dekorasyona Plansız Başlamak

Plansız hareket ederseniz istediğiniz görünüme ulaşamayabilirsiniz. Oda karmaşık görünebilir, daralabilir veya kullanım konusunda zorluk yaşarsınız. Önerimiz işe başlamadan önce kullanacağınız dekorasyon elemanlarına, mobilya ve aksesuarlara karar vermeye çalışın. Odada neyin nerede duracağını önceden resmetmeye çalışın ve gözünüzde canlandırın. İyi bir plan için bolca dekorasyon örneği inceleyebilirsiniz. Bu örneklerden fikirler edinerek plan konusunda daha doğru kararlar alabilirsiniz.

Dekorasyon hataları

Çok Fazla Mobilya Kullanmak

İşin gerçeği bizler kalabalık ailelerde yaşıyoruz, bolca çocuk, torunlar ve belki akrabalar, mutlu kocaman aileler. Tabi bu durumda odadaki koltuk sayısının fazla olması gerekiyor. Yani yabancı dekorasyon örneklerinde olduğu gibi “living room”a ikili bir koltuk atarak yaşam alanı sağlayamayız. Tabi eşyalarımız da fazla, aile kalabalık olduğu için. Bu da daha fazla dolap demek oluyor. Bu durumda odanın içi koltuklar ve dolaplarla doluyor, oda daralıyor ve dekorasyondaki güzel detaylar görünmez oluyor. Önerimiz ferah bir oda için, süslemelerin ve aksesuarların daha ön plana çıkması için, odada kullanacağınız koltuk ve dolap sayısını asgariye indirmeniz. Yani takım halinde satılıyor diye tüm koltukları almayabilirsiniz. Takımı bozup, bir üçlü koltuk ve iki de berjer almak belki daha başarılı bir dekorasyon çalışması yapmanızı sağlayabilir.

Renk Seçiminde Yapılan Hatalar

Renk seçiminde yapılan bir hata, beğendiğiniz mobilya takımına göre renklere karar vermek oluyor. Bu durumda odaya ekleyeceğiniz diğer objelerde renk uyumsuzluğu ve karmaşası olabiliyor. İkinci hata ise tek renk üzerine yoğunlaşmak. Mobilyalar yeşil renkte olduğu için, halıyı, perdeyi, aksesuarları da yeşil renkli seçmek hata olacaktır. Bu durumda odanın içinde farklı tonlarda bir çok yeşil renk olur ve oda adeta sizi boğar. Önerimiz önceden bir renk kombinasyonu belirlemeniz. Örneğin üç renkli bir kombinasyon. Bir renk soluk veya mat gölge rengi. Bu renk arka planda duracak ve diğer renklerinizin ön plana çıkaracak. Bu sayede odada bir derinlik oluşacak. Bir renk pastel ve sade olan ara renk. Sonuncusu ise odaya hakim olan canlı bir renk. Hakim rengi çok kullanmamanız önemli, zaten diğer renklerin arasında ön plana çıkacak ve kendini gösterecektir.

 

Aydınlatmada Yapılan Hatalar

Yanlık aydınlatma da odanın görünümde büyük rol oynuyor. Fotoğraflarda gördüğünüz gibi güzel bir dekorasyon yapıyorsunuz ama aynısı gibi görünmüyor. Kocaman bir pencereden güneş ışığı odaya doluyor ve tüm renkler, tüm detaylar harika görünüyor, bazı fotoğraflarda. Yeterince aydınlatılmamış bir oda kasvetli olacaktır, çok fazla aydınlatılmış, her yanı lambalarla doldurulmuş bir oda ise göz yoracaktır. Önerimiz odaya giren güneş ışığına göre kullanacağız renkleri seçmeniz. Ve yalnızca bir tavan lambası ile yetinmeyin. Odanın bazı yerlerinde ayaklı abajur veya duvar lambaları da kullanabilirsiniz. Böylece farklı ve hoş bir dizayn elde edebilirsiniz.

 

Dekorasyon Stillerini Karıştırmak

Bir dekorasyon stiline karar vermeden, göze hoş gelen her objeyi veya mobilyayı doldurmak da hatalardan bir tanesi. Önerimiz önceden hangi stili kullanacağınıza karar vermek ve stiller hakkında biraz araştırma yapmak. Klasik, modern, country, minimalist, rustik gibi bir stilde karar vermeniz olumlu olacaktır. Odayı dekore ederken iki stil arasında gitmeniz ve tarzlar arası bir kontrast oluşturmanız da hoş görünecektir. Ama bunu abartmamak kaydıyla.

