- Reklam -

İnsan yaşam alanları; günün koşulları ve insanların ihtiyaçlarına göre şekillenen, değişen özelliklere sahiptir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de değişimler sürmüştür. Teknolojinin gelişmesi ile modern tasarımlar ortaya çıkmıştır.

Evin tüm odalarında kullanılan kapılar günün şartlarına uygun değişimler geçirmiştir. Klasik menteşe kapılar yerine alanı daraltmayan ve daha pratik bir kullanım imkanı veren sürgü kapı modelleri günümüzde her odada, odaları ayıran seperatör rolünde karşımıza çıkmaktadır.

mutfak için sürgülü kapı, sürgülü kapı modelleri
mutfak için sürgülü kapı, sürgülü kapı modelleri

Ev hayatını daha minimal hale getiren, daha fazla yaşam alanı oluşturan ve estetik açıdan daha görsel bir tasarıma sahip olan duvar içi sürgülü kapı, teras kapısı, oda kapıları, ebeveyn banyo kapı modeli olarak çok yaygın bir kullanıma sahiptir. Sürgülü kapı modelleri; kapı altında ve kapı üstünde gizlenmiş olan iki ray üzerinde tek eksende hareket sağlayar.

Ve bu eksen genellikle duvar içine gizlenmiş raylar doğrultusunda olan, açılıp kapanırken yer işgal etmeyen ve size daha fazla hareket alanı sağlayan bir kapı modeli olduğu için tüm yaşam alanlarının kapısı olarak tercih edebilirsiniz.

sürgülü kapı modelleri, dekoratif sürgülü kapılar
sürgülü kapı modelleri, dekoratif sürgülü kapılar

Duş kabinlerinde, dış kapılarda ve bahçe kapısı olarak da kullanılan kayar kapılar evin içinde kullanıldığında size avantajlar da sağlıyor. Duvar içi veya duvar dışı kayar kapı modeller, duvar dışı  olduğunda iki mahali istediğinizde birbirinden bağımsız istediğinizde birbiri ile ilintili bir mahal haline getirme imkanına sahip olursunuz.

Sürgü kapı yerine körüklü kapı modeli tercih ederek kapıyı açtığınızda iki mahal bütün bir mahal gibi görünecektir. Körüklü kapılar diğer adı ile akordiyon kapı modelleri estetik tasarımlara ve göz alıcı renklere sahip olduğunda odanızın dekore edilmiş duvarı gibi görünecektir.

sürgülü kapı avantajları, şeffaf sürgülü kapılar
sürgülü kapı avantajları, şeffaf sürgülü kapılar

Her açıdan size avantaj sağlayan sürgü kapı modelleri özellikle küçük odalarda hayat kurtarıcı özelliklere sahiptir. Küçük odalarda ahşap kayar kapı olarak kullanabileceğiniz kayar kapılar ile oda içinde bir metrekarelik alan kazanabilirsiniz. Eviniz ve odalarınız için kapı seçimi yaparken size kolaylık sağlayacak, pratik kullanıma sahip ve aynı zamanda görsel anlamda evinizi destekleyecek bir kapı modeli seçmelisiniz. Kapı seçimi yaparken evinizin ölçülerini göz önünde bulundurmalı ve evinize katkı sağlayacak, estetik olarak destekleyecek bir kapı modeli seçmelisiniz.

teras için sürgülü kapılar, özel sürgülü kapılar
teras için sürgülü kapılar, özel sürgülü kapılar

Şeffaf teras kapıları

Sürgü kapı modelleri daha yaygın olarak bahçe ve teras kapıları olarak tercih ediliyor. Buradaki ana amaç dışarıdan gelen güneş ışığının daha fazla iç mekanlara ulaştırılması ve şeffaf cam ile evin bir cephesinin daha modern ve daha estetik görünmesinin sağlanmasıdır.  Teras ve bahçe kapısı olarak kullanılan şeffaf kayar kapılar ile bir taşla iki kuş vurabilir, estetik ve etkileyici bir cepheye sahip olabilirsiniz.

yatak odası sürgülü kapı kullanımı, sürgülü kapı çeşitleri
yatak odası sürgülü kapı kullanımı, sürgülü kapı çeşitleri

Yatak odası için sürgü kapılar

Yatak odası gibi odalarda yer sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken sürgü kapı veya ahşap kayar kapı modellerinden birini tercih etmek ve yer sorununu ortadan kaldırmaktır. Yatak odasının bir balkonu veya terasa açılan bir kapısı varsa sürgü kapı ile değiştirilmeli ve bu geçiş alanı ahşap çerçeve içinde cam sürgü kapı modeli  ile daha görsel ve şık bir alan haline getirilmelidir.

