- Reklam -

Gösterişli avizeler, eskiden Viktorya döneminin estetik anlayışını yansıtan klasik ve barok yatak odası dekorasyonlarında kullanılan bir tasarım unsuruydu. Modern zamanlar aydınlatma ögelerinin farklı kullanımlarını da beraberinde getirdi ve bugün artık yatak odalarında çoğunlukla abajurlar, aplikler, lambaderler ve asma tavana adapte edilen genel aydınlatma unsurları tercih ediliyor.

yatak odanıza özel dekoratif avizeler
yatak odanıza özel dekoratif avizeler

Ama değişen zamanlar dekorasyonda da sürekli bir yenilenme ve dönüşümü beraberinde getiriyor elbette ve avizelerin gösterişli ışıltısı da farklı biçim ve stillerde yatak odalarına geri dönmeye başladı.

Yatak odalarına, yatak başlarında bulunan abajurların ve duvar apliklerinin yanı sıra bir de şık bir avize eklemek mekanın aurasını tamamen dönüştüren bir dekoratif dokunuş olacaktır.  Bu yazımızda sizlere birbirinden güzel yatak odası avize modellerini derledik ama önce yatak odanız için avize seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinelim…

abajur ve avizeler, avize tasarımları
abajur ve avizeler, avize tasarımları

Yatak odası avizesi nasıl olmalıdır?

Yatak odaları yapısal olarak dingin ve dinlendirici alanlardır ve ışıklandırma seçenekleri de buna göre dizayn edilmelidir. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki avizeler yatak odalarında genel bir aydınlatma sağlamalarına rağmen tek başlarına yeterli olamazlar çünkü yatak odası dekorasyonlarında özellikle yatak başında ekstra bir ışıklandırma ögesi bulundurmak gerekir.

 

Ancak yatak başı abajurların dışındaki tek ışık kaynağı olarak  avize kullanacaksanız o halde avizenizin yatak odası tavanının tam merkezinde bulunmasına özen gösterin. Geniş ve ışığın düzenli bir şekilde yayılabileceği dengeli biçimli avizeler daha pürüzsüz bir ışıklandırma için uygundur.

büyük avizeler, kocaman avizeler
büyük avizeler, kocaman avizeler

Yatak odanız için avize seçerken avizenin boyutunun da odanın büyüklüğü ile orantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Fazla büyük bir avize küçük bir odayı daraltacak, küçük bir avize ise estetik olarak odaya bir katkı sunmayacak ve yeterli ışık yayamayacaktır. Bunun için avize seçerken yalnızca modeline değil genişliğine de dikkat etmelisiniz.

Yatak odaları için avize modelleri oldukça fazla ama avizenizin modeline karar vermeden önce yatak odanızda oluşturmak istediğiniz ortamın karakterine karar vermeli, sonra hedeflediğiniz bu tarza göre avize modellerine bakmalısınız. Örneğin minimalist stilli yatak odası dekorasyonunuza ışıltı ve farklılık katmak istiyorsanız gösterişli ve klasik avizelerle eklektik bir dokunuş yaratabilirsiniz.

dekoratif avize satın al, avize modelleri ve seçenekleri
dekoratif avize satın al, avize modelleri ve seçenekleri

Yatak odası için avize modelleri

Elbette farklı modellerin kendilerine özgü farklı estetik duruşları ve özellikleri var. İşte sayfalarımızda öne çıkan, en beğendiğimiz ve farklı tarzlara uyum sağlayabilecek, tavsiye ettiğimiz avize modelleri…

özel avize modelleri
özel avize modelleri

– Asimetrik tasarımlar

Her biri farklı yönlere bakan lambalara sahip asimetrik tasarımlar her zaman çağdaş bir görünüm oluşturmayı başarıyor. Elbette bu tarz avize modellerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Minimalist bir tarzı oldukça şık bir şekilde canlandırabilecek olan bu hareketli tasarımlar mobilya ve aksesuarları ile zaten gösterişli ve süslü olan bir yatak odasında kalabalık ve dağınık bir görüntü oluşturabilir ve karmaşık bir stil ortaya çıkarabilir.

istanbul avize satan yerler, avize nerden alınır
istanbul avize satan yerler, avize nerden alınır

– Geometrik şekiller

Geometrik desenler son birkaç senenin en trend olan modern dekorasyon ögelerinin başında geliyor. Geometrik biçimler genellikle duvar kağıtlarında ya da tekstil ürünlerinin baskılarında karşımıza çıksa da modern avize modellerinde de kullanıldığını görebiliyoruz. Dört küpten oluşan aydınlatma ünitesi ile oldukça farklı ve sıra dışı bir model olan bu örnek de geometrik şekillerin yarattığı dokuya dair başarılı bir örnek, değil mi?

avize modelleri, avize satın al, avize uygun fiyat
avize modelleri, avize satın al, avize uygun fiyat

– Kafes avizeler

Eski filmlerde karşımıza çıkan o klasik kuş kafeslerini andıran avizeler son dönemlerin en öne çıkan ve tarz sahibi avize tasarımlarından birini oluşturuyor. Özellikle bu örnekteki gibi bakır tonlarında tasarlanan kafesi andıran bir avize, hemen hemen her yatak odası için benzersiz bir son dokunuş olabilecek kuvvetli bir dekoratif öge.