Objeleri Duvardan Duvara Yerleştirmek

Odanın ortada kalan alanı geniş olsun diye tüm objeleri, mobilya ve koltukları duvara dayıyoruz. Küçük olan odalar için bu zorunlu bir tercih tabi ki. Eğer odanız yeteri kadar genişse, bazı duvarların önünü boş bırakabilir, koltukları duvardan biraz öne yerleştirebilirsiniz. Bu sayede görünüme bir derinlik vermiş olacaktır, ve sanılanın aksine odanız daha geniş ve ferah görünebilir.

Aksesuar Kullanımında Aşırıya Kaçmak

Gözümüze hoş gelen her aksesuarı alıyoruz, biblolar, vazolar, çerçeveler. Sonra bu aldığımız aksesuarlara göre bir dekorasyon oluşturmaya çalışıyoruz. Ayrıca çok sayıda aksesuar kullanmakta odada karmaşaya yol açıyor, göz yoruyor, uyumu bozuyor, sadeliği engelliyor. Sade ve ferah bir oda için aksesuarları yeteri sayıda kullanmak gerek. Ayrıca oluşturduğunuz dekorasyona göre aksesuar seçmelisiniz. Az sayıda olsa bile doğru yere koyduğunuzda harika görünecektir.

Dekorasyonda Ucuza Kaçmak

Ucuza kaçmayı şöyle izah edeyim. Burada dekorasyon için çok para harcayın demiyorum. Herkesin bütçesi farklı olabilir. Ama yalnızca ucuz olduğu için gereksiz ve uyumsuz bir objeyi satın almanız yanlış. Evet o vazolar kampanyaya girmiş olabilir ve yüzde elli daha ucuz olabilir. Ama o vazoların rengi odanızla uyumsuz ise almamalısınız. Veya bir mağazada perdeler indirime girmiş olabilir ama dekorasyonun stilini bozacak veya odanızı karanlık gösterecek türde, o zaman uzak durun. Önerimiz bütçeniz kısıtlıysa önceden neye ne kadar harcayacağınızı planlamanız. Mobilyalara şu kadar, perdeye ve aksesuarlara şu kadar gibi.

Kullanımda Zorluk Oluşması

Güzel görünen mekanın kullanımı da aynı ölçüde kolay olmayabiliyor malesef. Dekorasyon yaparken, odayı nasıl ve ne amaçla kullanacağınızı unutmayın. Alanı daraltmak, çok sayıda mobilya kullanılması, kırılacak çok fazla aksesuar kullanmak, genel dizaynda fazlaca girinti çıkıntı oluşturmak, fonksiyonel olmayan eşya dizilimi, kullanım zorluğu oluşturan nedenlerden bazıları. Örneğin oturma odası çok sık kullanılan bir mekan, bu odada rahat etmek ve dinlenmek istiyoruz. Ayrıca oturma odaları sık kullanıldığı için daha çabuk kirleniyor. Dekorasyonu da bu doğrultuda yapılmalı, daha sade, rahat, temizliği kolay olacak şekilde dekore edilmelidir.

Desen Kullanımında Ölçüyü Kaçırmak

Bir görünümde zıtlık oluşturmak önemlidir. Hareketli, canlı bir alanın yanında, düz ve sade bir alan oluşturmalısınız ki, canlı alan ön plana çıksın ve görünümde karmaşa oluşmasın. Mesela koltuk tasarımlarında bunu görürüz, sade ve tek renk koltuk döşemesinin üzerine çiçek desenli kırlentler yerleştirilmesi gibi. Aynı odanın içinde farklı desenli örtüleri, halıları, perde fonları, kırlentleri, berjerleri bir arada kullanmak hata olacaktır ve tam bir karmaşa oluşturacaktır. Önerimiz desenli objelerin arka planlarında düz renk oluşturmanız, ve desenli objeleri makul miktarda kullanmanızdır. Örneğin fon perdeleriniz çiçek desenli olabilir, perdenin önüne gelecek koltuk desensiz ve sade olmalıdır, veya bunun tam tersi.

Dekorasyonu bir kalıba sokmak mümkün değil, birinin hata dediği şey sizin için doğru olabilir. Siz hoşunuza gidecek, size huzur verecek odayı dizayn etmeye çalışın. Fikir edinmek için web üzerinden fotoğraflarla bir çok dekorasyon örneği inceleyebilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Evinizin en güzel evlerden olması dileğiyle…

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here