Beyaz Tutkal

ticari yapıştırıcıyı kıyafetlerden çıkarmak
- Reklam -

Bazen yapı yapıştırıcıları olarak adlandırılan ticari yapıştırıcılar , kıyafetlerden çıkarılması çok zor olabilir. Bu yüzden ev geliştirme projelerine başlamadan önce her zaman iş kıyafetleri giymeli, halı ve zemin kaplamalarını üstünü örterek  yapmalısınız. Dağınık veya kazaya eğilimli iseniz, yapıştırıcıyı satın aldığınız anda yapışkan sökücü veya çözücü satın alın!

Kumaşlarda

 • Bir dökülme meydana gelirse, yapışkanın çıkarılmaya çalışılmadan önce kumaşın veya halının üzerinde kurumaya bırakılması en iyisidir. Islak yapıştırıcıda silme işlemi, yapıştırıcıyı yalnızca liflere daha derinlemesine sürecektir. Aşırı beyaz tutkalları uzaklaştırmak için donuk bir bıçağın veya plastik kazıyıcı kenarının kenarlarını kullanın ve ardından alanı kurumaya bırakın.
 • Giysiler için giysiyi dondurucuya yerleştirin. Tutkal sürekli olarak donarsa, çoğu zaman kumaştan koparırsınız. Ardından kalan lekeyi solvent veya leke çıkarıcı  ile işleyin ve her zamanki gibi yıkayın.

Halıda

 • Halılar için yapıştırıcıyı plastik bir torbada buz küpleriyle dondurmayı deneyin. Yapışkan dondurulduğunda kırılabilirsin. Daha sonra yönergelerini izleyerek tavsiye edilen yapıştırıcıyı kullanın. Halıyı renksiz olduğundan emin olmak için solventi daima gizli bir alanda test edin .

Sıcak tutkal

Sıcak tutkal

Sıcak tutkal tabancaları ve sopaları bir zanaatkarın en iyi arkadaşıdır. Ancak, sıcak tutkal reçine ve kumaşa karışmaz.

Kumaşlarda

Kumaşlardan sıcak tutkal lekelerini çıkarmaya yardımcı olabilecek çeşitli yöntemler vardır:

 • Biraz zamanınız varsa, tutkalla boyanmış kumaşı gece boyunca dondurucuya yerleştirmek, sıcak tutkalın mat kenarlı bir aletle veya tırnağınızla kazıyacak kadar kırılmasını sağlayacaktır.
 • Beklemek için zamanınız yoksa, yapıştırıcıyı çıkarmak için aseton kullanılabilir. Fakat unutmayın, aseton veya tırnak cilası çıkarıcı kullanın. Bu malzemeleri içeren giysiyi profesyonel bir kuru temizleyiciye alın, çünkü bu kumaşlar için evde tutkal çıkarma yöntemi güvenli değildir. Aseton kumaşı çözecektir! Fakat giysiye zarar verme ihtimalini unutmayın!

Halıda

Halı için en kolay yöntem, tutkalın üzerine buz küpleri ile doldurulmuş bir plastik torba yerleştirerek tutkalın dondurulmasıdır. Sertleşir, halı liflerinden koparmayı kolaylaştırır. Bir halı üzerinde aseton da kullanabilirsiniz, ancak asla sıcak yapıştırıcıyı silmeye çalışmayın, çünkü lekeyi sadece liflerin içine doğru itecektir.

Kauçuk tutkalı

kauçuk çimentoyu kıyafetlerden çıkartın

Kumaşlarda

Kumaşlardan kauçuk çimento lekelerini çıkarmak için bu işlemi deneyin:

 1. Kumaşın yüzeyinden olabildiğince fazla lastik macunu sıkıcı bir kenar kullanarak kazın. Lekeyi ovalamayınız çünkü yapıştırıcıyı kumaşın içine doğru iter.
 2. Alanı leke çıkarıcı veya biraz ağır çamaşır deterjanıyla yıkayın, ardından kumaş için onaylanmış en sıcak suda yıkayın.

Halıda

Halı için bu tekniği kauçuk tutkal lekeleri için kullanın:

 1. Mümkün olduğu kadar kauçuk tutkalı uzaklaştırmak için sivri bir alet kullanın.
 2. Bir fincan ılık su, bir çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ve iki çorba kaşığı  beyaz sirke damıtılır .
 3. Çözeltiye temiz bir bez sürün ve alana hızlı bir fırçalayın.
 4. Düz suya batırılmış temiz bir bezle durulayın.
 5. Halının hava almasına izin verin.
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here