Örümcek avizeler, büyük avizeler, yatak odası avize seçenekleri
Örümcek avizeler, büyük avizeler, yatak odası avize seçenekleri

– Şamdan avizeler

Görünümleriyle şık bir mumluğu andıran şamdan tarzı avizeler geçmişten bugüne en bilinen ve popülerliğini hiçbir zaman yitirmeyen avize modellerinin başında geliyor. Klasik tarzlı iç mekanlarda sıklıkla kullanılan şamdan avizeler artık yatak odalarında da sıklıkla kendilerini gösteriyorlar. Özellikle modern ve sade bir dekorasyona şıklık katmak için oldukça etkili bir yol.

şamdan avize modelleri, şamdan avizeler, şamdan avize satın al
şamdan avize modelleri, şamdan avizeler, şamdan avize satın al

– Yumak avize modelleri

Son yılların en popüler modern yatak odası avize modellerinden birini yumak avizeler oluşturuyor. Aslında yumak avizeler de kendi içinde pek çok farklı çeşide sahip. Bu örnekteki gibi pek çok farklı parçanın bir araya gelerek oluşturduğu hareketli yumak stilinin yanı sıra daha sade ve yalnızca bir yün yumağına benzeyen  ve kumaş, kağıt ya da iplerin bir araya gelmesiyle oluşan avizeler de bulunuyor. Yumak avizelerin bir diğer özellikleri de kumaş ya da kağıt gibi hafif malzemelerden üretilmeleri ve ekonomik olmaları.

davul avizeler, davul tipi avize
davul avizeler, davul tipi avize

– Davul avizeler

Geniş bir daireden ibaret olan şekilleriyle davul görünümünü andıran bu tarz avizeler de son dönemlerde sık sık karşımıza çıkıyor. Lambanın çıplak halinin görünmediği bu avizeler yumuşak bir ışık yayılımı isteyenler için de oldukça ideal bir seçenek. Ayrıca tıpkı yumak avizeler gibi hafif malzemelerden üretildiği için hem pratik hem de ekonomik.

ucuza avize modelleri, uygun fiyata avize çeşitleri
ucuza avize modelleri, uygun fiyata avize çeşitleri

– Metal davul avizeler

Tabi davul avize modellerinin daha oturaklı ve daha şık görünen modellerini bulmak da mümkün. Davul olarak adlandırdığımız çemberin dış kısmının metal ya da kaliteli plastik malzemeden üretildiği ve böylece daha karizmatik ve oturaklı bir estetik görünümü olan davul avizeler özellikle geniş yatak odalarında merkez noktası belirlemek ve şık bir dikkat çekicilik oluşturmak için ideal.

çiçekli avize modelleri, dekoratif avize çeşitleri
çiçekli avize modelleri, dekoratif avize çeşitleri

– Sarkıt abajurlar

Avize sözcüğünün bir diğer adı da sarkıttır ve avizeler aslında tavandan sarkan aydınlatma armatürlerini tanımlar. Abajurlar ise yatağımızın baş ucunda kullandığımız küçük ışıklandırma ögeleridir. Son yıllarda bu iki armatür çeşidini bir araya getiren oldukça yenilikçi ve ezber bozan bir tasarımla karşılaşıyoruz: Sarkıt abajurlar. Tekli, küçük avizeleri yatak başınıza doğru oldukça alçak şekilde sarkacak biçimde kullanarak bu konsepti oluşturabilirsiniz. Avize şıklığının abajur konforuyla buluşmasının mükemmel bir sonucu…

yatak odası avize modelleri
yatak odası avize modelleri

 

– Örümcek model avizeler

Örümceklerden korkanlar için biraz sevimsiz bir isim olabilir ama aslında robotik kolları ile oldukça sempatik bir görünüme sahip olan örümcek avizeler pek çok farklı lambanın pek çok farklı kolun ucunda yayıldığı tasarımları ifade ediyor. Yatak odanıza avize kullanarak hareketlilik ve gösteriş katmak istiyorsanız ama bunu klasik model avizelerle yapmaktan kaçınıyorsanız örümcek avizeler aradığınız model olabilir.

avize modelleri, avize çeşitleri
avize modelleri, avize çeşitleri

– Yarı küre şeklinde modern tekli avizeler

Son dönemde sadece yatak odalarında değil her iç mekanda sık sık karşımıza çıkan son trend modellerden biri de yarım küre şeklindeki modern tasarımlı, sade ve şık avizeler. Bu avizeler pek çok farklı renk seçeneğinde karşımıza çıkıyor ama genellikle mat siyah veya beyazın iç kısımdaki metalik kaplama ile bir araya geldiği modelleri görüyoruz. Kürenin iç kısmında yer alan altın, gümüş ya da bakır renkli kaplamalar ışığın daha etkili yayılmasını sağlıyor ve bu sayede tek bir lambadan ibaret olan ışık kaynağının gücünü arttırıyor.

dekoratif avizeler
dekoratif avizeler

– İkiz ya da üçüz sarkıtlar

Avize denilince aklımıza genellikle çok lambalı bir bütün geliyor ancak modern dekorasyonlarda kullanılan bir başka model de birbirinden bağımsız olan lamba ünitelerle oluşturulan tasarımlar. İkiz ya da üçüz tasarımlar halinde kullanılan bu modeller genellikle farklı uzunluklarda dizayn ediliyor ve bu da şık ve çağdaş bir estetik görünüm oluşturan bir asimetri ortaya çıkarıyor.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here