- Reklam -

Yemek odası dekorasyonu günlük hayatta size keyif ve enerji veren bir unsur olması sebebiyle oldukça önemlidir. Hem günlük aile sofralarının hem de kutlamaların ve ziyafetlerin organize edildiği alanlar olarak öne çıkan yemek odaları doğru tercihler ile size keyifli zamanlar geçirtecek. Yemek odası günün her öğününde sizi ağırlayacak ve özel organizasyonlarınızda misafirlerinize konforlu ve iyi hissettirecek şekilde dekore edilmelidir. Yemek odası dekorasyonunda iki ana unsur olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Renkler ve modeller hem kendinizi hem de evinizi yansıtmanız için doğru çözümler sunarken aynı zamanda yemek saatlerini keyifle doldurmalıdır.

Yemek Odası Dekorasyonu İçin Eşya Seçimi Nasıl Olmalı?

Yemek odaları iki şekilde dekore edilebilir. İlk seçeneğiniz özel bir odayı yemek odası haline getirmektir. İkinci seçeceğiniz ise salonunuzu doğru mobilyalar ile ikiye bölerek yemek için özel bir alan oluşturmaktır. Yemek için ayrılan alan göre mobilya seçimi yapmak en doğru sonucu elde etmenizi sağlayacak ilk adımdır. Yemek masası ve sandalyeler bir yemek odasının vazgeçilmezi olsa da konsol, vitrin ve büfe gibi parçalar tamamen sizin istediğinize ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenir. Günümüzde dolap tipli konsolların yerini daha kısa ve geniş konsollar aldığı için alanınız küçük olsa bile rahatlıkla uygun bir konsol tercih edebilirsiniz. Geri kalan eşyalar ise mevcut alanınıza ve ihtiyaçlarınıza göre seçilebilir.

Yemek Odalarında Eşya Yerleşimi

Yemek odasına eşyaları yerleştirirken öncelikle büyük parçalardan başlamalısınız. Öncelikli olarak yerleştirmeniz gereken eşya yemek masası olmalıdır. Yemek masanızı dilerseniz düzenlediğiniz alanın ortasına yerleştirebilirsiniz. Pencere önüne yerleştirilen yemek masaları da oldukça ferah ve aydınlık bir alana sahip olduğundan bu yerleşim şekli de oldukça sık tercih edilmektedir.

Manzaralı bir pencereniz varsa yemek sofrasında manzaranın tadını çıkarmak için yemek masasını pencere kenarına yerleştirebilirsiniz. Küçük alanlarda masanın pencere kenarında olması alan tasarrufu elde etmek açısından önemlidir. Yemek masası odanın ortasında olacaksa mutlaka konsol ya da ayna gibi parçalar ile aynı hizada olmasına dikkat etmelisiniz. Konsol ya da ayna ile hizalanan yemek masası alanın daha geniş gözükmesini sağlar. Dar alanlarda ayna kullanımı odanın daha geniş gözükmesine katkı sağlayacağından dolayı aynanın mobilyalar ile hizalanması oldukça önemlidir. Konsol yerleşimini kullanım ihtiyaçlarınıza ve odanın şekline göre yapabilirsiniz. Sofra takımlarınız bu konsolda duracaksa hem iç haznesinin geniş ve kullanışlı olması hem de sizin kullanım alışkanlıklarınıza hitap etmesi önemlidir. Kolay açılıp kapanan, eşyalarınızı rahatça alabileceğiniz ve yerleştirebileceğiniz konsol tasarımları ile yemek odalarında konfor elde edebilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyonunda Renk Seçimi

Yemek odası dekorasyonunda genel olarak aydınlık renkler tercih edilir. Elbette yemek odası mobilyalarının tarzına göre farklı renkler kullanmak mümkündür. Yemek odasında iştah açan renkleri tercih edebilirsiniz. Turuncu, sarı ve kırmızı tonları insanlarda iştah açıcı bir etki yarattığı için yemek odası dekorasyonunda rahatlıkla tercih edilebilir. Yemek odası mobilyaları ahşap renkli, Country tarza sahip mobilyalar ise dekorasyonda kırık beyaz, açık kahverengi, mavi ve yeşil gibi doğadan gelen renkleri tercih edebilirsiniz. Minimalist çizgilere sahip modern yemek odası mobilyalarına sahipseniz eğer bu mobilyalar genellikle siyah ya da beyaz tonlarında olduğu için dekorasyonda parlak ve canlı renkleri kullanarak enerjik bir alan yaratabilirsiniz. Doğru renk seçimi ile yaşam alanını olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Seçtiğiniz rengi cam aksesuarlar ile güçlendirerek yansımanın vereceği geniş alan hissinide kullanmayı unutmayın.

 

- Reklam -

Yorum Bırak...

Please enter your comment!
Please enter your name here