- Reklam -

Yatak odaları bizim kişisel sığınaklarımızdır ve bu yüzden de yatak odalarımızı dizayn ederken her ayrıntı ve her dekorasyon unsuru oldukça büyük bir önem taşır. Bu yazımızda yatak odalarımızın atmosferini, görünümünü ve uyku hijyenimizi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilecek tasarım unsurlarından biri olan perde seçimlerinden bahsedeceğiz.

Perdeler aslında her oda için oldukça önemli tasarım unsurlarıdır. Perde modellerini yalnızca pencerelerinizi örten bir yardımcı aksesuar olarak görmemek gerek. Perdeler en birincil ve önemli işlevleri olan odaya giren doğal ışık miktarını kontrol etmekten çok daha fazlasını yaparlar. Onlar aynı zamanda odanın ana dokusunu hissettiren, belirli bir tarzı ve kişiliği yansıtan ve mobilyalarınıza fon olan anahtar olarak tanımlanabilecek bir dekorasyon katmanıdır.

Bu estetik özellikleri bir yana, yatak odaları söz konusu olduğunda perde tercihleri sağlığınızı bile etkileyebilecek bir öneme sahip oluyor çünkü işlevleri ile uyku alışkanlıklarınızı değiştirebiliyorlar. Geceleri sokaktan gelebilecek olan sokak lambasının ışığını tamamen engelleyecek bir kalın perde uyku hijyeninizi arttırır ve daha sağlıklı ve zinde uyanmanızı sağlar. Aynı şekilde gündüz de odanızın maksimum gün ışığı almasına yardımcı olurken içerinin görünmemesini sağlayan bir tül perde tercihi yapmak gerekiyor tabii ki. Yani yatak odası dekorasyonunuzu yaparken perde seçimi çok önemli ve kumaştan modele, renkten uzunluğa kadar dikkat edilmesi gereken çok şey var. Aşağıda yatak odası perdeleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken temel noktalara değineceğiz.

Perde seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Perde seçmek aslında hiç kolay bir iş değil, hele ki yatak odası için perde seçiyorsak işimiz hem daha zor hem de bazı açılardan daha kolay diyebiliriz aslında. Yatak odası perdesi nasıl olmalı? sorusunun cevabını vermek için pek çok farklı faktörü göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

  • Kumaş

En çok kararsız kalınan konulardan biri de perde seçerken hangi kumaşları değerlenmek gerektiği oluyor genellikle. Perdeler pek çok farklı kumaştan üretilebiliyor, tabi kumaş alarak eviniz için kendi perdelerinizi kendiniz de dikebilirsiniz. Peki hangi kumaşlar yatak odası perdesi için daha uygun olur?

Aslında bu sorunun cevabı yatak odanızda nasıl bir atmosfer istediğinize göre değişecektir ama genellikle daha hafif, romantik ve konforlu bir atmosfer yaratan kumaşlar yatak odalarında tercih ediliyor.

Yatak odaları genellikle evin diğer sosyal alanları gibi ortak kullanım alanları olmadığı için, yani düşük trafikli odalar olduğu için, burada çok trafikli odalarda kullanmanın temizlik ve bakım açısından zor olduğu ipek veya kadife gibi kumaşlar kullanmak mümkündür.

Daha iyi bir uyku için gelen ışığı sınırlamak istiyorsanız astarlı perdeler bir gerekliliktir. Karartma perde kumaşları da hem ışığı hem de bazı sesleri engeller ve yatak odanızda sessiz bir sığınak oluşturur.

  • Uzunluk

Yatak odaları genellikle sınırlı bir alana sahip olan ve özellikle apartman dairelerinde çok geniş olmayan odalardan ibaret oluyor. Haliyle odayı daha geniş ve büyük göstermek için farklı dekorasyon hileleri uygulamak gerekebiliyor. Perdeler bu açıdan da yatak odası dekorasyonlarına katkıda bulunur. Seçeceğiniz renk ve desen yatak odanızın daha ferah ve büyük görünmesine yardımcı olurken, tavandan zemine kadar uzanan açık renkli perdeler de yatak odanızın daha yüksek tavanlı görünmesini sağlayacaktır. Özellikle basık tavanlı yatak odalarında boğucu bir ortam oluşmaması için de perdelerin kısa tutulmaması oldukça büyük bir önem taşıyor.

  • Işık ve ses geçirmezlik

Dediğimiz gibi sağlıklı bir uyku için yatak odanızda uyku hijyeni sağlayacak bir ortam ortaya çıkarmak oldukça önemli ve gereklidir. Bunu yapabilmek için de yatak odasının geceleri dışarıdan gelebilecek ses ve ışıktan arınması şart. Eğer yatak odanız sokak lambasına yakınsa ve bu yüzden içeride tam karanlık sağlayamıyorsanız mutlaka astarlı fon perdeleri ya da karartma perdelerini tercih etmelisiniz. Karartma perdeleri aynı zamanda kalın ve ses yalıtımı sağlayan bir kumaştan üretildiği için sokak sesinden korunmak isteyenler için ideal bir tercih olacak ve daha sağlıklı bir yatak odası ortaya çıkaracaktır. Özellikle şehir merkezlerindeki apartman dairelerinde ışık ve ses yalıtımı sağlayan yatak odası perdeleri kullanmak yaşam kalitenizi arttırır.

