Zebra Perde
- Reklam -

Stor perdeler, modern ve şık görünümü aynı zamanda kullanım kolaylığı sebebiyle evlerde özellikle iş yerlerinde en çok kullanılan perde modelleri arasındadır.’’ Diğer perde modellerine bakmak isterseniz Perde Çeşitleri yazıma göz atabilirsiniz.‘’ Peki evinizi ya da ofisinizi güzelleştiren, şık bir görünüme kavuşturan stor perdelerin temizliği hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Belki de birçoğumuz stor perde nasıl temizlenir sorusunun cevabını bilmiyordur. Sizler için derlediğim yazımda stor perde nasıl temizlenir konusunu araştırdım. O halde evlerde harika görünümler oluşturan stor perdeleri temizleme teknikleri nelermiş haydi hep birlikte bakalım.

Stor Perde - Zebra Perde
Stor Perde – Zebra Perde

Stor Perde Nedir ve Ne Kadar Sıklıkta Temizlenmelidir?

Stor perde, özel bir kumaşın bir mekanizmaya rulo şeklinde sarılarak oluşturulan ve yukarı aşağı çekilerek çalışmasını sağlayan bir sistemle oluşturulmuştur. Stor perdelerde birçok kumaş ve desen seçenekleri vardır ancak polyester olanlar daha çok tercih edilmektedir. Stor perdelerin yıpranmaya karşı daha dayanıklı olmasını sağlayan ve kumaşın dokumasına tamamen nüfuz edecek şekilde sürülen apre isimli kaplamadır. Apre kumaşın havasını almasını engelleyerek leke tutmamasına ve çabuk kirlenmemesine olanak sağlar. Stor perde nasıl temizlenir sorusunda önce ne kadar sıklıkta temizlenmesi gerektiği konusuna değinmek gerekir. Kaliteli bir apre ile kaplanan stor perdeler, 2-4 yıl arası temizlenmeden kullanılabilir. Apre kaplaması olmaya stor perdeler çok çabuk kirlenecek ve bozulacaktır.

Stor Perdeler Ne Sıklıkta Temizlenmelidir
Stor Perdeler Ne Sıklıkta Temizlenmelidir

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor perde nasıl temizlenir konusuna geçmeden önce gerekli malzemeleri hazırlayın. Yumuşak havlu ya da sünger, kova, beyaz sabun rendesi. Stor perdeleri kırışmadan temizlemek önemli bir konudur.

Rendelenmiş Beyaz Sabun
Rendelenmiş Beyaz Sabun

Stor perdelerinizi kırışmadan temizlemek için; stor perdeyi mekanizması ile yukarı doğru toplayarak sarın ve ardından borusunu ve yan montaj ayaklarını çıkarın. Perdenizi çıkardıktan sonra genişçe bir alana kırışmayacak şekilde borusunu ve yan montaj ayaklarını çıkardığınız perdeyi serin. Mutlaka kırışıklık kalmamasına dikkat edin eğer kırışıklık kalırsa yıkama sonrasında perdenizde lekeler kalacaktır.

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır
Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır

Genişçe bir alana kırışıklık kalmadan serdiğiniz perdeyi ılık su ile hazırladığınız beyaz sabunlu suya yumuşak bir havlu batırarak temizlemeye başlayabilirsiniz. Kenar kısımlarını silerken iplerinin çıkmaması izin bastırmadan silmeniz önerilir. Silme işlemi bittikten sonra perdenizi temiz su dökerek durulayın ve perdenize çıkardığınız aparatları tekrar takın ve biraz suyunu çektikten sonra perdenizi asabilirsiniz. Kırışıksız stor perde nasıl temizlenir sorunun en doğru cevabı budur. Bu şekilde perdenizi ütü yapma zahmetinde bulunmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Stor Perde Nasıl Temizlenir
Stor Perde Nasıl Temizlenir
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here