- Reklam -

Çok  eski  zamanlardan kalan bu ritüel  bir  çok  inanışlarda bulunmaktadır. Tütsü  genel  hatları  ile evde ki  kötü enerjiyi def etme  olarak algılansa da aslında çok farklı iş türevleri var sayılıyor.
Genelikle ağaçların reçinesi  ve  köklerinden yapılması bilinse de aslında  bir çok metaryeller ile tütsü yapımı vardır  bunlardan bağzıları  hayvan kemikleri mantarlar yosunlar  ve  hayvan derileri gibi  bir çok metaryelerden de yapılabilir.  Sadece meditasyon amaçlı değil  dua büyü  tedavi  gibi  işlevlerde kullanıldığı da bilinmektedir.  Ev ve Ofis ortamlarında kimi zaman görebilirsiniz.Huzur verici, iç sıkıntıları giderici, yakınlarınızla mutlu olmanızı sağlamaktadır.

Bunlardan kimileri huzur,güç,irade ve odaklanma gibi birçok  farklı türevleri bulmaktadır. İşte size bağzı tütsü çeşitleri…

1-Sedir tütsüsü

Sedir tütsüsü kimi inanışlarda kötü enerjiyi  kovmak ve arındırmak gibi işlevlerde kullanılmaktadır. Meditasyonlarda kullanılan tütsü çeşitlerinden birsidir. Kimi inanışlarda ise sedir bitkisi kutsal olarak sayılmaktadır.

2- Şekerotu Tütsüsü

Önceden Amerika tarafındaki yerli halklarında ritüelleri  olan şeker otu bitkisi  dualar okunduktan sonra  yakılır ve ortama  pozitif enerji yaydığı  düşünülür. Şekerli yapısından dolayı yakıldığında  ortama tatlı bir koku yaymaktadır. Bu tütsünün  diğer tütsülere nazaran kimi teknik değişlikler ve farklılıklarda bulunmaktadır. diğer tütsüler ince ve düz iken şekerotu tütsüsü  sarmal ve  yaş iken  sarılarak  kurumaya bırakılır bu yüzdende  diğer tütsülerden farklıdır.

3-Akgünlük Tütsüsü


Akgünlük tütsü  Afrika da  yetişen ağaçların reçinesinden  yapılan tütsüdür. Bu  tütsünün diğerlerinden farkı ise  ruhu temizlediği ve ölen birinin arkasında yakıldığında  ölüm anın yumuşak geçildiğine  inanılır.

4-Ejderha Kanı Tütsüsü

Adını Endonezya da  yetişen  bir  bitki den alan  tütsü ender bulunan bir  bitkiden yapıldığı  için altın değerinde bulunmaktadır.  Bitkinin  reçinesi  bulunması zor ancak aramaya değer olduğu söylenebilir.

5-Vanilya Tütsüsü 

 

Zeka  ve zihinsel güç  gibi özelliklerinin bulunduğuna  inanılan  bu tütsü oldukça kullanılmaktadır. Evinize mis gibi  yayılan vanilya kokusu  ile ders  çalışmak  ve ya  bir fikir  araştırmasında  bulunmak  için kullanılması  oldukça yaygındır.

Sözlükte “tütsü” ne demek?

1. Dinsel törenlende çevrenin güzel kokmasını sağlamak, büyü ya da ilaç yapmak amacıyla yakılan kokulu madde; içki.
2. Bu maddeyi yakma işi.
3. Et ve balık gibi yiyeceklerin tutulduğu odun ya da saman dumanı.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here