Estetik tercihler

Yatak odası perdeleri size tarzınızı ifade etme şansı verir. Sınırlı ve fonksiyonel açıdan spesifik mobilyaların ve mobilya tasarımlarının kullanılabildiği yatak odalarında sıradanlıktan kurtulmak ve kendi stilinizi yansıtabilmek için perdeleri kullanmak oldukça etkili bir yol. Seçeceğiniz desen ve renklerle yaşam tarzınızı ve tercihlerinizi yatak odası dekorasyonunuza yansıtarak odanızı daha size ait ve sizden bir parça haline getirebilirsiniz.

Yatak odasında kullanabileceğimiz perde modelleri

Dekorasyon alanındaki üretim teknolojileri ve tasarım anlayışı geliştikçe perde modelleri de gitgide daha da zenginleşti ve yatak odaları için de seçebileceğiniz pek çok farklı model bulunuyor.

Desenli ve nötr fon perdeler

Yatak odası dekorasyonlarında uyumluluk ve göz yormayan bir estetik bütünlük oluşturmak dikkat edilecek en önemli unsurların başında gelir. Bu yüzden de perde seçimlerini yaparken karar verilmesi gereken ilk şey perdenin odaya akıcı bir uyum mu sağlayacağı yoksa dikkat çekici odak noktası mı oluşturacağı olmalı. Bu örnek modelde ikisinin arasında bir atmosfer yaratan, geçişlilik oluşturan, renk olarak odanın geri kalanına uyumlu ve tekrar eden desenleriyle de sıra dışı ve şık bir dekorasyon oluşturan bir perde modeli görüyoruz.

Göz alıcı renkler

Tabi bu örnek modeldeki gibi göz alıcı ve canlı renkler kullanmak da mümkün. Kahverengi detaylı altın sarısı rengiyle odanın odak noktası olmayı başaran bu perdeler birbirine benzeyen iki odanın perde seçimi ile ne kadar değiştiğinin de bir örneğini oluşturuyor. Yani siz yatak odanız için perdenizi seçerken öncelikle perdenin dikkat çekmesini isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz.

Yumuşak, sade ve işleve yönelik

Kalın perdeler söz konusu olduğunda estetik olarak çeşitlilik bir hayli fazla olsa da aslında ilk olarak işleve odaklanmak gerekiyor. Eğer yeterince kalın ve ışık ve ses yalıtımı özelliğine sahip olan bir kumaş seçerseniz, sade ve yumuşak renkli bir estetik tercihle oldukça romantik bir atmosfer ortaya çıkarabilirsiniz.

Yatak odası tül perde modelleri

Yatak odası perdesi denilince akla ilk olarak kalın perdeler gelse de tül perdeler de oldukça önemli ve dışarıdan görünmeyen mahrem bir alan yaratmak için de gerekli tabi. Yatak odaları için tül perde seçenekleri de bir hayli fazla ve her tarza uygun tül perde bulmak mümkün.

File tül perdeler

Son yıllarda bir hayli yaygın olan file tül perdeler yok gibi görünen yapılarıyla dikkat çekiyor. Gün ışığından maksimum düzeyde faydalanmak isteyenler için ideal bir seçenek.

Düz tül perdeler

Eğer zarif ve akıcı bir görünüm istiyorsanız düz tül perdelerden vazgeçememenizi öneriyoruz çünkü dümdüz bir tül perdenin herhangi bir odada yarattığı zarafet oldukça çarpıcı bir yalınlık ortaya çıkarıyor. Özellikle gösteriş sevmeyenler beyaz tül perdeli şık yatak odası tasarımlarını kendilerine daha yakın bulacaklardır.

İşlemeli tüller

Tül perdelerde klasik tarzın temsilcisi sayılabilecek işlemeli tül kumaşlar da bugün artık olukça fazla desen ve modelde üretiliyor. Geometrik desenlerden dantel örmelere kadar pek çok farklı motif ve renklerde işlemelere sahip olan tül perdeler yatak odalarında da daha hareketli bir görünüm oluşturmak için sık sık kullanılıyor.

Yatak odası dekorasyonları için stor perde modelleri

Stor perdeler daha çok oturma odası gibi sosyal ve çok trafiği olan yaşam alanlarında kullanılan pratik ve kullanım kolaylığı sağlayan perdelerdir ancak son yıllarda yatak odalarında da kullanılmaya başlandığını söyleyebiliriz. Modern bir yatak odası dekorasyonunuz varsa stor perde modellerini de yatak odanızda değerlendirebilirsiniz elbette.

Koyu stor perdeler

Koyu renkli stor perdeler ışık kesme açısından oldukça başarılı oluyor çünkü esnemiyorlar ve böylece tamamen kapatıcı olabiliyorlar. Üstelik üzeri baskılı koyu renk stor perdelerle yatak odanızda istediğiniz temayı yaratmak da oldukça basit hale geliyor. Hem sıra dışı hem de kullanışlı…

Stor tüller

Tabi ki stor perdeler de yalnızca kalın perdelerden ibaret değil, tül perdeler için de stor mekanizmalar üretiliyor, hatta tülün kalın perde ile bir arada bulunduğu ve iki seçeneğin de kolaylıkla kullanılabildiği stor perdeler bugünlerde oldukça moda.

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here