- Reklam -

Dekorasyonda önemli bir etkiye sahip olan renkler, bulunduğunuz mekanların mimarisini en iyi şekilde yansıtan faktörlerin başında gelir.

İnsan psikolojisi üzerinde çağrışımlarda bulunan renkler, yanlış kullanılan alanlarda dekorasyonunuzu istediğiniz kadar ön plana çıkarmanızı engelleyebilir. Renkler kimi zaman gücü, hırsı, ciddiyeti temsil ederken; kimi zaman ise duruluğu, sakinliği ve huzuru yansıtır.

Salon - Mavi Duvarlar
Salon – Mavi Duvarlar

Bu yazımda duvarlarda deniz esintisi yaşatan mavinin tonlarına yer vereceğim. Eğer sakinliği ve huzuru seviyorsanız biraz da özgür ruhluysanız sizler de mavinin tonlarıyla duvarlarda deniz esintisi yaşatmaya ne dersiniz?

Mavi - Deniz Temalı Duvar Kağıdı
Mavi – Deniz Temalı Duvar Kağıdı

Zarif, Huzurlu ve Dingin

Gökyüzünün, denizlerin aslında doğanın rengi olan mavinin ihtişamı duvarlarınızda büyüleyici bir etki bırakacaktır. İnsan psikolojisi üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu kanıtlanan mavi, evlerinizde dinginlik yaratarak huzurlu bir ruh hali içinde olmanıza fayda sağlayacaktır. Odalarınızda pozitif bir hava oluşturmayı amaçlıyorsanız, inceliğin ve nezaketin rengi maviyi duvarlarınıza taşıyarak duvarlarda deniz esintisi yaşatabilirsiniz.

Duvarlarda Mavi Tonları
Duvarlarda Mavi Tonları

Çivit ve Gece Mavisi İle Duvarlarda Deniz Esintisi

Yatıştırıcı bir etkiye sahip olan çivit ve gece mavisini duvarlarınızda açık mavi ile harmanlayarak kullanabilirsiniz. Açık mavi duvarlarınızın bir kısmında çivit ve gece mavisi kullanarak dengeli bir şıklık yakalayabilirsiniz. Gri tonlar ile birlikte de kullanabileceğiniz çivit ve gece mavisi ev dekorasyonunuzun tamamlayıcısı olacaktır.

Gökyüzü Temalı - Grinin ve Mavinin Uyumu
Gökyüzü Temalı – Grinin ve Mavinin Uyumu

Açık Mavi Huzur Verir

Gökyüzünün rengi olan açık mavinin insan psikolojisinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Yorucu ve stresli bir günün ardından huzur bulmak isteyeceğiniz alanlar olan yatak odalarında açık mavi tonlarını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte oturma odalarınızda da tercih edebileceğiniz bu renkler ile ailenizle huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Duvarlarda Açık Mavi Tonları
Duvarlarda Açık Mavi Tonları

Çocuklar üzerinde hırçınlığı azaltan bir etkisi olduğu kanıtlanan maviyi, çocuk odalarında da kullanabilirsiniz. Çocuğunuz için huzurlu ve dingin bir ortam yaratmak istiyorsanız tercihinizi mavinin tonlarından yana kullanabilirsiniz.

Çocuk Odası - Mavi Duvarlar
Çocuk Odası – Mavi Duvarlar

Pozitif Atmosfer

Mavi ve tonları duvarlarda iç ferahlatıcı bir görünüm oluşturmaktadır. Koridorlarınızda da kullanabileceğiniz mavi renkler ile misafirlerinizi enerji dolu antrenizden geçirirken ilk adımlarında evinizde pozitif atmosferi hissetmelerini sağlayabilirsiniz. İlk adımınızda tazelik ve ferahlık hissi için antrenizin duvar rengini mavi ve tonlarından yana kullanabilirsiniz.

Antre - Mavi Duvar
Antre – Mavi Duvar
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here