özel üretim sürgülü kapılar, sürgülü kapı avantajları
özel üretim sürgülü kapılar, sürgülü kapı avantajları

İç kapılar için sürgü kapılar

Sürgü kapı modelleri dış kapılar gibi oda kapıları ve iç kapılar olarak da kullanılabilir. Özellikle çift kanatlı geniş kapılar yerine kullanabileceğiniz kapı modelleri olan ahşap kayar kapılar ve katlanabilir akordiyon kapı modelleri size daha fazla alan kazandıracak ve daha görsel kapılara sahip olma imkanı sunacaktır.

sürgülü kapı modeller, sürgülü kapı kullanım alanları
sürgülü kapı modeller, sürgülü kapı kullanım alanları

Ebeveyn kapı modelleri

Ebeveyn yatak odalarında yer alan ebeveyn banyoları için daha az yer kaplayan ve duvarın bir süsü gibi görünen duvar içi sürgü kapı modelleri veya ahşap kayar kapı modellerini tercih edebilirsiniz. Bu tercih ile sürgü kapı modelinizi gizlemiş olacak ve yatak odası içinde yer alan banyoya ulaşımı daha pratik hale getireceksiniz. Yatak odası gibi mahallerde iç kapı modeli olarak kullanacağınız sürgü kapı modelleri yatak odanıza da zarafet kazandıracaktır.

ahşap sürgülü kapılar, evinize özel sürgülü kapılar
ahşap sürgülü kapılar, evinize özel sürgülü kapılar

Kapalı balkonlar için kapılar

Sürgülü kapı modelleri veya kar kapılar sadece iç kapılar olarak değil, camlı balkonlar içinde ideal ve estetik birer seperatör olarak kullanılabilir. İki mahali birbirinden ayıran ve istenildiğinde bir bütün haline getirebilme özelliğine sahip olan şeffaf sürgü kapılan ve katlanabilir akordiyon kapı modelleri evinize ferahlık katacaktır.

ucuz sürgülü kapı modelleri, ucuza sürgülü kapı
ucuz sürgülü kapı modelleri, ucuza sürgülü kapı

Havuz katı için şeffaf kapılar

Evinizin bodrumunda bir havuz yer alıyorsa havuz katı ulaşımı için şeffaf kayar kapılar tercih edebilirsiniz. Bu kapılar çift cam sistemine sahip olduğu için evin diğer odalarına nem erişimini engelleyeceğiniz gibi görsel anlamda da şık bir kapı modeline sahip olabilirsiniz.

kendin yap sürgülü kapı modelleri
kendin yap sürgülü kapı modelleri

Ahşap kayar kapılar

Eviniz küçük bir evse ve bir odayı ikiye bölerek daha fazla oda sahibi olmak istiyorsanız ahşap kayar kapı modeli tercih etmelisiniz. Örnek uygulamadaki gibi ahşap kayar kapı seçerek kapıyı aynı zamanda odanın duvarı olarak da kullanabilirsiniz.

özel sürgülü kapılar, sürgülü kapı seçenekleri
özel sürgülü kapılar, sürgülü kapı seçenekleri

Çift taraflı sürgü kapılar

Sürgülü kapı modelleri tek taraflı ve çift taraflı çalışan kapı modelleri olduğu için size farklı avantajlara sunuyor. Bu örnek uygulamadan olduğu gibi kullanım alanı ve dekorasyon modeline göre iki taraftan da ulaşım imkanına sahip olabilirsiniz.

eskitme sürgülü kapılar, eskitmeli sürgülü kapılar
eskitme sürgülü kapılar, eskitmeli sürgülü kapılar

Daha fazla gün ışığı

Yatak odanız bir terasa veya balkona açılmıyorsa dahi daha fazla güneş ışığı alması adına katlanır kapı modeli veya sürgü kapı modeli tercih edebilirsiniz. Bu tür kapılar yatak odası içinde ölü alan olarak kalan duvarları daha işlevsel alanlar haline getiriyor. Bu nedenle kayar kapı modeli tercih edebilir ve daha zarif bir yatak odasına sahip olabilirsiniz.

Zemin kat odaları bahçeye veya terasa açmak için sürgülü kapı modelleri, akordiyon kapı modelleri tercih edilebilir. Terasta yapılacak dekorasyon türüne göre çift taraflı çalışan bir sürgülü kapı veya  katlanabilir akordiyon kapı tercih ederek daha fazla alan kullanıma açılabilir.

akordiyon kapı modelleri
akordiyon kapı modelleri
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here