- Reklam -

Yatak odalarının olmazsa olmaz aydınlatma sistemlerinden biri olan başucu lambaları, ana aydınlatma lambası kadar gereklidir aslında. Günün yorgunluğunu attığımız dinlendiğimiz alan olan yatak odalarında aydınlatmanın çok kısık olduğu loş bir ortam rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Fakat aynı oda içerisinde giyinme dolabı, makyaj masası gibi unsurlarında olduğu ve bu eylemlerin gerçekleştirildiği bir alan olmasından kaynaklı yüksek ışığa da ihtiyaç duyulmaktadır. Daha önceki yazılarımızda, aydınlatma fikirlerini sizler için araştırıp paylaşmıştık, bugün de sizler için başucu lambası fikirlerini araştırdık.

Başucu lambası yatağınıza göre yapılmalıdır.

Yatak odanızda başucu lambası ile hem dekoratif hem kullanışlı hem de şık bir ambiyans yaratabilirsiniz.  En kullanışlı yatak odası başucu lambası, sizin yatak şeklinize ve oda yapınıza bağlı olarak değişir. ilk olarak yatağınızın iki yanında komodin var mı yok mu noktasından başlayabilirsiniz. Eğer yatak kenarlarında komodinleriniz var ise size yerden uzanan değil komodin üzerine koyulabilecek bir lamba ya da abajur gereklidir. Komodin kullanmıyor, ya da üzerine abajur koyacak yer bulamıyorsanız bu noktada sarkıt lambalar ve aplikler devreye giriyor.

Abajurlar

Yatak odası başucu lambası denildiğinde akla ilk gelen lamba modeli abajurlar olur. Abajurlar yataklarınızın kenarında bulunan komodinlerin üzerine konulur. Her dekora uygun, farklı tasarımlara sahip yüzlerce tasarım bulmanız mümkün. Abajur seçerken dikkat edilmesi gereken nokta ışığı nasıl yaydığıdır. Yatağa doğru değil de ters tarafa doğru yayılan ışığın size hiçbir faydası olmayacaktır. Bir önemli nokta ise büyüklük. Alçak bir yatağa çok büyük bir abajur seçimi doğru olmayacaktır. Yatağınızın hizasına göre göre abajur ya da lamba tercihi yapmalısınız.

Komodin üzerinde abajur lambaları tercih edebilirsiniz.

 

Sarkıtlar

Yatağınızın kenarında komodin kullanmayı sevmiyor ve kullanmıyorsanız ya da komodin kullanıyor fakat üzerine kitap, telefon, saat, su vb. gibi ihtiyacınız olan objelerden lamba koyacak yer bulamıyorsanız sarkıt başucu lambası tam size göre. Tavandan aşağı doğru uzanan sarkıt lambalar ile hem çok şık bir dekor oluştururken aynı zamanda da ışık ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Sarkıt lamba seçimi yaparken aynı abajur gibi doğru ışık yayımı yapan lamba seçmeli ve sarkıt uzunluğunu yatağınızın yüksekliğine göre yapmalısınız.

Komodin üzerinde lamba istemeyenler için en güzel tasarım sarkıt lambalar.

Aplikler

Başucu lambası fikirlerinden en dekoratif ve en kullanışlı olan tasarım apliklerdir. Aplikler yatak başlığınızın hemen yanına monte edilir. Oldukça fazla farklı tasarımlara sahiptir. İsterseniz yatak başlığınızın başladığı hizaya, isterseniz baş kısmınıza hizalayarak monte edebilirsiniz. Oynar başlıklı aplikler ile istediğiniz açıdan ışığın yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Aplikler ile zarif dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.
- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here